Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Migracje: tydzień w pigułce

Migracje: tydzień w pigułce

26.06.2018
Czyta się kilka minut
S

STREFA SCHENGEN ZAGROŻONA? Tak uważa włoski premier Giuseppe Conte, który wraz z liderami 15 innych państw UE wziął udział w miniszczycie migracyjnym w Brukseli (premiera Morawieckiego, który uznał go za spotkanie „klubu przyjaciół relokacji uchodźców”, nie było). Włosi zaproponowali utworzenie ośrodków recepcyjnych dla azylantów (także poza Europą). Kanclerz Angela Merkel ponownie ostrzegła przed brakiem europejskich rozwiązań dotyczących migracji.

NIECHCIANY STATEK. Po raz drugi w ciągu ostatnich dni Włochy i Malta przerzucają się odpowiedzialnością za przyjęcie okrętu z migrantami. W chwili zamykania tego wydania „TP” statek „Lifeline” (na zdjęciu), należący do organizacji pozarządowej Mission Lifeline, już 4 dzień oczekiwał na zgodę na zawinięcie do portu. Na pokładzie znajdowały się 234 osoby.

ZNÓW PADŁ SMUTNY REKORD. ONZ podała, że na świecie jest ok. 68,5 mln uchodźców, ponad 2 mln więcej niż rok temu. Kilka europejskich gazet opublikowało w sieci listę 34 361 osób, które w ciągu ostatnich 25 lat zginęły z powodu „polityki zamkniętych granic” w Europie. Otwiera ją Kimpua Nsimba, 24-letni Kongijczyk, który w 1993 r. powiesił się w ośrodku zatrzymań w Anglii.

RUCH „OSTATNICH PRAW”. Za gigantyczne wyzwanie dla prawników i psychologów uznają przyszłe migracje autorzy tzw. Deklaracji z Mytileny, którzy wzywają do budowy ogólnoświatowego systemu pomocy dla rodzin zaginionych i zmarłych migrantów. Sygnatariusze dokumentu określają takie wsparcie mianem „last rights” – „ostatnie prawa”.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]