Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA
Do oczyszczenia sumień w Wielkim Poście wezwał Jan Paweł II w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”. „Kontekst aktualnej sytuacji międzynarodowej wzmaga konieczność oczyszczenia sumienia i nawrócenia serca do prawdziwego pokoju” - powiedział Papież, przypominając, że modlitwa wzmocniona postem pozwala pokonywać najtrudniejsze próby i dodaje odwagi, by zło dobrem zwyciężać.

Jan Paweł II powierzył modlitwom wiernych rekolekcje wielkopostne, które dla Papieża i Kurii Rzymskiej od 9 do 15 marca głosi ordynariusz prałatury Loreto abp Angelo Comastri. „Podczas tego tygodnia w skupieniu i modlitwie będę przedstawiał Bogu potrzeby Kościoła i wszystkie inne problemy, którymi żyje cała ludzkość, a nade wszystko to, co dotyczy pokoju w Iraku i Ziemi Świętej” - zapewnił Papież.

„Wszyscy muszą mieć świadomość swej odpowiedzialności i podjęcia wspólnego wysiłku, aby oszczędzić ludzkości kolejnego dramatycznego konfliktu” - powiedział Papież podczas audiencji ogólnej w Środę Popielcową. „Musimy prosić Boga przede wszystkim o nawrócenie serc, w których zakorzenione jest wszelkie zło i wszelka skłonność do grzechu; musimy modlić się i pościć w intencji pokojowego współistnienia ludów i narodów” - wzywał Papież. Po południu uczestniczył w obrzędach Środy Popielcowej, tradycyjnie już w bazylice św. Sabiny na Awentynie.

Papież rozmawiał z premierem Włoch Silvio Berlusconim o sytuacji w Iraku i Ziemi Świętej (4 marca). Spotkanie nie było wcześniej zapowiadane. Berlusconi popiera amerykańską politykę wobec Iraku.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE
Biskupi Litwy wezwali rodaków do głosowania w referendum za wejściem do Unii Europejskiej. „Nie mamy innego wyboru, jak tylko stać się częścią zjednoczonej Europy” - napisali w liście do wiernych. Ich zdaniem Litwa od wieków należy do wspólnoty Starego Kontynentu - teraz trzeba „tylko głośno stwierdzić, że chcemy w niej pozostać”.

Arcybiskup Waszyngtonu skrytykował amerykańskiego sekretarza stanu za postawę w sprawie Iraku. Kard. Theodore McCarrick uważa, że nawet z formułowanych „w najostrzejszych słowach oświadczeń” Colina Powella nie wynika, iż „Irak stanowi dla nas jakiekolwiek zagrożenie”. Dopóki inspektorzy ONZ nie stwierdzą, że Bagdad „planuje i zamierza przeprowadzić ataki na inne kraje, nikomu nie wolno domagać się zmasowanego uderzenia, powołując się na teorię wojny sprawiedliwej”. Taką decyzję może podjąć wyłącznie Rada Bezpieczeństwa NZ - dodał kardynał.

Prezydent USA modli się o pokój, bezpieczeństwo amerykańskich żołnierzy oraz życie „niewinnych ludzi” w razie
wojny z Irakiem. „Modlę się każdego dnia, żeby moja wiara mnie umacniała, żeby dawała mi mądrość i siłę” - mówił Bush na konferencji prasowej w Białym Domu. Podziękował tym, którzy modlą się za niego - to dla niego „doświadczenie pokory”. W połowie lat 80. Bush doznał nawrócenia; należy do wspólnoty metodystów.

Meczet w Nazarecie, wznoszony przed bazyliką Zwiastowania NMP, ma zostać rozebrany - nakazał tamtejszy sąd okręgowy. Dotychczasowe prace były prowadzone nielegalnie. Od kilku lat chrześcijanie na całym świecie, wspierani przez Watykan, protestowali przeciwko budowie okazałego meczetu; ich zdaniem budowla naruszała duchowy klimat i strukturę urbanistyczną miasta-sanktuarium. W odpowiedzi radykałowie islamscy atakowali chrześcijańskie sklepy, bary i agencje pielgrzymkowe. Muzułmanie nie podporządkowali się podobnemu wyrokowi z grudnia 2001 r. i teraz także zapowiadają, że nie będą respektować orzeczenia sądu.

