Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

11.04.2022
Czyta się kilka minut
5–11 kwietnia
K

KRÓTKIE ANIMACJE

„Zieleń” Karoliny Kajetanowicz otrzymała Best Jamie Bolio Award na festiwalu KABOOM w Amsterdamie. Z kolei postapokaliptyczne „Figury niemożliwe i inne historie I” Marty Pajek zwyciężyły na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wilnie.

DŁUGIE POWIEŚCI

Olga Tokarczuk ponownie w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera — tym razem za przekład „Ksiąg Jakubowych” autorstwa Jennifer Croft. Tokarczuk jest pierwszą autorką w siedemnastoletniej tradycji The Man Booker International Prize, która zdobyła nagrodę główną (za „Biegunów”) i dwukrotnie znalazła się na krótkiej liście nominowanych.

STARE RĘKOPISY

Ogłoszono datę publikacji odnalezionych latem zeszłego roku rękopisów francuskiego pisarza Louisa-Ferdinanda Céline’a. Pierwsza nieznana powieść – nawiązująca do przeżyć autora podczas I wojny światowej „Guerre” (fr. „Wojna”) – ukaże się już 5 maja. Jesienią opublikowane zostaną dwie kolejne książki.

NOWE PIOSENKI

Po prawie 30-letniej przerwie zespół Pink Floyd nagrał i opublikował nowy utwór. Cały dochód z dystrybucji piosenki „Hey Hey Rise Up” – w której usłyszymy ukraińskiego wokalistę Andrija Chływniuka – trafi na konto Ukraińskiej Pomocy Humanitarnej.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]