Reklama

Kto wywołał awanturę?

Kto wywołał awanturę?

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Pan Marek Edelman ma świętą rację. Czy można mówić inaczej niż on, jeśli należy się do narodu, któremu podczas drugiej wojny światowej wymordowano 6 milionów ludzi? Inicjatywa Związku Wypędzonych, nawet nieświadomie (w co wątpię), relatywizuje holokaust “równoważąc go" wypędzeniem Niemców. Jeśli kogoś rażą ostre sformułowania doktora Edelmana, chciałbym przypomnieć, że afery wokół Centrum nie wywołał jego głos, ale Związek Wypędzonych. Edelman i tak jest dość powściągliwy. Mówi: “Niemcy zostali wypędzeni, bo przegrali wojnę", a powinien dodać: którą sami rozpętali. I dalej: “Na dodatek była to wojna totalna - z ludnością cywilną", i z planem unicestwienia całych narodów, najpierw żydowskiego, a potem polskiego, ukraińskiego... Nie ma wątpliwości, że tacy jak my, “podludzie" skazani byli przez Hitlera na zagładę. Tyle że powolniejszą od zagłady żydowskiej. Tego nie wolno nam pomijać w dyskusji z Wypędzonymi, bo właśnie o tym zapomina się na Zachodzie. We Francji często spotykam się z niedowierzaniem, gdy mówię, że w Warszawie były uliczne łapanki, że za ukrywanie Żyda groziła śmierć całej rodzinie lub wszystkim mieszkańcom kamienicy. Tego w okupowanej Francji nie było. Francuzi, jeśli nie byli Żydami, nie byli skazani na zagładę. Skąd oni mają o tym wiedzieć? A choćby z książek Marka Edelmana i Hanny Krall. Tyle, że oni ich nie czytają.
K

KUBA JACKOWSKI (Paryż, Francja)

32

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]