Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

12.07.2021
Czyta się kilka minut
6–12 lipca
P

POETKI

Podczas 10. edycji Festiwalu Miłosza poznaliśmy laureatki Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za lata 2019 i 2020. Zostały nimi Anna Adamowicz, wyróżniona za tom „Animalia”, i Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, autorka „Roślin mięsożernych”.

PIANIŚCI

Rozpoczęły się eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Zmaganiom pianistów, które potrwają do 23 lipca, przysłuchiwać się można na stronie Dwójki, w aplikacji mobilnej Chopin Competition oraz na Chopin2020.pl. Historia konkursu sięga 1927 r., jego pomysłodawcą był prof. Jerzy Żurawlew – pedagog, rektor Konserwatorium Warszawskiego.

PIOSENKI

Michał „Mata” Matczak jako pierwszy polski artysta zadebiutował na międzynarodowej liście przebojów Billboard Global Excl. USA. Notowanie zestawia najpopularniejsze piosenki cieszące się powodzeniem poza granicami Stanów Zjednoczonych.

PRZEDAWNIENIE

Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące Włodzimierza Staniewskiego, dyrektora Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Jeden z wątków sprawy dotyczył naruszania praw pracowniczych. Drugi – stosowania przemocy wobec aktorek i pracowniczek.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]