Reklama

Nie tylko sztuka

Nie tylko sztuka

31.01.2016
Czyta się kilka minut
„TP” 3/2016
M

Moje doświadczenie z czasów okupacji świadczy, że „akcja antytyfusowa” miała szeroki zasięg, nie ograniczała się tylko do „sztuki antytyfusowej”, o której napisał na łamach „TP” Piotr Litka. W Warszawie, gdzie mieszkałem podczas okupacji, dotyczyła dzieci w szkołach podstawowych.

W 1940 r., gdy miałem siedem lat, poszedłem do pierwszej klasy. Kiedy byłem w drugiej, a może trzeciej, powiedziano nam, że – na zarządzenie władz sanitarnych, wobec szerzącej się epidemii tyfusu – dowiemy się, jak przestrzegać higieny. W tym celu pójdziemy na wystawę i do łaźni. Zaprowadzono nas do Instytutu Higieny. Najpierw była sala wystawowa. Potem wyświetlono film propagandowy nakręcony w getcie. Na zakończenie pojawiały się na ekranie małe kropki, które powoli zajmowały cały ekran. Kolejno ukazywały się wyrazy: „ŻYDZI, WSZY, TYFUS”.

Z pójścia do łaźni zostałem zwolniony – mieliśmy w mieszkaniu łazienkę z wanną. Natomiast ci, którzy jej nie mieli, musieli iść. Takich – w peryferyjnej dzielnicy miasta – była większość.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]