Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

19.09.2022
Czyta się kilka minut
13–20 września
Z

ZBIORY

Pięć obrazów ze zbiorów Dulwich Picture Gallery – „Portret damy” Petera Paula Rubensa, „Madonnę z Dzieciątkiem” Antona van Dycka, „Rozmawiających wieśniaków na tle pejzażu z kościołem” Davida Teniersa Młodszego, „Sąd Parysa” Adriaena van der Werffa oraz „Żołnierzy grających w kości” Salvatora Rosy – można oglądać do 1 grudnia w Łazienkach Królewskich.

FINAŁY

Olga Tokarczuk po raz trzeci znalazła się na liście nominowanych do National Book Award. W 2018 r. była w finale konkursu z powieścią „Bieguni” w przekładzie Jennifer Croft, rok później nominację otrzymał przekład książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” autorstwa Antonii Lloyd-Jones, a tym razem jury doceniło „Księgi Jakubowe”.

WYRÓŻNIENIA

Barbara Woźniak, autorka powieści „Niejedno”, została laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Z kolei miesięczna rezydencja w Vence we Francji, gdzie w ostatnich latach życia mieszkał Gombrowicz, przypadła Mateuszowi Pakule, autorowi książki „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.

OBCHODY

Ponad 40 tys. osób odwiedziło w pierwszym roku działania nową siedzibę Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Placówkę otwarto 17 września 2021 r.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]