Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

04.11.2019
Czyta się kilka minut
29 października – 4 listopada
O

ODESZŁA

W wieku 88 lat zmarła Izabella Galicka, historyczka sztuki, alpinistka, odkrywczyni „polskiego” El Greca. „Ekstaza świętego Franciszka” przez 40 lat wisiała na plebanii w Kosowie Lackim. Galicka zauważyła obraz przypadkiem, podczas inwentaryzacji. Początkowo nikt nie wierzył w jego autentyczność, ale w trakcie prac konserwatorskich odnaleziono podpis artysty. Do dziś nie wiadomo, jak obraz trafił do Polski.

BALANSUJE

Wiadomo natomiast, dokąd pojechały rzeźby Jerzego Kędziory. Przez najbliższe pół roku będą je oglądać w jednym z miejskich parków mieszkańcy Columbus w stanie Ohio. Kędziora jest coraz bardziej rozpoznawalny na świecie, a jego cykl „Balansujące” prezentowany był m.in. w Miami, Abu Dhabi i Dubaju. Prace artysty można także zobaczyć, spacerując po krakowskiej kładce Bernatka.

PRZYSPIESZA

Na początku roku rzeźby Kędziory prezentowane były także w Nowym Jorku, gdzie mieszka i pracuje Agnieszka Kurant. Artystka została właśnie laureatką Frontier Art Prize, przyznawanej najbardziej nowatorskim artystom współczesnym. Projekty Kurant wystawiało m.in. Tate Modern, Muzeum Guggenheima i Palais de Tokyo, a w 2017 r. artystka odbyła rezydencję artystyczną w Massachusetts Institute of Technology.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]