Reklama

Nauczyciel podstaw

Nauczyciel podstaw

13.04.2010
Czyta się kilka minut
Słowa o "poszukiwaniu Boga" nie brzmią w jego ustach trywialnie, bo sam jest człowiekiem poszukującym Boga.
T

Tak się złożyło, że byłem we Francji w dniach pielgrzymki Benedykta XVI. Stojąc przed katedrą Notre Dame w oczekiwaniu na nieszpory, słuchałem przemówienia do przedstawicieli świata kultury zebranych w Kolegium Bernardynów. Pamiętam wrażenie, jakie wywarły na mnie pierwsze słowa Papieża, wypowiedziane z pewną akademicką monotonią: "Dziś wieczorem chciałbym mówić o początkach teologii zachodniej i korzeniach kultury europejskiej".

Trudno powiedzieć, czy bardziej poruszył mnie spokojny ton głosu człowieka, który zabierał się za temat budzący wiele kontrowersji, czy też jego ambicja dotarcia do podstaw rzeczywistości tak złożonych; ambicja, która zakrawała na zuchwałość. Mówić o początkach i korzeniach nie jest rzeczą błahą i nie każdy może sobie na to pozwolić. Patrząc na wzniesione przez człowieka budowle, nie dostrzegamy ich fundamentów - i tak samo nie jest...

10010

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]