OBRAZ TYGODNIA

14 – 20 stycznia 2014

20.01.2014

Czyta się kilka minut

Ukraina wrze. Parlament w Kijowie uchwalił budżet na 2014 r., a przy okazji kilka antydemokratycznych ustaw, wzorowanych na rozwiązaniach rosyjskich i białoruskich, ograniczających m.in. działalność organizacji pozarządowych i wolność prasy, a także zaostrzających kary za blokowanie siedzib organów władzy. Przepychanie ustawy budżetowej odbyło się bez przekazania posłom projektu dokumentu, bez dyskusji i przez podniesienie rąk, a nie za pomocą systemu elektronicznego. W proteście przeciwko tym zmianom na ulice ukraińskiej stolicy wyszło 100 tys. ludzi; doszło do starć z siłami bezpieczeństwa, które użyły gazu łzawiącego.

Czy wyjdzie na wolność. 11 lutego kończy się kara 25-letniego więzienia dla Mariusza T., pedofila i zabójcy czterech chłopców. Komendant główny policji zapowiedział, że jeśli T. nie obejmie pospiesznie uchwalona ustawa zezwalająca na bezterminowe przetrzymywanie szczególnie niebezpiecznych przestępców w zamkniętych ośrodkach terapeutycznych, mężczyzna znajdzie się pod stałą obserwacją – również po to, by ochronić go przed ewentualnym linczem. „Każdy myślał, że w ciągu 25 lat on zdechnie w tym więzieniu” – skomentował złagodzenie w 1989 r. prawa (zlikwidowano karę śmierci, nie wprowadzając dożywocia) poseł PO Stefan Niesiołowski.

Kłamstwo owsiakowe. W wielu prawicowych mediach podawano przy okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy fałszywą informację, że na pomoc potrzebującym fundacja Jerzego Owsiaka przeznacza tylko nieco więcej niż połowę zebranych środków. Wiadomości te sprostowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które kontroluje sprawozdania finansowe WOŚP: na bezpośrednią pomoc Orkiestra przeznacza ok. 92 proc. zebranych pieniędzy; w 2012 r. koszty administracyjne wyniosły ok. 8 proc., co było jednym z najlepszych wyników wśród kontrolowanych fundacji i stowarzyszeń.

Testament ojca Musiała. Po kilkunastu latach od pierwszego apelu XVIII-wieczny obraz Karola de Prevota z sandomierskiej katedry, przedstawiający rzekomy mord rytualny, został zaopatrzony w tabliczkę jednoznacznie informującą, że przedstawione na nim wydarzenia nigdy nie miały miejsca, a z powodu fałszywych oskarżeń o zabijanie chrześcijańskich dzieci Żydzi byli mordowani.

Gender i Oko. Posłowie prawicy organizują w Sejmie wykład ks. Dariusza Oko, zatytułowany „Ideologia gender – zagrożenie dla cywilizacji”. Niemal jednocześnie w siedzibie episkopatu odbędzie się konferencja naukowa, gdzie o gender mają dyskutować m.in. Małgorzata Fuszara z Kongresu Kobiet i Dominika Kozłowska z miesięcznika „Znak”.

Szkodliwy Macierewicz. Warszawska prokuratura apelacyjna uznała, że polityk PiS napisał nieprawdę w raporcie o likwidacji WSI, a tworząc go, działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego, jednak nie poniesie za to żadnej odpowiedzialności, bo podczas pisania dokumentu nie był funkcjonariuszem publicznym. Poniekąd à propos: Naczelna Prokuratura Wojskowa podała, że dotychczasowe badania wykluczają obecność jakichkolwiek materiałów wybuchowych na pokładzie Tu-154, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

Naklejka. Warszawski sąd zdecydował, że głośna książka „Resortowe dzieci” nie może być sprzedawana z wizerunkiem Jacka Żakowskiego na okładce, przychylając się do wniosku dziennikarza, którego rodzice jako żywo nie mieli nic wspólnego z peerelowskimi służbami. Na dodruku wydanej przez „Frondę” publikacji twarz Żakowskiego zaklejono.

Inflacja poniżej procenta. W 2013 r. ceny detaliczne wzrosły tylko o 0,9 proc. – najmniej od dekady; staniały paliwo, odzież i obuwie oraz usługi telekomunikacyjne, nieznacznie wzrosły ceny żywności.

W stronę remisu. Ostatnie sondaże poparcia dla partii politycznych wskazują, że PO odrabia straty do PiS; jedna czwarta wyborców wciąż nie wie, na kogo głosować, a nowy projekt polityczny Jarosława Gowina wypada równie kiepsko co Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry.

Francuski prezydent. Lifestylowy magazyn „Closer” poinformował o romansie prezydenta François Hollande’a z aktorką Julie Gayet. Dzień po publikacji partnerka Hollande’a, nadal oficjalnie pełniąca obowiązki pierwszej damy Valérie Trierweiler, trafiła do szpitala. Badania opinii publicznej nad Sekwaną są dla głowy państwa miażdżące, zwłaszcza że zanim Hollande związał się z Trierweiler, był do 2007 r. żonaty i miał czwórkę dzieci z Ségolène Royal; on sam mówi dziennikarzom, że o sprawach prywatnych rozprawia się prywatnie.

Amerykański prezydent. „Jak to zostało dobrze udokumentowane, paliłem zioło jako dzieciak – cytuje Baracka Obamę „New Yorker”. – Uważam to za zły zwyczaj i słabość niezbyt różniącą się od papierosów, które paliłem przez dużą część dorosłego życia. Nie sądzę, by marihuana była groźniejsza od alkoholu”. Prezydent dodał, że stany zamierzające zalegalizować marihuanę powinny to zrobić.

Kwestia smaku. Tak nazywa się kulinarny blog, który jako pierwszy w Polsce przekroczył granicę miliona realnych użytkowników miesięcznie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2014