Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Między szemranym wójtem a pobłażliwym plebanem

Między szemranym wójtem a pobłażliwym plebanem

12.06.2017
Czyta się kilka minut
W Meksyku państwo i Kościół zbliżają się do siebie. Kłopot w tym, że państwo łamie przy okazji konstytucję. A Kościół daje się wykorzystywać do kamuflowania bizantyjskiej korupcji.
Obraz Jezusa Miłosiernego malowany farbami w proszku na asfalcie w Tlaxcala. Meksyk, 15 sierpnia 2016 r. Fot. Hugo Ortuno / EPA / PAP
R

Rzecz to niby drobna. Jednak nie w Meksyku – kraju, który przez 150 lat charakteryzował się radykalnym rozdziałem państwa od Kościoła. Będącym zresztą źródłem dwóch długich i krwawych wojen domowych.

Nie jest zatem bagatelą, że w charakterze gestu wspierającego projekty polityczne – co to niby „nikomu nie zaszkodzi, a jak Bóg da, to i pomoże” – coraz większą popularnością cieszy się w Meksyku nowa i wbrew pozorom świecka moda: półoficjalne, ale w gruncie rzeczy urzędowe powierzanie miast, a nawet całych stanów, opiece Bożej Opatrzności. Skuteczniejsze – tak utrzymują kreatorzy nowej mody – niż kulawe ustawy i instytucje rodem z tego świata.

Nowa świecka tradycja

Trend zapoczątkowali już kilka lat temu gubernatorzy César i Javier Duarte, oddając swoje stany – Chihuahua i Veracruz – pod patronat Najświętszego Serca Jezusowego i Niepokalanego Serca...

8301

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]