Reklama

Nagrody Oświęcimskie 2005

Nagrody Oświęcimskie 2005

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Biskup praski Vaclav Maly i wieloletni redaktor naczelny miesięcznika Znak Stefan Wilkanowicz otrzymali z rąk Benedykta XVI Oświęcimską Nagrodę Praw Człowieka im. Jana Pawła II (16 października). Przyznaje ją Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, którego działalność zainicjował prof. Andrzej Zoll. Nagrodę - przyznaną w tym roku po raz pierwszy - popierał gorąco Jan Paweł II, który zgodził się na objęcie jej swym patronatem.
N

Nazwiska laureatów ogłoszono 7 czerwca - nawiązując do rocznicy Mszy odprawionej w Oświęcimiu podczas pielgrzymki papieskiej w 1979 r.

Na czele Kuratorium Nagrody stoi kard. Franciszek Macharski, w jego skład zaś wchodzą: Mary Robinson, Władysław Bartoszewski, Imre Kertesz, Siergiej Kowaliow i Desmond Tutu. Celem przyznawanego co trzy lata wyróżnienia jest uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych dla obrony i przestrzegania praw człowieka. Jak mówi prof. Zoll, Nagroda jest jednym z komponentów szerszego programu. Od niedawna działa w Oświęcimiu wyższa szkoła zawodowa; ważnym elementem działalności Instytutu mają być także seminaria dotyczące praw człowieka, adresowane przede wszystkim do słuchaczy z Europy Wschodniej. O tych inicjatywach szerzej w następnym numerze “TP".

AS

827

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]