Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

09.12.2019
Czyta się kilka minut
3–9 grudnia
W

WSPÓŁCZESNE NIEWOLNICTWO

Laureatem drugiej edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera został włoski fotoreporter Alessio Paduano. Nagrodzono jego fotoreportaż o Nigeryjkach, padających ofiarami handlarzy ludźmi i zmuszanych do prostytucji we Włoszech (na zdjęciu jedna z nagrodzonych fotografii). Zdjęcia Paduano publikowały m.in. pisma „Corriere della Sera”, „La Repubblica”, „Guardian” i „Time”.

„ZIMNA WOJNA” RAZ JESZCZE

Podczas berlińskiej ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych (European Film Awards, EFA) reżyser Paweł Pawlikowski odebrał Nagrodę Publiczności za „Zimną wojnę”. Film już w 2018 r. zebrał na EFA pięć statuetek, a za najlepszą aktorkę europejską uznano odtwórczynię głównej roli Joannę Kulig. EFA po raz pierwszy przyznano w 1988 r. – zwyciężył wówczas „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego.

NOWY PASZPORT KUNDERY

Milan Kundera po 40 latach odzyskał czeskie obywatelstwo. Pisarz wyjechał z komunistycznej Czechosłowacji na zaproszenie uniwersytetu w Rennes. W 1979 r. – po jego tekście we francuskim „Le Monde”, w którym krytykował komunizm, a także po ukazaniu się francuskiego tłumaczenia nieopublikowanej wtedy jeszcze w oryginale „Księgi śmiechu i zapomnienia” – władze odebrały mu obywatelstwo. Dwa lata później Kundera został obywatelem Francji.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]