Kronika religijna (6-12 VIII)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Dowodem mądrości i cnoty jest nieprzywiązywanie serca do dóbr tego świata - powiedział Benedykt XVI podczas modlitwy Anioł Pański (5 sierpnia). "Bogactwa, choć jest samo w sobie dobrem, nie należy uważać za dobro absolutne. Przede wszystkim nie zapewnia zbawienia, owszem, może mu nawet poważnie zaszkodzić". Prawdziwy skarb - przypomniał Papież - znajduje się gdzie indziej: "w tym, co w górze, gdzie przebywa Chrystus".
  • Bez Boga nie ma prawdziwego humanizmu - tak Benedykt XVI sparafrazował przesłanie, jakie płynęło z życia Grzegorza z Nazjanzu. Postaci tego wielkiego teologa, poety i obrońcy wiary chrześcijańskiej z IV wieku, Papież poświęcił katechezę podczas środowej audiencji generalnej. Opisał go jako człowieka znanego z daru wymowy oraz ogromnej wrażliwości, dla którego "teologia była nie refleksją czysto ludzką ani tym bardziej wyłącznie owocem skomplikowanych spekulacji, ale wypływała z życia w modlitwie i świętości, ze stałego dialogu z Bogiem".
  • Papież spotkał się z hiszpańską młodzieżą - uczestnikami Misji Młodych, której celem jest głoszenie Ewangelii w języku zrozumiałym dla nowego pokolenia oraz dotarcie do tych miejsc, gdzie nie może przebywać kapłan. Benedykt XVI powiedział: "Doceniam entuzjazm zdobycia się na otwartość i zaskakujące spostrzeżenie, że w przeciwieństwie do tego, co myśli wielu, Ewangelia głęboko pociąga młodych".
  • Kard. Roger Etchegaray spotkał się w Moskwie z Aleksym II. Watykański hierarcha, który przebywał w Rosji w związku z obchodami 10-lecia konsekracji katolickiej katedry Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku, powiedział po rozmowie z partiarchą: "Zmierzamy do wspólnego celu. Chociaż się on przybliża, nie możemy jednak na siłę go forsować". Dodał, że o spotkaniu Benedykta XVI z Aleksym II nie sposób nie myśleć: "Patriarcha i papież myślą o nim. Winno się ono jednak odbywać w klimacie prawdy i szczerości, a nie populizmu".
  • Dotychczasowy kierownik Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu, ks. Paweł Ptasznik, został rektorem kościoła św. Stanisława, jednocześnie odpowiedzialnym za duszpasterstwo polonijne w Rzymie. "Te dwie funkcje zostały oficjalnym dokumentem połączone po raz pierwszy. Myślę, że kard. Camillo Ruini [wikariusz papieski dla diecezji Rzymu] i Wikariat Rzymu chcą w ten sposób podkreślić, że kościół św. Stanisława jest w tej diecezji miejscem centralnym dla duszpasterstwa polskiego" - powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Ptasznik.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Credit Suisse, druga co do wielkości grupa bankowa Szwajcarii, utworzyła "Fundusz Wartości Chrześcijańskich", którego celem jest przestrzeganie w biznesie zasad etyki. Jego klienci będą mogli uniknąć dylematów moralnych związanych z inwestowaniem pieniędzy w przedsięwzięcia wątpliwe czy trudne do ocenienia z punktu widzenia etycznego. Ze współpracy z funduszem wyklucza się przedsiębiorstwa zamieszane w łamanie praw człowieka, podejrzane o pranie brudnych pieniędzy, przemysłu zbrojeniowego, produkcji używek, pornografii, hazardu czy środków antykoncepcyjnych. Listę przedsiębiorstw "etycznie pozytywnych" mają nadzorować eksperci z Papieskiego Ateneum "Regina Apostolorum".
  • Biskupi Litwy wyrazili zaniepokojenie wytycznymi tamtejszego ministra zdrowia, nakazującymi uczenie przyszłych ginekologów dokonywania aborcji, sterylizacji i zapłodnienia in vitro. W liście do ministra przypomnieli, że obowiązkiem lekarza jest obrona życia, i podkreślili, że nowe przepisy uderzają w wolność sumienia młodych lekarzy.
