Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

22.10.2018
Czyta się kilka minut
16 – 22 października
S

SALONY

Ponad stu małopolskich artystów zaprezentowało swoje prace podczas Krakowskiego Salonu Sztuki. Celem imprezy była m.in. integracja środowiska. Udało się – twórcy, którzy nie przeszli przez eliminacyjne sito, zorganizowali w pobliskim barze Salon Odrzuconych. Grand Prix imprezy zgarnął „Bałwan”.

MASZYNY

Niepocieszony jest też Banksy. Autor obrazu, który podczas licytacji w domu aukcyjnym uległ częściowemu samozniszczeniu, opublikował w sieci filmik z przygotowań do przedsięwzięcia. Na nagraniu prezentuje prace nad ramą, w tym montaż niszczarki do dokumentów, która poszatkowała „Dziewczynkę” – wbrew planom Banksy’ego oszczędzając balonik. „Na próbach działało za każdym razem” – usprawiedliwia się artysta.

SATELITY

Popularniejsza od „Dziewczynki z balonikiem” będzie z pewnością kosmiczna rzeźba, którą wyniesie na orbitę rakieta Falcon 9. „Orbitalny reflektor” amerykańskiego artysty Trevora Paglena ma być widoczny na listopadowym niebie gołym okiem, co może uczynić go najpowszechniej oglądanym dziełem sztuki na świecie.

LĄDOWANIE

W jednym ze szczecińskich kin, na pierwszym w Polsce ekranie sferycznym, obejrzymy natomiast lądowanie na Księżycu. Zamieszczonych nad głowami widzów osiem projektorów zapewnia efekt 3D bez konieczności zakładania okularów. Oprócz kosmosu w kinie można zwiedzać łąkę.

ZIEMIA

Tych, którzy wolą bardziej bezpośredni kontakt ze sztuką, ucieszy wystawa grafik Dalego w Grudziądzu i prezentowany w Mysłowicach zbiór litografii Chagalla.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]