Reklama

Módlmy się o odpowiedzialność

Módlmy się o odpowiedzialność

12.04.2014
Czyta się kilka minut
P

Podczas warszawskiej konferencji klimatycznej COP-19 w listopadzie 2013 r. o zmianach klimatu mówili m.in. przedstawiciele Kościoła. Podczas mszy ekumenicznej, która odbyła się 17 listopada w archikatedrze św. Jana w Warszawie, metropolita Warszawy kard. Kazimierz Nycz wezwał wiernych, by „otoczyć naszą chrześcijańską modlitwą trwającą od tygodnia konferencję klimatyczną zajmującą się światem, zajmującą się tym, co Bóg stworzył, co powierzył człowiekowi”. Poprosił także zebranych w katedrze o „wsparcie modlitwy dla tych wszystkich polityków, uczonych, ludzi z całego świata, którzy w tych dniach obradują w Warszawie”.
Kardynał Nycz wyjaśnił w homilii, dlaczego ochrona środowiska jest tak istotną kwestią. Odniósł się do sytuacji w Polsce. Mówił: „Kiedy jesteśmy w Beskidzie Śląskim, Żywieckim, widzimy te suche drzewa, które stały się ofiarą mało rozumnej działalności człowieka przez przemysł, który zatruwał nie tylko świat przyrody roślinnej, zwierzęcej, ale także całą ekologię człowieka, naszego bycia w świecie. Dlatego rozumne i mądre rozwiązywanie tych spraw jest taką sprawą pilną”.
Ostrzegając przed efektami naszych własnych działań, warszawski metropolita przypominał: „Człowiekowi ciągle zależy na tym, aby poszerzyć granicę słusznej autonomii świata, którą Stwórca zostawił, nie patrząc na to, czy to poszerzenie będzie mu służyło, czy może obróci się przeciwko niemu, przeciw człowiekowi”. Kardynał wezwał również do rozważnego wykorzystywania przez człowieka darów bożych.
Przypomniał: „W rozwiązywaniu tych trudnych, skomplikowanych spraw należy zachować podstawową sprawiedliwość wobec człowieka, wobec ludzi żyjących w poszczególnych rejonach świata”. Podsumowując, poprosił wiernych o modlitwę, „aby temu rozwiązywaniu towarzyszyła zawsze mądrość i odpowiedzialność człowieka”, aby uniknąć „samozagłady świata”.
Kardynał Nycz wziął także udział w konferencji poświęconej zagadnieniu sprawiedliwości klimatycznej w siedzibie Caritas Polska w Warszawie, wysłuchując świadectw i raportów naukowców obserwujących zmiany klimatyczne w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]