Reklama

Ładowanie...

Kto wywołał awanturę?

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Pan Marek Edelman ma świętą rację. Czy można mówić inaczej niż on, jeśli należy się do narodu, któremu podczas drugiej wojny światowej wymordowano 6 milionów ludzi? Inicjatywa Związku Wypędzonych, nawet nieświadomie (w co wątpię), relatywizuje holokaust “równoważąc go" wypędzeniem Niemców. Jeśli kogoś rażą ostre sformułowania doktora Edelmana, chciałbym przypomnieć, że afery wokół Centrum nie wywołał jego głos, ale Związek Wypędzonych. Edelman i tak jest dość powściągliwy. Mówi: “Niemcy zostali wypędzeni, bo przegrali wojnę", a powinien dodać: którą sami rozpętali. I dalej: “Na dodatek była to wojna totalna - z ludnością cywilną", i z planem unicestwienia całych narodów, najpierw żydowskiego, a potem polskiego, ukraińskiego... Nie ma wątpliwości, że tacy jak my, “podludzie" skazani byli przez Hitlera na zagładę. Tyle że powolniejszą od zagłady żydowskiej. Tego nie wolno nam pomijać w dyskusji z Wypędzonymi, bo właśnie o tym zapomina się na Zachodzie. We Francji często spotykam się z niedowierzaniem, gdy mówię, że w Warszawie były uliczne łapanki, że za ukrywanie Żyda groziła śmierć całej rodzinie lub wszystkim mieszkańcom kamienicy. Tego w okupowanej Francji nie było. Francuzi, jeśli nie byli Żydami, nie byli skazani na zagładę. Skąd oni mają o tym wiedzieć? A choćby z książek Marka Edelmana i Hanny Krall. Tyle, że oni ich nie czytają.
K

KUBA JACKOWSKI (Paryż, Francja)

32

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]