Obraz tygodnia (7-13 V)

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował kilkadziesiąt przepisów ustawy lustracyjnej. Z listy osób podlegających lustracji wykreślono: wszystkich pracowników naukowych zatrudnionych na stanowiskach profesora, docenta, adiunkta, starszego wykładowcy; rektorów i prorektorów szkół prywatnych; władze szkół niepublicznych; szefów spółek giełdowych; dziennikarzy; wydawców i redaktorów naczelnych mediów prywatnych; biegłych rewidentów, doradców podatkowych i członków zarządów związków sportowych. Niekonstytucyjny okazał się wzór oświadczenia lustracyjnego, jak również pozbawianie funkcji publicznej za niezłożenie tegoż oraz publikowanie list agentów w internecie. Sam zapis nie wystarczy, by uznać kogoś za tajnego współpracownika - przypomnieli sędziowie - konieczne jest podjęcie rzeczywistej współpracy. Na werdykt Trybunału czekało wiele osób wstrzymujących się ze złożeniem oświadczenia lustracyjnego: ustawa przewidywała, że mają czas do 15 maja - po tym terminie mogli podlegać sankcjom, m.in. utracie funkcji lub pracy; otwarte pozostaje pytanie, czy werdykt Trybunału rząd ogłosi w Dzienniku Ustaw przed 15 maja, by mógł się on uprawomocnić. Przedstawiciele PiS usiłowali w związku z tym wstrzymać rozprawę. Najpierw marszałek Sejmu przekonywał, że reprezentujący parlament poseł Arkadiusz Mularczyk potrzebuje więcej czasu na przygotowanie. Później sam poseł Mularczyk wniósł o wyłączenie czwórki sędziów, w przeszłości krytykujących ponoć ustawę lustracyjną. Wreszcie, po nocnej przerwie, Mularczyk przyniósł z IPN informacje, że dwóch sędziów Trybunału zarejestrowano jako kontakty operacyjne SB (ale zataił, że jeden odmówił współpracy, a rejestracji drugiego dokonano po czerwcu 1989 - co wytknął mu przewodniczący TK Jerzy Stępień). Ostatecznie Trybunał zdecydował się kontynuować rozprawę po wyłączeniu wspomnianych dwu sędziów. Konserwatysta Nicolas Sarkozy został nowym prezydentem Francji, pokonując w drugiej turze wyborów socjalistkę Ségolene Royal. Sarkozy’ego poparło 53, 3 proc. głosujących; frekwencja - podobnie jak w pierwszej turze - wyniosła aż 85 proc. Abdullah Gül, kandydat islamskiej partii rządzącej Turcją, zrezygnował z ubiegania się o funkcję prezydenta kraju po tym, jak kolejną turę głosowania w parlamencie zbojkotowali przedstawiciele popieranej przez wojsko opozycji. Odpowiedzią na lęki, że zagrożona przez wybór Güla jest świeckość państwa, jest decyzja parlamentu o zmianie konstytucji i powszechnych wyborach prezydenckich. Tony Blair zapowiedział, że 27 czerwca złoży funkcję premiera Wlk. Brytanii. W Irlandii Północnej znów rozpoczął funkcjonowanie lokalny samorząd. Premierem kraju został protestancki pastor, unionista Ian Paisley, wicepremierem - katolik i dawny przywódca IRA Martin
  • McGuinnes.
  • Sąd w Dublinie zdecydował, że 17-latka w ciąży z ciężko uszkodzonym płodem może wyjechać do Wlk. Brytanii, by dokonać tam aborcji.
  • Papież Benedykt XVI przebywał od 9 do 13 maja w Brazylii. Pielgrzymkę rozpoczął od apelu o szacunek dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, później m.in. kanonizował pierwszego brazylijskiego świętego (Brata Galvao, żyjącego na przełomie XVIII i XIX w.), zaś podczas spotkania z młodzieżą przestrzegał przed dewastacją Amazonii.
  • Premier Jarosław Kaczyński zadeklarował, że Polska zastosuje się do wyroku unijnego Trybunału w sprawie planów budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy, nawet jeśli będzie on dla naszego kraju niekorzystny.
  • Mirosław G., kardiochirurg ze szpitala MSWiA, może opuścić areszt po zapłaceniu kaucji - orzekł warszawski sąd, uznając, że o ile zarzuty o łapownictwo nie budzą wątpliwości, to wbrew sugestiom min. Ziobry nic nie wskazuje na to, że G. mógł popełnić zabójstwo. Decyzja, po zażaleniu prokuratury, została jednak wstrzymana.
  • Ponad 50 szpitali na Śląsku i ok. 150 w innych regionach zorganizowało dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Lekarze domagają się podwyżek płac, ministerstwo odpowiada, że nie ma pieniędzy. Strajk generalny ma nastąpić w najbliższych dniach.
  • Sejm znowelizował ustawę o spółdzielniach, dając możliwość ok. 900 tys. lokatorów mieszkań spółdzielczych wykupienia ich za kwoty sięgające zaledwie kilkuset złotych. Ustawę musi jeszcze zaakceptować Senat i podpisać prezydent.
  • Przemysław Gosiewski został wicepremierem bez teki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
  • Bronisław Geremek i Tadeusz Mazowiecki stracili miejsca w kapitule Orderu Orła Białego w związku z niezłożeniem oświadczenia lustracyjnego, a Władysław Bartoszewski opuścił kapitułę krytykując fakt, że Lech Kaczyński nigdy nie zwołał jej posiedzenia. W tej sytuacji jedynym członkiem kapituły pozostał mianowany bez rozgłosu Andrzej Gwiazda; w tych dniach doproszono także Wiesława Chrzanowskiego i 97-letnią Irenę Sendlerową.
  • Andrzej Gwiazda został wybrany przez Senat na członka Kolegium IPN.
  • Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski wspólnie organizują konferencję na temat zagrożonych ich zdaniem standardów demokracji w Polsce. Ten drugi zamierza ponadto stanąć na czele rady programowej Lewicy i Demokratów.
  • W rozmowie z tygodnikiem "Wprost" marszałek Sejmu Ludwik Dorn zapowiedział ograniczenie liczby dziennikarzy w parlamencie i podział ich na grupy: "Tak jak w Rzymie : patrycjusze, ekwici i plebejusze. W zależności od akredytacji każda z tych grup miałaby inne uprawnienia, jeśli chodzi o dostęp do polityków i możliwość poruszania się po Sejmie".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 20/2007