Reklama

Niezbadane są ścieżki talentu

Niezbadane są ścieżki talentu

01.05.2015
Czyta się kilka minut
Cud jego rozkwitu pozostaje tajemnicą wymykającą się racjonalnemu poznawaniu rzeczywistości.
Fot. Katarzyna Piwecka
M

Można generalizować, że jego erupcji sprzyjają bardziej przeciwności niż komfort, raczej czasy burzy i naporu niż spokoju i harmonii. Tymczasem Poznań jest miastem, którego mieszkańcy cenią racjonalność, komfort, spokój, harmonię. Teoretycznie zatem palec Boży dotyka nas rzadziej, z czym jednak absolutnie nie chcemy się pogodzić. Czym jest literatura dla poznaniaków? Jest literatura szaleństwem hrabiego Raczyńskiego, który pozytywizm rozumiał jako chęć zapewnienia każdemu dostępu do literackiej spuścizny – tak powstała pierwsza polska biblioteka publiczna. Jest literatura kwiatem, który rośnie podlewany dziesiątkami cykli, spotkań, festiwali i akcji literackich, wspieranych zarówno rangą szacownych akademii, jak i entuzjazmem nieokrzesanych pasjonatów. Jest wreszcie literatura ciągłą pracą u podstaw, inspirowaną zdolnościami odnalezienia jej sensu w nowych formach – na przykład największego w Polsce portalu społecznościowego dla czytelników. Wspólne ustanowienie miejsko-uniwersyteckiej Poznańskiej Nagrody Literackiej jest racjonalnym krokiem, wieńczącym wszystkie powyższe dzieła. Ale jest też czymś jeszcze: hołdem dla tajemnicy literackiego talentu, którego uhonorowanie jest naszym obowiązkiem. Zapraszam do Poznania. ©
Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]