Obraz Tygodnia

25 osób zginęło w samobójczym zamachu w okolicy starego dworca autobusowego w Tel-Awiwie. Do zamachu przyznało się kilka radykalnych ugrupowań palestyńskich. Rząd Izraela podjął działania odwetowe, dokonując serii najazdów na Strefę Gazy i blokując udział delegacji palestyńskiej w konferencji bliskowschodniej w Londynie, choć odrzucono propozycję szefa dyplomacji Benjamina Netanjahu, by deportować Jasera Arafata.

Muzułmański fanatyk zastrzelił troje Amerykanów w szpitalu chrześcijańskiej misji w Jemenie.

osyjska telewizja ORT podała, że liczba ofiar zamachu na siedzibę prorosyj-skich władz w Groznym wzrosła do 83.

Pułkownik Jurij Budanow, któremu zarzucano gwałt i morderstwo na 18-letniej Czeczence, jest niepoczytalny - orzekł sąd wojskowy w Rostowie. Zamiast do więzienia, Budanow trafi do zakładu psychiatrycznego.

Korea Północna wydaliła inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, co najprawdopodobniej oznacza wznowienie prac nad bronią jądrową. W odpowiedzi USA nałożyły na Phenian sankcje ekonomiczne, ale prezydent George Bush wykluczył możliwość działań zbrojnych.

„Jeżeli Irak, stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa USA, nie rozbroi się, Stany Zjednoczone są gotowe do interwencji” - zapowiedział po raz kolejny prezydent Bush.

Przewodnicząca parlamentu N atasza Miczić przejęła obowiązki prezydenta Jugosławii. Wcześniej zakończyła się pięcioletnia kadencja prezydenta Milana Milutinovicia, a dwukrotna próba wyboru jego następcy zakończyła się fiaskiem z powodu zbyt niskiej frekwencji (aby wybór prezydenta był ważny, do urn musi pójść ponad połowa uprawnionych).

Zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich na Litwie został nieoczekiwanie b. premier, uważany za populistę 46-letni Rolandas Paksas (55 proc. głosów), który pokonał dotychczasowego prezydenta, 76-letniego Valdasa Adamkusa. Wszystkie sondaże i zdecydowane zwycięstwo w I turze zapowiadały zwycięstwo Adamkusa. l 80 tys. młodych ludzi (a wśród nich blisko 30 tys. Polaków) wzięło udział w 25. europejskich spotkaniach wspólnoty ekumenicznej Taize.

Premier Leszek Miller zapowiedział, że wynik referendum w sprawie przystąpienia Polski do UE nie będzie miał wpływu na czas trwania kadencji rządu. Prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczył, że jest przeciwnikiem przedłużenia głosowania w sprawie przystąpienia do UE o jeden dzień.

Po głośnej publikacji „Gazety Wyborczej” Prokuratura Apelacyjna w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego przestępstwa płatnej protekcji Lwa Rywina wobec spółki Agora („Gazeta” zamieściła zapis rozmowy, w której Rywin, powołując się na premiera i „grupę, która trzyma w ręku władzę”, żądał od „Agory” 17,5 mln dolarów za korzystny dla niej kształt nowelizowanej ustawy o radiofonii i telewizji).

Marszałek Sejmu Marek Borowski - wbrew protestom SLD - zapowiedział powołanie specjalnej komisji złożonej z sejmowych i rządowych prawników, szefów KRRiTV i komisji kultury, którzy usuną legislacyjne niedoróbki z nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Wstrzyma to prace nad prawem medialnym co najmniej o miesiąc. Tymczasem szef sejmowej komisji kultury Jerzy Wenderlich (SLD) powiedział dziennikarzom, że czuje się „zagrożony fizycznie przez naciski mediów”, które interesują się jego życiem prywatnym.

Rada Etyki Mediów uznała, że emisja filmu Jerzego Morawskiego „Imperium ojca Rydzyka” była „potrzebnym głosem na temat ważnego społecznie zjawiska, jakim jest Radio Maryja”, choć przyznała, że film, „przesycony komentarzem niejednokrotnie napastliwym wobec dyrektora rozgłośni, sprawia wrażenie materiału tendencyjnego, który miał skompromitować o. Rydzyka”.

Do mieleckiego sądu rejonowego wpłynął akt oskarżenia przeciwko byłym szefom mieleckiej WSK i przedstawicielom zarejestrowanej na Karaibach spółki „Grand Ltd.” Zarzuca się im zagarnięcie 16 mln zł, łapówki i fałszowanie dokumentów. Śledztwo w tej sprawie trwało od maja 1998.

Przez kilka dni polskie media informowały o akcji ratowniczej przy ujściu Warty w Słońsku (Lubuskie), gdzie stado koni znalazło się na wyspie otoczonej wodą i lodem. Za wykorzystanie sprzętu wojska i straży pożarnej muszą zapłacić niefrasobliwi właściciele koni.

W wieku 79 lat zmarł wybitny reżyser teatralny Kazimierz Dejmek. Od zdjęcia z afisza „Dziadów” w jego reżyserii w Teatrze Narodowym rozpoczął się Marzec'68.

Debiutujący na rynku amerykańskim „Pianista” Romana Polańskiego miał pochlebną recenzję w „New York Timesie”. Tymczasem na ekrany polskich kin weszła druga część przygód małego czarownika: „Harry Potter i komnata tajemnic”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 2/2003