Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

01.06.2015
Czyta się kilka minut
26 – 30 maja
V

VENCLOVA NAGRODZONY
Tomas Venclova, litewski poeta, eseista, opozycjonista, emigrant, przyjaciel Czesława Miłosza i Josifa Brodskiego, autor książek m.in. o Aleksandrze Wacie, stosunkach litewsko-polskich i Wilnie, został uhonorowany Nagrodą im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego za „twórczą wierność wartościom, które stanowią fundament europejskiej cywilizacji”. Nagroda przeznaczona jest dla osób lub instytucji, które przyczyniają się do „tworzenia struktur niepodległej Polski oraz budowy społeczeństwa obywatelskiego”. Venclova odbierze ją we Wrocławiu 3 czerwca.
NAGRODA IM. KILARA
Amerykański kompozytor i zdobywca Oscara Elliot Goldenthal został pierwszym laureatem – ustanowionej przez prezydentów Krakowa i Katowic – Nagrody im. Wojciecha Kilara. Wyróżnienie odebrał podczas 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Goldenthal jest m.in. autorem muzyki do filmów „Frida”, „Tytus Andronikus” czy „Wywiad z wampirem”.
BIG BOOK FESTIVAL
Jego trzecia edycja odbędzie się w Warszawie w dniach 12–14 czerwca pod hasłem „Człowiek nie pies i czytać musi!”. Wśród ok. 100 gości znajdą się m.in. Swietłana Aleksijewicz, Joanna Bator, Stefan Chwin, Artur Domosławski, Hanif Kureishi, Zadie Smith, Władimir Sorokin, Magdalena Tulli, zaś wśród wydarzeń, obok spotkań autorskich i dyskusji, także m.in. multimedialny spektakl „W poszukiwaniu Jerzego Pilcha” oraz próba odpowiedzi na pytanie „Po co pisarzowi pies”. Więcej informacji: bigbookfestival.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]