Reklama

Ładowanie...

O rozwagę i odpowiedzialność

O rozwagę i odpowiedzialność

13.06.2004
Czyta się kilka minut
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne zaniepokojone postawami, jakie w ostatnich tygodniach przyjmowały władze samorządowe i grupy polityczne, okazujące skrajny brak tolerancji dla mniejszości, apeluje do wszystkich, a szczególnie do osób wybranych przez społeczeństwo do sprawowania władzy, o rozwagę i odpowiedzialność. Jest to ich obowiązkiem, ponieważ powinny gwarantować przestrzeganie praw człowieka wszystkich obywateli, także tych, którzy z jakiegokolwiek powodu tworzą mniejszości społeczne.
I

Idea ochrony praw człowieka nabrała szczególnego znaczenia po okresie, w którym polityka nazizmu doprowadziła do systematycznego prześladowania i eksterminacji osób o odmiennych poglądach politycznych, orientacji seksualnej, pochodzeniu etnicznym i wyznaniu. Także do eksterminacji chorych psychicznie. Uczynienie przedmiotem nietolerancji i agresji jakiejkolwiek grupy mniejszościowej, grozi uruchomieniem analogicznych procesów. Współczesna nauka nie traktuje homoseksualizmu jako zaburzenia psychicznego, orientacja homoseksualna decyduje jednak o przynależności do mniejszości społecznej, a wszelka nietolerancja prowadzi do stygmatyzacji i segregacji - zjawisk groźnych dla zdrowia psychicznego.

PTP jest zobowiązane do upominania się nie tylko o prawa osób chorych psychicznie, ma także obowiązek wskazywania zagrożeń dla zdrowia psychicznego narodu polskiego.

ZARZĄD GŁÓWNY PTP (24 maja 2004 r.)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]