Kronika religijna (3-9 IX)

STOLICA APOSTOLSKA

Papież przebywał z trzydniową (7-9 września) wizytą duszpasterską w Austrii. Patrz na str. 8, 9.

"Nie tylko rozmawiać z Bogiem, ale nosić Boga w sobie" - te słowa z nauczania św. Grzegorza z Nyssy Benedykt XVI określił podczas środowej audiencji generalnej (5 września) jako zawsze aktualne. "Czyńmy to przez zobowiązanie do modlitwy i żyjąc w duchu miłości do wszystkich naszych braci, zwłaszcza ubogich" - powiedział Papież, a po audiencji polecił modlitwie Kościoła dzieci i młodzież rozpoczynające rok szkolny.

"Zakazu stosowania tortur nie wolno naruszać w żadnych okolicznościach" - przypomniał Benedykt XVI, przemawiając na 12. Światowym Kongresie Katolickiego Duszpasterstwa Więziennego. Papież wskazał, że kapelani więzienni są powołani, by być zwiastunami Bożego miłosierdzia i przebaczenia, i by pomagać więźniom w odkrywaniu celu życia oraz w jego przemianie.

"Podziały to porażka chrześcijan w głoszeniu Ewangelii światu" - powiedział kard. Walter Kasper podczas III Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego w rumuńskiej Sybinie. "Przesłoniliśmy światło Chrystusa, przyczyniając się do sekularyzacji. Dlatego nie ma odpowiedzialnej alternatywy dla ekumenizmu" - podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. W przesłaniu dla uczestników spotkania Benedykt XVI napisał: "W atmosferze wzajemnego zaufania i ze świadomością, że nasze wspólne korzenie są znacznie głębsze od podziałów, można będzie przełamać fałszywe samozadowolenie i przezwyciężyć obcość, doświadczając duchowo wspólnej podstawy naszej wiary".

Potwornością nazwał zgodę brytyjskich władz na tworzenie hybryd ludzko-zwierzęcych w celach badawczych bp Elio Sgreccia. W wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk oświadczył, że pomysł jest "nie tylko odrażający z punktu widzenia emocji, ale też nierozumny, ponieważ nawet gdyby cele, jakie mu przyświecają, były szlachetne, nie można dla ich osiągnięcia uciekać się do haniebnych środków". Jego zdaniem do walki z chorobami Alzheimera czy Parkinsona powinno się korzystać z dorosłych komórek macierzystych.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Przedstawiciele Kościoła i organizacji pozarządowych, prawnicy i politycy podpisali w Meksyku Deklarację Praw Człowieka Poczętego. Opracowało ją ponad 100 specjalistów w dziedzinie prawa, bioetyki, medycyny, oświaty i wychowania. Dokument podkreśla, że każde poczęte dziecko ma prawo do uznania za jednostkę rodzaju ludzkiego. Sygnatariusze proponują, by 8 grudnia (uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP) ogłosić Światowym Dniem Dziecka Poczętego.
  • W parafiach, gdzie nie ma księdza, Mszę powinni odprawiać świeccy wybrani przez swoje wspólnoty - zaproponowali dominikanie z Holandii, mając na uwadze drastycznie zmniejszającą się w tym kraju liczbę duchownych. Sprzeciwiając się modelowi Mszy św., w której dominuje nie wspólnota, ale kapłan, stwierdzili, że "wypowiadanie słów konsekracji nie jest ekskluzywnym prawem czy władzą księdza". Tekst wystąpienia zaakceptowały władze holenderskich dominikanów, a odrzucili biskupi.
  • "Należycie do grona zdobywców nagrody 650 tys. dolarów ufundowanej przez Kościół we Włoszech za swój osobisty, edukacyjny i biznesowy rozwój". Spam o takiej treści zaatakował komputery prywatne i instytucje kościelne, informując odbiorców, że proszeni są o kontakt z fikcyjną Mary Pepe, "sekretarzem wykonawczym Kościoła". Informatycy przestrzegają, że tego rodzaju e-maile służą spamerom jako przynęta do wydobycia informacji o ofierze.

...I W POLSCE

  • Konflikty generowane przez polityków mogą mieć szkodliwy wpływ na wrażliwość młodego pokolenia - powiedział abp Józef Życiński 3 września w czasie Mszy św. w Puławach, inaugurującej rok szkolny w diecezji lubelskiej. Metropolita lubelski obawia się, że starcia polityczne "mogą długofalowo prowadzić do nieobliczalnych następstw w psychice młodego pokolenia, niosąc zagrożenie dla jego poczucia patriotyzmu i wrażliwości na ideały". Podkreślił, że "w warunkach społeczeństwa pluralistycznego konieczne jest wychowanie, w którym szacunek dla godności człowieka będzie szedł w parze z tolerancją dla jego odmienności", i przypomniał, że chrześcijaństwo uczy szacunku dla pluralizmu postaw.
  • "Jezus z Nazaretu" dla więźniów. Na prośbę kapelana więziennego ks. Wojciecha Pyrzewskiego Wydawnictwo "M" zaopatrzyło w tysiąc egzemplarzy książki Benedykta XVI dwa ośrodki karne w Grudziądzu. Przebywają w nich mężczyźni i kobiety odbywający najwyższe wyroki. Lektura zdaniem kapelana "pozwoli lepiej poznać wiarę katolicką i przygotować się do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego".
  • 50 litrów krwi w podziękowaniu za kanonizację bł. Szymona z Lipnicy oddali pielgrzymi w Lipnicy Murowanej. Akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie towarzyszyło hasło: "Jak Szymon pomagać ludziom". Średniowiecznego bernardyna Benedykt XVI kanonizował 3 czerwca br.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2007