Obraz Tygodnia

Papież Jan Paweł II opublikował adhortację „Ecclesia in Europa”, program duchowego odrodzenia kontynentu, zawierający również apel o umieszczenie w konstytucji UE odniesienia do dziedzictwa religijnego („szczególnie chrześcijańskiego”) Europy.

 

Kongres SLD wybrał Leszka Millera na przewodniczącego, a Marka Dyducha na sekretarza generalnego partii (obaj byli jedynymi kandydatami). Owacją na stojąco przyjęli delegaci pojawienie się Wojciecha Jaruzelskiego.

 

Minister rolnictwa Adam Tański i szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jerzy Miller (Agencja odpowiada za wprowadzenie niezbędnego do sterowania unijnymi dopłatami systemu IACS) podali się do dymisji. „Nie mogłem działać bez poparcia klubu SLD, a z tamtej strony czułem niechęć, a nawet wrogość” - tłumaczył Tański. Odejście uważanego za bezpartyjnego fachowca Jerzego Millera wywołało niepokój Brukseli.

 

W przyszłym roku będziemy płacić podatki według dotychczasowych stawek, nieco wyższa będzie kwota wolna od opodatkowania, pozostanie możliwość wspólnego opodatkowania małżonków, znikną natomiast niemal wszystkie ulgi - planuje rząd. Nowość to prawo do przekazania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego.

 

W Pałacu Prezydenckim zaprezentowano projekt ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Według rządowego projektu w czerwcu 2004 wybierzemy 54 deputowanych w 13 okręgach. Będzie obowiązywał 5-proc. próg, a głosy będą liczone wg faworyzującej duże ugrupowania metody d'Hondta.

 

W Sejmie, mimo sprzeciwów opozycji, która chciałaby zaczekać na zakończenie prac komisji śledczej badającej aferę Rywina, odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Najwięksi nadawcy prywatni (Polsat, TVN, Agora, Eurozet i Ogólnopolska Izba Gospodarcza Komunikacji Kablowej) stwierdzili, że z zapowiadanego przez rząd kompromisu w ustawie nic nie zostało.

 

Prezydium sejmowej komisji śledczej badającej aferę Rywina odrzuciło wniosek Jana Rokity o złożenie wniosku do prokuratury w sprawie fałszywych zeznań, które zdaniem posła PO złożył Leszek Miller.

 

Przywódcy Fatahu, Hamasu i Dżihadu, odpowiedzialnych za większość zamachów terrorystycznych w Izraelu, ogłosili jednostronne zawieszenie broni.

 

Dzień po wznowieniu przez Irak eksportu ropy naftowej przy granicy z Syrią doszło do eksplozji jednego z ropociągów. To jeden z kilku incydentów w ciągu kilku dni: oprócz wysadzania ropociągów, dochodzi tam do zamachów na żołnierzy brytyjskich i amerykańskich.

 

Sąd Najwyższy USA unieważnił obowiązujące w 13 stanach prawo, zakazujące stosunków homoseksualnych.

 

Premier Włoch Silvio Berlusconi zaproponował rozmieszczenie na granicach Libii wojsk włoskich, które powstrzymałyby napływ nielegalnych imigrantów z tego i innych krajów afrykańskich.

 

Włochy przejęły przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Epidemia SARS wydaje się opanowana: Światowa Organizacja Zdrowia uchyliła ostrzeżenie dla osób podróżujących do Chin. Dotychczas na świecie odnotowano 8459 przypadków zachorowań; na SARS zmarło 805 osób.

 

Goszczący w Pekinie indyjski premier Atal Behari Vajpayee oficjalnie uznał, że Tybet jest częścią Chin.

 

RPA zniosła wizy dla Polaków, udających się do tego kraju na okres do 30 dni.

 

Uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych 60 lat temu podczas rzezi wołyńskiej, odbędą się 11-12 lipca w miejscowości Poryck, gdzie zginęło wówczas ok. 200 osób. O scenariuszu obchodów dyskutowali w Odessie prezydenci Kwaśniewski i Kuczma.

 

Na cumującym we Władysławowie holenderskim statku „Langenort”, pływającej klinice aborcyjnej fundacji „Kobiety na falach”, celnicy znaleźli zakazane w Polsce środki wczesnoporonne (niektóre z medykamentów były przeterminowane). Po rejsie na wody międzynarodowe, w którym wzięło udział 11 Polek, liczba tabletek RU 486 zmalała o 12.

 

Senat UJ zdecydował, że pracownicy naukowi uniwersytetu nie będą mogli prowadzić zajęć w prywatnych uczelniach Krakowa (zakaz nie dotyczy innych miast). „Decyzja jest wymierzona w moją uczelnię” - skomentował Jarosław Gowin, rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. Tischnera.

 

Wrocławski sąd okręgowy uznał, że trzej byli dowódcy lokalnej Milicji Obywatelskiej są winni „sprowadzenia powszechnego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób” oraz „nieumyślnego spowodowania śmierci” uczestników solidarnościowej manifestacji 31 sierpnia 1982 w Lubinie i skazał ich na 2,5 roku więzienia (na mocy amnestii z 1989 r. zmniejszone do 15 miesięcy).

 

Tygodnik „Wprost” nie musi przepraszać Lwa Rywina za umieszczenie na okładce zdjęcia jego głowy w muszli klozetowej. Sędziowie orzekli, że zarówno Rywin, jak i muszla są jedynie symbolami.

 

Prezes TVP Robert Kwiatkowski otrzymał od ministra skarbu roczną nagrodę w wysokości ponad 39 tys. zł.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2003