Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

05.11.2018
Czyta się kilka minut
30 X – 5 XI
L

LAUREAT

Grafik i projektant książek Jan Bajtlik, znany także z ilustracji publikowanych w „Tygodniku”, został wyróżniony w dorocznym rankingu dziennika „The New York Times” i Nowojorskiej Biblioteki Publicznej najpiękniejszych książek dla dzieci. Kapituła nagrodziła zilustrowany przez Bajtlika angielski przekład „Auta” J.M. Brum – pod tym pseudonimem kryje się zespół Wydawnictwa Dwie Siostry.

SETKA

Z kolei na liście stu najlepszych nieanglojęzycznych filmów brytyjskiej stacji BBC znalazły się dwa polskie tytuły: „Niebieski” Krzysztofa Kieślowskiego (na 64. miejscu) oraz „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (miejsce 99). Za najlepszy film krytycy uznali „Siedmiu samurajów” Akiry Kurosawy. W setce najwięcej jest filmów francuskojęzycznych (27).

PASZTET

W roli krytyka, a raczej cenzora, coraz lepiej czuje się Facebook. Serwis postanowił chronić swych użytkowników nie tylko przed dziełami Rubensa (ze względu na eksponowaną nagość), ale też przed nowym wydaniem „Moby Dicka” ­Melville’a (algorytm doszukał się w angielskim tytule wulgaryzmu. Wcześniej Facebook blokował m.in. posty promujące powieść Gaddy „Niezły pasztet na via Merulana”.

KLOPS

Równie czujni jak algorytmy Facebooka okazali się pracownicy nowojorskiego lotniska LaGuardia: zatrzymali dwójkę pasażerów podróżujących z książką malarza i performera Marlosa E’vana, zawierającą zdjęcia broni i fotografie, na których zainscenizowano sceny przemocy. W pokoju przesłuchań odbyła się długa dyskusja na temat sztuki współczesnej.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]