Reklama

Ładowanie...

Muzyka współtworzy liturgię

31.10.2017
Czyta się kilka minut
Episkopat ogłosił nową instrukcję o muzyce kościelnej. Co się teraz zmieni?
K

Kilka lat temu do Krakowa zawitał znakomity zespół muzyki dawnej Ensemble Clément Janequin wraz ze swoim charyzmatycznym założycielem, kontratenorem Dominikiem Visse’em. W przerwie koncertu, który odbywał się w jednej z krakowskich świątyń, doszło do przykrego incydentu. Gospodarz miejsca ostro i niestety w niegrzeczny sposób zwrócił uwagę „rozgadanej” publiczności na to, że kościół jest miejscem modlitwy i ciszy. Ironia sytuacji polegała na tym, że repertuar składał się w całości z franko-flamandzkich chanson. Wyśpiewane – świetnie, trzeba dodać – polifoniczne utwory, których teksty mówiły a to o „świnkach pływających w Sekwanie i bawiących się kupami”, a to o „przyprawianiu rogów” czy też o „kupowaniu ryb na targu”, nijak się miały do uwagi, że kościół jest miejscem modlitewnego skupienia. Cały koncert, jak i incydent z przerwy był nieporozumieniem.

Ten przykład pokazuje, że...

5854

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]