Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

21.01.2019
Czyta się kilka minut
14 – 20 stycznia
Z

Za oryginalność

Prof. Jacek Leociak, literaturoznawca i historyk literatury, założyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów, został laureatem tegorocznej Nagrody im. Kazimierza Wyki. Kapituła wyróżniła jego dwie ostatnie książki „za wybitne przykłady oryginalnej eseistyki literacko-historyczno­-antropologicznej”. Nagroda przyznawana jest od 1979 r., a w gronie dotychczasowych laureatów są m.in. Jan Błoński, Maria Janion, Zbigniew Herbert i Małgorzata Łukasiewicz. [Polecamy artykuły Jacka Leociaka w serwisie "TP"]

Za koncepcję

W międzynarodowym konkursie Archi-World Academy 2017–2019 zwyciężył Przemysław Chimczak. Jego projekt „Coliving. Perspektywy wprowadzenia nowej formy mieszkaniowej do Polski” został okrzyknięty najlepszą koncepcją architektoniczną spośród blisko 1,5 tys. nadesłanych prac.

Za wartości

26 stycznia po raz piąty wręczona zostanie Nagroda im. Jerzego Turowicza. Przyznawana jest za wybitne i oryginalne dzieło znajdujące się w kręgu tematów, do których Jerzy Turowicz – pierwszy redaktor naczelny „TP” – wracał w swojej publicystyce i działalności publicznej, oraz reprezentujące wartości, które były mu bliskie: personalistyczne podejście do człowieka, tolerancję i dialog oraz sprzeciw wobec ksenofobii, zwłaszcza anty­semityzmu. Nagroda zostanie wręczona w przededniu 20. rocznicy śmierci Turowicza.

Za 2 euro

Z okazji 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci, renesansowego malarza i wynalazcy, do obiegu z początkiem lutego trafi okolicznościowa moneta o nominale dwóch euro. Na jej rewersie widnieje „Dama z gronostajem”.

Za powieść

„Lala” Jacka Dehnela i „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk, obie w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones, zostały nominowane do nagrody literackiej Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Lloyd-Jones, nazywana „jednoosobową ambasadą kultury polskiej”, jest autorką już ponad 50 przekładów książek polskich pisarzy i reporterów na angielski.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]