Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

01.10.2018
Czyta się kilka minut
24 – 30 września
N

Nagrodę Václava Buriana

wręczono po raz trzeci w Ołomuńcu. Otrzymali ją znakomity tłumacz literatury czeskiej i dyplomata Andrzej S. Jagodziński (za wkład w dialog środkowoeuropejski) oraz poeta Jarosław Mikołajewski. Międzynarodowa nagroda powołana została dla uczczenia pamięci zmarłego w 2014 r. w wieku 55 lat czeskiego poety, wydawcy, polonisty, tłumacza i dziennikarza, promotora polskiej kultury, przyjaciela i współpracownika „Tygodnika Powszechnego”.

Obcowanie z kulturą

poprawia jakość życia – zapewniają władze Warszawy w materiałach promujących akcję „Kultura leczy”. Celem jest zachęta do częstszych odwiedzin bibliotek, filharmonii i muzeów. Tymczasem strajkujący w Krakowie pracownicy owych placówek ostrzegają, że trudno im prowadzić terapię za 1800 miesięcznie.

Resort Jarosława Gowina

odłączył kulturę od sztuki, a następnie związał ją z religią. Pod petycją dotyczącą zachowania kulturoznawstwa jako oddzielnej dyscypliny naukowej podpisało się 5 tys. osób. Ich zdaniem reforma utrudni prowadzenie badań i publikowanie w zagranicznych czasopismach. Minister Gowin postulaty i pytania zignorował.

Resort kultury

jest pod nieustającym wrażeniem „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego. Film został nie tylko polskim kandydatem do Oscara, ale i bezpośrednią inspiracją finansowego wsparcia Kół Gospodyń Wiejskich.

Władze Radomia

inspirują się z kolei twórczością Ziemowita Szczerka, autora „Paczki Radomskich”, znanego z upodobania do postsarmackich thrillerów. W centrum miasta, na jednym ze skwerów, stanąć ma pomnik Zagłoby. „Trzeba podchodzić do tego pomysłu z poczuciem humoru i przymrużeniem oka”, mówi jego fundator, radny Kazimierz Woźniak. Trudno się z nim nie zgodzić.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]