Reklama

Nie ma komisji, nie ma ustawy

Nie ma komisji, nie ma ustawy

27.11.2016
Czyta się kilka minut
„TP” 47 / 2016
D

Dziękuję za ważny tekst Przemysława Wilczyńskiego dotyczący sytuacji osób ubezwłasnowolnionych. Wielu prawników zajmujących się tą problematyką jest zdania, że zastosowany przez Polskę sposób ratyfikacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych był wadliwy i że Konwencja ta – rozumiana poprawnie – zobowiązuje nasz kraj do zmiany przepisów o ubezwłasnowolnieniu. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego działająca przy Ministrze Sprawiedliwości powołała zespół, któremu miałem zaszczyt przewodniczyć, a który w 2015 r. przygotował projekt wstępny ustawy o zmianie kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego, która w miejsce ubezwłasnowolnienia wprowadzałaby bardziej elastyczny model opieki nad osobą niepełnosprawną.
Projekt ten miał być przedmiotem dyskusji na posiedzeniu plenarnym Komisji Kodyfikacyjnej 17 grudnia 2015 r. Do dyskusji nie doszło, ponieważ w tym dniu wszyscy członkowie Komisji zostali odwołani przez Prezesa Rady Ministrów. Nie słyszałem, by prace nad tym projektem były w Ministerstwie Sprawiedliwości kontynuowane. Nie przypuszczam, by tak było.

Prof. dr hab. Piotr Machnikowski, Uniwersytet Wrocławski

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]