Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

15.10.2018
Czyta się kilka minut
8 – 14 października
N

Nominacja

Olga Tokarczuk znalazła się w finałowej piątce autorów nominowanych do The National Book Award, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA. Jej książce „Bieguni”, uhonorowanej dekadę temu Nagrodą Nike, przekład Jennifer Croft dał szansę na drugie życie. „Flights” („Loty” po angielsku) otrzymały już w tym roku m.in. najważniejszą nagrodę brytyjskiego rynku książki: Man Booker International Prize.

Alternatywa

Pierwszą i chyba ostatnią laureatką alternatywnego literackiego Nobla została urodzona w Gwadelupie francuska pisarka Maryse Condé – w Polsce znana głównie za sprawą powieści „Ja, Tituba, czarownica z Salem”. Nową Nagrodę Literacką ustanowiono po skandalu, który na kilkanaście miesięcy sparaliżował szwedzką Akademię; w efekcie w tym roku nie było literackiego Nobla. W 2019 r. Akademia ma nadrobić zaległość i wskazać jednocześnie dwóch autorów.

Angelus

Z kolei po raz pierwszy w 13-letniej historii Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jej laureatem został polski autor i tłumacz, Maciej Płaza. Jury doceniło jego drugą prozatorską książkę „­Robinson w Bolechowie”.

Wystawa

Polski akcent także w Paryżu: od 24 października Centrum Pompidou zaprasza na wystawę „Polska awangarda: Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński”. Ekspozycja obejmuje niemal wszystkie prace Kobro i znaczną część dorobku Strzemińskiego z kolekcji polskich muzeów i zbiorów prywatnych. W 2017 r. prace pary artystów prezentowano w madryckim Museo Reina Sofia.

Młodopolacy

W Göteborgu natomiast będzie można obejrzeć prace twórców młodo­polskich. Miejscowe Muzeum Sztuki zaprezentuje ich ponad 60, w tym obrazy Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego i Stanisława Wyspiańskiego. To próba zmiany narracji na temat sztuki schyłku XIX w., która w krajach skandynawskich jak dotąd mocno koncentrowała się wokół sceny paryskiej.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]