Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Niezbadane są ścieżki talentu

Niezbadane są ścieżki talentu

01.05.2015
Czyta się kilka minut
Cud jego rozkwitu pozostaje tajemnicą wymykającą się racjonalnemu poznawaniu rzeczywistości.
Fot. Katarzyna Piwecka
M

Można generalizować, że jego erupcji sprzyjają bardziej przeciwności niż komfort, raczej czasy burzy i naporu niż spokoju i harmonii. Tymczasem Poznań jest miastem, którego mieszkańcy cenią racjonalność, komfort, spokój, harmonię. Teoretycznie zatem palec Boży dotyka nas rzadziej, z czym jednak absolutnie nie chcemy się pogodzić. Czym jest literatura dla poznaniaków? Jest literatura szaleństwem hrabiego Raczyńskiego, który pozytywizm rozumiał jako chęć zapewnienia każdemu dostępu do literackiej spuścizny – tak powstała pierwsza polska biblioteka publiczna. Jest literatura kwiatem, który rośnie podlewany dziesiątkami cykli, spotkań, festiwali i akcji literackich, wspieranych zarówno rangą szacownych akademii, jak i entuzjazmem nieokrzesanych pasjonatów. Jest wreszcie literatura ciągłą pracą u podstaw, inspirowaną zdolnościami odnalezienia jej sensu w nowych formach – na przykład największego w Polsce portalu społecznościowego dla czytelników. Wspólne ustanowienie miejsko-uniwersyteckiej Poznańskiej Nagrody Literackiej jest racjonalnym krokiem, wieńczącym wszystkie powyższe dzieła. Ale jest też czymś jeszcze: hołdem dla tajemnicy literackiego talentu, którego uhonorowanie jest naszym obowiązkiem. Zapraszam do Poznania. ©
Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]