Reklama

Ładowanie...

Kulikowska, Stasiuk i Stachniałek ­laureatami Nagrody Kazaneckiego­

Kulikowska, Stasiuk i Stachniałek ­laureatami Nagrody Kazaneckiego­

11.04.2022
Czyta się kilka minut
Gala wręczenia Nagrody im. W. Kazaneckiego. ­Białystok, 2 kwietnia 2022 r. DAWID GROMADZKI / UM BIAŁYSTOK
N

Nagroda Literacka Prezydenta Białegostoku im. ­Wiesława ­Kazaneckiego kształtuje przestrzeń polskiego pola ­literackiego już od dawna i ma dla niego ogromne znaczenie, gdyż wskazuje na niezwykłe talenty literackie, jednocześnie otwierając przed nimi drogę do dalszej kariery i wyróżnień.

Po raz pierwszy przyznano ją w 1992 r. – i już od trzech dekad otrzymują ją pisarki i pisarze uprawiający wszystkie rodzaje i gatunki literackie. Wymóg formalny, kształtujący specyfikę Nagrody, jest jeden: autorka bądź autor musi być związany z ­Białymstokiem (lub regionem) – pochodzeniem, tematyką swojej twórczości bądź miejscem wydania. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się takie postaci jak: Edward Redliński, Ignacy Karpowicz, ­Szymon ­Hołownia, Piotr Nesterowicz czy Michał Książek.

W tym roku laureatami Nagrody Literackiej ­Prezydenta ­Miasta ­Białegostoku im. ­Wiesława ­Kazaneckiego za ­najlepszą książkę ­zostali: ­Andrzej ­Stasiuk za ­powieść ­„PRZEWÓZ” oraz ­Justyna ­Kulikowska za tomik ­„GIFT. Z ­PODLASIA”.

Od 2019 r. Nagroda przyznawana jest ­także za najlepszy ogólnopolski ­poetycki ­debiut roku.

W tym roku otrzymała ją Marta ­Stachniałek za ­tomik ­„POLSKI WRAP”.

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]