OBRAZ TYGODNIA

3 – 9 kwietnia 2012

09.04.2012

Czyta się kilka minut

Wojna smoleńska, rok trzeci. Z sondażu TNS OBOP dla „Gazety Wyborczej” wynika, że 18 proc. Polaków uważa, iż przyczyną katastrofy Tu-154 pod lotniskiem Siewiernyj był zamach na prezydenta Lecha Kaczyńskiego (przed rokiem ludzi będących podobnego zdania było 10 proc. mniej). Blisko jedna trzecia badanych uważa, że do tragedii doszło z powodu błędów rosyjskich kontrolerów, 28 proc. – z powodu błędu pilotów, 27 proc. – z powodu błędów polskich urzędników, popełnionych podczas organizacji lotu, 22 proc. – z powodu presji zwierzchników załogi, żeby lądować. Zdecydowana większość Polaków uważa, że przyczyny wypadku nie zostały wyjaśnione. Córka Lecha Kaczyńskiego, Marta, powiedziała „Gazecie Polskiej Codziennie”, iż „z bardzo dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że do katastrofy doszło przy udziale osób trzecich”, i że władze z życzliwymi im mediami odwracają uwagę od tej prawdy m.in. przez szerokie opisywanie sprawy zaginięcia i śmierci Madzi z Sosnowca.

Nie chcem, ale muszem. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że wystartuje w wyborach prezydenckich 2015 r., choć do tej pory widział siebie raczej w roli premiera. „Jestem pod naciskiem partii” – wytłumaczył w TVN 24 lider PiS.

Kościół, Platforma, dialog. W łonie kościelnej i rządowej komisji konkordatowej rozpoczęły się rozmowy na temat systemu finansowania Kościoła. Z przecieków po pierwszym spotkaniu (z udziałem min. Michała Boniego i kard. Kazimierza Nycza) wynika, że obie strony szukają kompromisu i że dobrowolny odpis od podatku PIT, przeznaczony na Kościół, może być wyższy niż proponowane przez rząd 0,3 proc.

Polityczny wiersz. Günter Grass, uhonorowany Noblem niemiecki pisarz, którego młodzieńcza służba w Waffen SS była przed kilkoma laty przedmiotem skandalu, opublikował poemat, w którym skrytykował Izrael za jego politykę wobec Iranu i zasugerował, że to będące mocarstwem atomowym państwo żydowskie jest zagrożeniem dla światowego pokoju. Izraelskie MSZ oświadczyło, że Grass jest dla niego persona non grata.

Prawie Romney. Prawybory w Dystrykcie Kolumbii, Marylandzie i Wisconsin zakończyły się zwycięstwem faworyta walki o nominację Republikanów w jesiennych wyborach prezydenckich. Mitt Romney powiększył przewagę nad Rickiem Santorumem, którego szanse na odrobienie strat są już bliskie zeru. O zakończenie niszczącej rywalizacji na prawicy coraz głośniej apelują byli przywódcy i autorytety Republikanów.

Francja przed wyborami. Nicolas Sarkozy zapowiada oszczędności, mające na celu zlikwidowanie deficytu budżetowego do 2016 r. Swoją deklarację obecny przywódca wygłosił na dwa tygodnie przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, w której sondaże wróżą mu ostatnio (po tygodniach, w których miał znacznie słabsze poparcie od rywala) minimalne zwycięstwo nad kandydatem socjalistów François Hollande’em.

Bohater Grecji. Wszystkie media szczegółowo opisały samobójczą śmierć 77-letniego emerytowanego aptekarza, który zastrzelił się, tłumacząc w pozostawionym liście, że nie chce być zmuszony do poszukiwania jedzenia w śmietnikach. Zdaniem komentatorów to samobójstwo będzie mieć „głęboką polityczną symbolikę”: wstrząśnie elitami politycznymi będącego na granicy bankructwa i zmuszonego przez kredytodawców z MFW i UE do drastycznych oszczędności kraju.

Idzie Euro. Na dwa miesiące przed piłkarskimi mistrzostwami Europy polska policja nie ma informacji o cudzoziemcach objętych zakazem stadionowym – informuje NIK, powołując się na ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych, która nakazuje służbom gromadzić, przetwarzać i wykorzystywać dane o obcokrajowcach, którzy mogą stanowić zagrożenie podczas imprezy. Wątpliwości ekspertów budzi również kwestia bezpieczeństwa użytkowników „przejezdnych”, czyli tymczasowo oddanych do użytku, choć jeszcze nie ukończonych autostrad.

Zmiany w PKP. Nowym prezesem spółki został Jakub Karnowski, który pracował m.in. w NBP i Banku Światowym. Decyzja o jego nominacji zbiegła się z unijnym raportem, z którego wynika, że polskie koleje nie są w stanie wydać co najmniej kilkuset milionów euro dotacji z Brukseli (spożytkowały jedynie 3 proc. z 4,8 mld euro, które otrzymały na lata 2007-13). „Pieniądze leżą na torach. Ktoś, kto nie umie ich podnieść, musi szukać pracy gdzie indziej” – powiedział „Gazecie Wyborczej” minister transportu Sławomir Nowak.

Paradna równość. Okrzyczany ostatnio obrońcą mniejszości, w tym praw gejów, Janusz Palikot nazwał Jarosława Gowina na swoim mikroblogu „katolicką ciotą”. Partyjny podwładny Palikota, Robert Biedroń, który jeszcze niedawno zaliczał podobne sformułowania do „mowy nienawiści”, tym razem stanął w obronie swojego pryncypała.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2012