Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

09.05.2022
Czyta się kilka minut
3–9 maja
S

SCENARIUSZ

Podczas festiwalu Mastercard OFF CAMERA tradycyjnie ogłoszono wyniki konkursu Script Pro. Nagrodę główną Stowarzyszenia Filmowców Polskich otrzymali Anna Dembowska i Karol Starnawski. Ich scenariusz pt. „Dwie matki” wyróżniono za „poruszający portret kobiet w sytuacji bez wyjścia i postawienie ważnych pytań o istotę macierzyństwa w trudnej sytuacji polityczno-kulturowej”. Tekst został napisany w oparciu o reportaże Moniki Andruszewskiej publikowane na łamach „TP”.

ZDJĘCIA

Po dwóch latach przerwy Fotoplastikon Warszawski jest ponownie dostępny dla zwiedzających. Z tej okazji po raz pierwszy udostępniono wystawę stereoskopowych zdjęć pokazujących stolicę jesienią 1927 r. Fotoplastikon Warszawski działa od 1905 r. w zabytkowej kamienicy Hoserów w Alejach Jerozolimskich pod nr 51.

SCENOGRAFIA

Zwycięzcą prestiżowej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe za rok 2022 została dublińska pracownia Grafton Architects – wyróżniono jej projekt Town House, Kingston University w Londynie. To pierwszy budynek uniwersytecki, który zdobył tę nagrodę. Jury doceniło wykreowanie przestrzeni, która tworzy doskonałą atmosferę nie tylko do nauki, ale po prostu bycia razem.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]