Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

28.10.2019
Czyta się kilka minut
24–27 października
G

GERALT W MIŃSKU

Dostępne od kilku dni białoruskie tłumaczenie „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego w całości sfinansowali czytelnicy. Na platformie crowdfundingowej zamówiło ją pięć razy więcej chętnych niż zakładał cel zbiórki. Przekładu książki, czytanej dotąd na Białorusi tylko w języku rosyjskim, podjęła się Kaciaryna Macijeuskaja. A jeszcze w tym roku Netflix pokaże pierwszą serię „Wiedźmina” z Henrym Cavillem w roli Geralta.

„ZIMNA WOJNA” W BERLINIE

Widzowie z całej Europy jeszcze do 31 października mogą zagłosować na Europejski Film Roku. Wśród kandydatów w tej kategorii znajduje się również „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Spośród głosujących rozlosowane zostaną bilety na galę wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Berlinie.

SENCOW W TORUNIU

Polska Akademia Filmowa przyznała ukraińskiemu reżyserowi Olegowi Sencowowi Orła Specjalnego za „odwagę i niezłomność”. Podczas pobytu w Polsce został on także wyróżniony „Złotym Aniołem” Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu za „twórczą niepokorność”. Pytany o swoje plany Sencow przyznał, że chce dokończyć film „Nosorożec”, nad którym pracę przerwało jego aresztowanie.

KNAUSGARD W PRZYSZŁOŚCI

Autor „Mojej walki” Karl Ove Knausgård dołączył m.in. do Margaret Atwood, Davida Mitchella i Elif Şafak jako szósty autor, który przekaże swoje najnowsze dzieło na rzecz Biblioteki Przyszłości. Projekt ten gromadzi utwory napisane przez znanych współczesnych pisarzy, które ukażą się w formie antologii dopiero w 2114 r. Do tego czasu manuskrypty będą przechowywane w bibliotece w Oslo.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]