Reklama

Obraz tygodnia (7-13 V)

Obraz tygodnia (7-13 V)

15.05.2007
Czyta się kilka minut
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował kilkadziesiąt przepisów ustawy lustracyjnej. Z listy osób podlegających lustracji wykreślono: wszystkich pracowników naukowych zatrudnionych na stanowiskach profesora, docenta, adiunkta, starszego wykładowcy; rektorów i prorektorów szkół prywatnych; władze szkół niepublicznych; szefów spółek giełdowych; dziennikarzy; wydawców i redaktorów naczelnych mediów prywatnych; biegłych rewidentów, doradców podatkowych i członków zarządów związków sportowych. Niekonstytucyjny okazał się wzór oświadczenia lustracyjnego, jak również pozbawianie funkcji publicznej za niezłożenie tegoż oraz publikowanie list agentów w internecie. Sam zapis nie wystarczy, by uznać kogoś za tajnego współpracownika - przypomnieli sędziowie - konieczne jest podjęcie rzeczywistej współpracy. Na werdykt Trybunału czekało wiele osób wstrzymujących się ze złożeniem oświadczenia lustracyjnego: ustawa przewidywała, że mają czas do 15 maja - po tym terminie mogli podlegać sankcjom, m.in. utracie funkcji lub pracy; otwarte pozostaje pytanie, czy werdykt Trybunału rząd ogłosi w Dzienniku Ustaw przed 15 maja, by mógł się on uprawomocnić. Przedstawiciele PiS usiłowali w związku z tym wstrzymać rozprawę. Najpierw marszałek Sejmu przekonywał, że reprezentujący parlament poseł Arkadiusz Mularczyk potrzebuje więcej czasu na przygotowanie. Później sam poseł Mularczyk wniósł o wyłączenie czwórki sędziów, w przeszłości krytykujących ponoć ustawę lustracyjną. Wreszcie, po nocnej przerwie, Mularczyk przyniósł z IPN informacje, że dwóch sędziów Trybunału zarejestrowano jako kontakty operacyjne SB (ale zataił, że jeden odmówił współpracy, a rejestracji drugiego dokonano po czerwcu 1989 - co wytknął mu przewodniczący TK Jerzy Stępień). Ostatecznie Trybunał zdecydował się kontynuować rozprawę po wyłączeniu wspomnianych dwu sędziów. Konserwatysta Nicolas Sarkozy został nowym prezydentem Francji, pokonując w drugiej turze wyborów socjalistkę Ségolene Royal. Sarkozy’ego poparło 53, 3 proc. głosujących; frekwencja - podobnie jak w pierwszej turze - wyniosła aż 85 proc. Abdullah Gül, kandydat islamskiej partii rządzącej Turcją, zrezygnował z ubiegania się o funkcję prezydenta kraju po tym, jak kolejną turę głosowania w parlamencie zbojkotowali przedstawiciele popieranej przez wojsko opozycji. Odpowiedzią na lęki, że zagrożona przez wybór Güla jest świeckość państwa, jest decyzja parlamentu o zmianie konstytucji i powszechnych wyborach prezydenckich. Tony Blair zapowiedział, że 27 czerwca złoży funkcję premiera Wlk. Brytanii. W Irlandii Północnej znów rozpoczął funkcjonowanie lokalny samorząd. Premierem kraju został protestancki pastor, unionista Ian Paisley, wicepremierem - katolik i dawny przywódca IRA Martin
  • McGuinnes.
  • Sąd w Dublinie zdecydował, że 17-latka w ciąży z ciężko uszkodzonym płodem może wyjechać do Wlk. Brytanii, by dokonać tam aborcji.
  • Papież Benedykt XVI przebywał od 9 do 13 maja w Brazylii. Pielgrzymkę rozpoczął od apelu o szacunek dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, później m.in. kanonizował pierwszego brazylijskiego świętego (Brata Galvao, żyjącego na przełomie XVIII i XIX w.), zaś podczas spotkania z młodzieżą przestrzegał przed dewastacją Amazonii.
  • Premier Jarosław Kaczyński zadeklarował, że Polska zastosuje się do wyroku unijnego Trybunału w sprawie planów budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy, nawet jeśli będzie on dla naszego kraju niekorzystny.
  • Mirosław G., kardiochirurg ze szpitala MSWiA, może opuścić areszt po zapłaceniu kaucji - orzekł warszawski sąd, uznając...
2772

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]