OBRAZ TYGODNIA

12 – 18 czerwca 2012

18.06.2012

Czyta się kilka minut

Grecja wybrała Europę. Powtórzone wybory w tym kraju zakończyły się zwycięstwem konserwatywnej Nowej Demokracji, faworyzowanej przez wzywającą do zaciskania pasa Brukselę. Lewicowa SYRIZA, deklarująca wolę odejścia od cięć budżetowych, zajęła drugie miejsce, trzeci był centrolewicowy PASOK, który powinien wejść do koalicji rządowej z konserwatystami, ale powołany w ten sposób rząd będzie słaby: polityczny chaos w Atenach wciąż będzie miał wpływ na kondycję europejskich rynków finansowych.


Socjalistyczna Francja. Zdecydowaną większość miejsc w Zgromadzeniu Narodowym zdobyło ugrupowanie prezydenta François Hollande’a, co pozwoli temu ostatniemu na swobodną realizację programu, z jakim wygrywał wybory.


Piękne Euro. Mimo odpadnięcia polskiej reprezentacji z turnieju (zajęła ostatnie miejsce w grupie po remisach z Grecją i Rosją oraz porażce z Czechami), mimo warszawskiej rozróby między kibolami Polski i Rosji (zatrzymano ponad 200 osób; 140 chuliganów i 17 policjantów zostało rannych), poziom sportowy turnieju jest wysoki, a i poza boiskiem dzieją się rzeczy niezwykłe. Widzowie meczu Ukraina–Francja w Doniecku przeżyli burzę z oberwaniem chmury (spotkanie przerwano), świat zachwycał się irlandzkimi kibicami, których tysiące w ostatnich minutach przegranego meczu z Hiszpanią odśpiewało chóralnie XIX-wieczną balladę „Fields of Athenry”. 81 proc. zagranicznych kibiców, badanych przez PBS, chce wrócić do Polski, a 92 proc. będzie polecać wycieczkę do naszego kraju swoim znajomym.


Słabosilny polski rasizm. W 2011 r. prokuratury prowadziły 323 postępowania w sprawach przestępstw rasistowskich lub ksenofobicznych (0,027 proc. wszystkich spraw); większość w sprawie nawoływania do nienawiści w internecie i podczas imprez sportowych oraz napisów na murach. 40 postępowań zakończyło się aktem oskarżenia.


Sejm się ratuje. Wszystkie kluby parlamentarne poza Ruchem Palikota poparły projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, poprawiający kuriozalny zapis o traktowaniu organizacji prowadzących hospicja jak przedsiębiorstw (wykluczałoby to m.in. możliwość korzystania przez hospicja z wolontariuszy, darowizn i jednoprocentowego odpisu).


Przemoc w domu. 9 proc. Polaków, badanych przez CBOS, deklaruje, że doświadczyło przemocy domowej, 28 proc. – że zna osobiście lub z widzenia kobiety bite przez partnerów, 11 proc. wyznało, że zdarzyło się im być sprawcami przemocy.


Żona w domu. Według sondażu zleconego przez pełnomocnika rządu ds. równego traktowania dwie trzecie Polaków uważa, że kobieta, która ma dziecko poniżej 3 lat, nie powinna pracować zawodowo, a ponad połowa, że mężczyzna powinien zarabiać, a kobieta troszczyć się o dom i dzieci.


Śmierć generała. Sławomir Petelicki, twórca i pierwszy dowódca jednostki GROM, ostatnio prowadzący rozliczne interesy, został znaleziony martwy w swoim garażu. Według wstępnych ustaleń – popełnił samobójstwo.


Zarzuty u Kulczyka. Prokuratura zatrzymała b. prezesa Kulczyk Holding Jana W. i wiceprezesa Wojciecha J. Zarzuca im niegospodarność i przyjęcie ok. miliona złotych łapówki przy prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej w latach 2000-01.


Bez łupków. Amerykański koncern paliwowy Exxonmobil rezygnuje z poszukiwania złóż gazu łupkowego w Polsce; uważa jego zasoby za niewystarczające, by eksploatacja mogła być opłacalna.


Ultimatum dla Ziobry. Członkowie Solidarnej Polski mają czas do 27 lipca, by wrócić na łono swojej dawnej partii. „Po tej dacie kandydowanie z list PiS w wyborach europejskich, samorządowych i parlamentarnych będzie definitywnie wykluczone” – głosi uchwała, podpisana przez Jarosława Kaczyńskiego. Ziobryści odpowiadają, że nie odeszli, lecz zostali wyrzuceni.


Balcerowicz kontra Karta. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” były wicepremier i minister finansów zaapelował o prywatyzację szkół i skrytykował przywileje zapisane w Karcie Nauczyciela; Balcerowicz uważa, że czas pracy przy tablicy jest w Polsce najkrótszy w świecie i że odbiorcy edukacji nie mają ze specjalnego statusu nauczycieli żadnych korzyści.


Piosenkarka posiadała. Policja zatrzymała Olgę J., znaną polską wokalistkę, w której domu znaleziono trzy gramy marihuany. Wcześniej izba celna zainteresowała się przesyłką z zagranicy, w której znajdowało się 60 gramów tego narkotyku, zaadresowaną na... psa piosenkarki.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 26/2012