  • Ofiary terrorystycznej baskijskiej organizacji ETA skrytykowały bp. Juana Uriarte z baskijskiego San Sebastian za ciepłe słowa o tym ruchu. Hierarcha wezwał do szacunku dla wszystkich ludzi, "włącznie z tymi, których ręce są zbrukane aktami kryminalnymi", a ukrywających się terrorystów ETA nazwał "wygnańcami". Cristina Cuesta, rzecznika organizacji "Ofiary Terroryzmu", powiedziała, że bp Uriarte "poniżył" osoby, które cierpiały z powodu działań ETA. "Biskup ma wielką władzę i mógł zaoferować ofiarom pocieszenie. Ale tego nie zrobił" - oświadczyła.
  • "Pozostanę w Iraku, do ostatniej kropli mojej krwi, by dodawać odwagi wiernym chaldejskim" - powiedział patriarcha Emanuel III Delly, zwierzchnik Chaldejskiego Kościoła Katolickiego w tym kraju. W rozmowie z włoskim pismem "30 Giorni" stwierdził, że ofiarami terrorystów w Iraku są wyznawcy wszystkich religii: chrześcijanie, muzułmanie, mandaiści czy jazydzi. Terroryści - podkreślił - "są muzułmanami tylko z nazwy. Prawdziwy islam głosi miłość do sąsiadów, czynienie dobra innym. (...) Terroryści nie kochają islamu i Iraku, oni szukają tylko własnej korzyści. Modlimy się za nich".
  • Patriarcha Aleksy II odznaczył orderem św. Dymitra Dońskiego gen. Michaiła Kałasznikowa, twórcę "legendarnego" karabinu automatycznego. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia, który na początku sierpnia przebywał w Udmurcji, odznaczył też prezydenta tej rosyjskiej republiki i tamtejsze zakłady zbrojeniowe Iżmasz, obchodzące 200-lecie swojego istnienia.

...I W POLSCE

  • Z całej Polski idą pielgrzymki na Jasną Górę. Najdłuższą trasę mają do przebycia pątnicy z Pomorza: 621 km ze Szczecina (20 dni marszu) i 550 km z Elbląga (16 dni). W sierpniu 2006 r. na Jasną Górę dotarło 230 pieszych pielgrzymek, a w nich ponad 143 tys. pątników. W tym roku liczby powinny być podobne.
  • Prawie 11 milionów osób odwiedziło w ub.r. dziesięć najpopularniejszych polskich sanktuariów - podsumowuje "Rzeczpospolita". 4,5 miliona pielgrzymów gościło na Jasnej Górze, 2 miliony w Łagiewnikach, 1,2 mln w Licheniu i Kalwarii Zebrzydowskiej.
  • Polska polityka to żenujący spektakl - uważa biskup tarnowski Wiktor Skworc. Podczas uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu hierarcha mówił o "ciągłych oskarżeniach, przepychankach na najwyższych szczeblach władzy, gorszących sporach, wzajemnych podchodach i niezrozumiałym wrzasku".
  • Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Stanisław Budzik oficjalnie rozpoczął pracę na stanowisku sekretarza Episkopatu Polski. Zastąpił bp. Piotra Liberę, którego Papież mianował biskupem płockim.
  • Odbył się ingres bp. Edwarda Dajczaka do katedry koszalińskiej (11 sierpnia). Nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski otrzymał pastorał z rąk swego poprzednika, a obecnie metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. "Nie zostałem wybrany dlatego, że jestem lepszy, ale dlatego, że zostałem wybrany, muszę kochać więcej. Chcę wam to dziś powiedzieć, żebyście mogli o to upomnieć się ode mnie. Macie prawo do mojej większej miłości do Boga i do was - to jest moje powołanie" - zapewnił swoich nowych diecezjan bp Dajczak w homilii.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2007