Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

02.12.2019
Czyta się kilka minut
25 listopada – 1 grudnia
O

Oficjalnie

Piotr Gliński skierował do związków zawodowych Muzeum Narodowego w Warszawie oraz ogólnopolskich stowarzyszeń muzealniczych pismo, w którym prosi o zaopiniowanie zamiaru odwołania aktualnego dyrektora muzeum Jerzego Miziołka. Po rozpatrzeniu ich opinii minister podejmie decyzję.

Nieformalnie

W oczekiwaniu na zmianę dyrektora stołecznego muzeum obserwowaliśmy nieoczekiwane zmiany nazw warszawskich ulic. Ul. Topniejących Lodowców czy skwer im. Grety Thunberg przed siedzibą Ministerstwa Ochrony Środowiska – to tylko dwie propozycje grupy działaczy ekologicznych narzucone mieszkańcom Warszawy w nocy z czwartku na piątek, dokładnie kilkanaście godzin po tym, jak klimatyczna rezolucja Parlamentu Europejskiego spotkała się z aprobatą jedynie 6 europosłów i europosłanek z Polski.

Niejasno

„Przemienne powtarzanie rzeczowników żeńskich i męskich” (np. europosłowie i europosłanki) „jest znakiem tego, że mówiący czują potrzebę zwiększenia widoczności kobiet w języku i tekstach” – zaopiniowała Rada Języka Polskiego. „Nie ma jednak potrzeby używania konstrukcji typu Polki i Polacy, studenci i studentki w każdym tekście i zdaniu, ponieważ formy męskie mogą odnosić się do obu płci”.

Głośno

W Szanghaju odbędzie się koncert muzyki z polskich gier komputerowych. W prestiżowej sali Shanghai Oriental Arts Centre (ShOAC) wystąpi Ningbo Symphony Orchestra pod batutą Roberta Kurdybachy, przy udziale zespołów Percival, Atom String Quartet i zaproszonych muzyków.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]