Reklama

Ładowanie...

Młodszym było lżej

23.03.2003
Czyta się kilka minut
P

Po przeczytaniu w rubryce Lektora omówienia książki ks. Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela „Zgłębiając tajemnicę Kościoła...” („TP” nr 7/2003) w mojej pamięci pojawił się obraz Józia: lat około dziesięciu, przewieziony z getta w Dąbrowie Górniczej przez moją śp. mamę do Mrzygłodu. Jechał pociągiem z Dąbrowy do Myszkowa w towarzystwie mojej siostry rówieśniczki, blondynki. Z Myszkowa szli pieszo kilka kilometrów do umówionej gospodyni, która bardzo prosiła o chłopczyka w tym wieku. Papiery przygotowała matka Józia, miał metrykę chrztu, medalik, znał modlitwy. Serdecznie ich przyjęto i poczęstowano kapuśniakiem, który im bardzo smakował. Jako matka wiem, co myślała i czuła matka Józia, żegnając się z nim. Ale co myślał i czuł on, nie mogę i nie chcę sobie wyobrażać. Getto w Dąbrowie brutalnie i krwawo zlikwidowano. Nie znam dalszych losów Józia, bo moja rodzina po wojnie została...

1087

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]