Obraz Tygodnia

W 60. rocznicę rzezi wołyńskiej prezydenci Ukrainy i Polski oddali hołd ofiarom tragedii. Podczas uroczystości w Pawliwce (przedwojennym Porycku) Leonid Kuczma wyraził współczucie „wszystkim skrzywdzonym Polakom”, a Aleksander Kwaśniewski, zastrzegając, że nie potrafi rozstrzygnąć, czy jego urząd daje mu prawo do przebaczenia i wyrażenia skruchy w imieniu całego narodu, powiedział: „Bardzo chciałbym jednak, aby słowa przebaczenia i pojednania zostały z obu stron wypowiedziane”. W obu parlamentach po burzliwych debatach przyjęto jednobrzmiący tekst rocznicowej uchwały (w Sejmie protestowano w związku z rezygnacją ze sformułowania o „ludobójstwie na ludności polskiej” - ostatecznie kontrowersyjny fragment oświadczenia, mówiącego także o przebaczeniu, pojednaniu i przyjaźni polsko-ukraińskiej, brzmiał: „Tragedii Polaków mordowanych i wypędzanych z ich miejsc zamieszkania przez zbrojne formacje Ukraińców towarzyszyły również cierpienia ludności ukraińskiej - ofiar polskich akcji zbrojnych”). Wcześniej list do zwierzchników Kościoła rzymsko- i greckokatolickiego w obu krajach skierował Jan Paweł II. „W 60 lat od tamtych smutnych wydarzeń w sercach większości Polaków i Ukraińców utwierdza się coraz bardziej potrzeba głębokiego rachunku sumienia” -napisał papież.

Umarzając śledztwo w sprawie zbrodni w Jedwabnem IPN przyjął, że 10 lipca 1941 r. w miasteczku zginęło nie mniej niż 340 Żydów. Mordu dokonała grupa ok. 40 polskich mieszkańców, ale inspiratorami byli Niemcy. Powodem umorzenia było niewykrycie innych żyjących sprawców zbrodni niż ci, których skazano po wojnie.

Minister sprawiedliwości-proku-rator generalny Grzegorz Kurczuk złożył wniosek o uchylenie immunitetu posłowi SLD Andrzejowi Jagielle, który ostrzegł przed aresztowaniem starachowickich samorządowców - członków SLD, podejrzewanych o kontakty z miejscową mafią. Dziennikarskie śledztwa wykazały, że poseł Jagiełło zbudował w Starachowicach prywatne imperium, w którym kupowano głosy w wyborach samorządowych i obsadzano stanowiska swoimi ludźmi. Zarząd SLD rozwiązał starachowicką organizację Sojuszu.

Podczas sejmowej debaty nad aferą starachowicką premier Leszek Miller, powołując się na jedną z gazet, zasugerował mafijne powiązania jednego z posłów Platformy Obywatelskiej. „Nie wyobrażam sobie, żeby bez wyjaśnienia tej sprawy Sejm mógł dalej normalnie funkcjonować, a Leszek Miller mógł być premierem” - skomentował Jan Rokita z PO. Po dementi ministerstwa sprawiedliwości, premier przeprosił za pomówienie.

Zdaniem „Życia Warszawy” na prokuratorów prowadzących sprawę Rywina wywierano naciski, by śledztwo zakończono jak najszybciej i by objęło ono wyłącznie producenta filmowego (podczas gdy były powody do postawienia zarzutów także prezesowi TVP, Robertowi Kwiatkowskiemu). Ministerstwo sprawiedliwości odrzuciło zarzuty gazety, niewykluczone jednak, że prokuratorzy staną przed sejmową komisją śledczą. Na razie zdecydowała ona o ponownym wezwaniu Kwiatkowskiego.

Minister Kurczuk zaproponował rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Konwent Europejski zakończył pracę nad konstytucją Europy. Ostateczną treść dokumentu poznamy na przełomie roku, po negocjacjach między przywódcami 25 państw przyszłej UE.

Komisja Europejska zaproponowała, aby z budżetu wspólnoty finansowano badania nad wykorzystaniem znajdujących się w embrionach komórek macierzystych do celów leczniczych.

Ladan i Laleh Bijani, złączone głowami siostry syjamskie z Iranu zmarły podczas wielogodzinnej operacji rozdzielenia w szpitalu w Singapurze. Po zabiegu rozgorzała dyskusja, czy mimo próśb sióstr o jej dokonanie, operacja nie była zbyt ryzykowna.

Prezydent USA George W. Bush odbył podróż po Afryce: odwiedził Senegal, RPA, Botswanę, Ugandę oraz Nigerię i przeznaczył 15 mld USD na walkę z AIDS.

Po dwóch miesiącach konsultacji na pierwszym posiedzeniu w Bagdadzie zebrała się złożona z Irakijczyków Rada Zarządzająca. Amerykanie zachowali prawo weta wobec jej decyzji.

Komisja Spraw Zagranicznych brytyjskiej Izby Gmin uwolniła premiera Tony Blaira z zarzutu wprowadzenia w błąd parlamentu i opinii publicznej w sprawie irackiej broni masowego rażenia, ale wytknęła mu opieranie się na niewiarygodnych informacjach.

Tydzień po niefortunnej wypowiedzi premiera Włoch Silvio Berlusconiego w Parlamencie Europejskim, włoski wiceminister ds. turystyki napisał o Niemcach, że są „stereotypowymi blondynami, przepełnionymi hipernacjonalistyczną dumą”, którzy „hałaśliwie napadają na nasze plaże”. Oburzony kanclerz Gerhard Schroeder odwołał urlop we Włoszech.

Duńscy żołnierze stacjonujący w Iraku dostali pług śnieżny i zapas soli do posypywania oblodzonych dróg. „Przyznaję, że w kwestii zaopatrzenia popełniono trochę błędów” - powiedział BBC rzecznik armii.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 29/2003