W Mediolanie zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Karola de Foucauld, założyciela Małych Braci Jezusa. Uroczystości przewodniczył kard. Dionigi Tettamanzi. Uczestniczyła w niej także kobieta, której cudowne uzdrowienie za pośrednictwem sługi Bożego potwierdziła specjalna komisja medyczna. Sprawę niewytłumaczalnego naukowo wyleczenia z raka kości zbada teraz komisja lekarska, powołana przez Kongregację ds. Kanonizacyjnych. Zanim to gremium wyda orzeczenie, miną zapewne dwa-trzy lata.

...I W POLSCE
O potrzebie pracy charytatywnej, pokuty i modlitwy w intencji pokoju piszą biskupi w listach pasterskich na Wielki Post. Mówią też o odpowiedzialności chrześcijan za kraj i Europę. Zdaniem kard. Macharskiego, w warunkach wolności Polacy zapomnieli o sumieniu i coraz częściej popadają w moralny relatywizm. Brak ładu moralnego widoczny jest w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym - nie tylko w postaci afer, przestępstw, korupcji i innych plag społecznych. Metropolita krakowski przestrzegł przed zagłuszaniem w sobie „kłopotliwego głosu prawego sumienia” oraz przed ustalaniem „własnych zmiennych reguł, zależnych od konkretnych uwarunkowań i okoliczności”.

Abp Józef Życiński wezwał do przyjęcia odpowiedzialności za „chrześcijańską rodzinę Europy”. Zaznaczył, że zamykanie się na Europę, która potrzebuje duchowej współpracy i świadectwa wiary, byłoby zakopywaniem darów otrzymanych od Boga. Z kolei obaw związanych z rozszerzaniem się „Unii Zachodnioeuropejskiej” nie krył bp Antoni Dydycz. Ordynariusz drohiczyński zastanawiał się, „czy ta struktura społeczna, gospodarcza i polityczna nie ma w sobie czegoś z budowy wieży Babel?”.

„Post to nie jest rezygnacja z tego, co zbyteczne” - napisał bp Adam Dyczkowski, wzywając jednocześnie do hojnego dzielenia się z bliźnimi będącymi w potrzebie. „Nie wyobrażam sobie w obecnej sytuacji parafii pozbawionej zespołu Caritas” - podkreślił biskup zielonogórsko-gorzowski. Do spowiadania się poza Mszą św. wezwał abp Stanisław Gądecki. Jego zdaniem księża powinni poświęcać więcej czasu na posługę w konfesjonale, zwłaszcza w okresie wielkopostnym.

Abp Józef Życiński ostrzega przed wybuchem społecznym. „Pod wieloma względami obecne nastroje przypominają sytuację z 1980 r., kiedy to rosnące oburzenie społeczne szło w parze z nieudolnością władzy usiłującej do końca bronić interesów środowisk zainteresowanych wyłącznie nomenklaturowymi przywilejami” - powiedział metropolita lubelski podczas Mszy w Chełmie (9 marca).

Wydanie obszernego dokumentu nt. dialogu międzyreligijnego zapowiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczył on 3 marca w Warszawie obradom Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Dokument powinien zostać przyjęty na następnym spotkaniu Komitetu, planowanym na 4 czerwca. Omawiając stan dialogu katolicko-judaistycznego w Polsce, metropolita poznański podkreślił duży postęp w zakresie publikowania literatury i zainteresowania młodzieży historią Żydów w Polsce. Przyznał jednocześnie, że na płaszczyźnie religijnej „ograniczamy się do propagowania wypowiedzi Ojca Świętego i dokumentów Stolicy Apostolskiej”. Rozwija się teologia dotycząca relacji chrześcijańsko-żydowskich, działania te jednak nie przekładają się na dialog międzyreligijny. „Nie ma jeszcze atmosfery wzajemnego zaufania, w której można by podejmować kwestie drażliwe” - uważa abp Gądecki, który wśród owoców tegorocznego Dnia Judaizmu wymienił polemikę wokół wygłoszonego w Białymstoku referatu ks. prof. Henryka Witczyka (zob. „TP” nr 4-9/2003).

W wieku 96 lat zmarła stygmatyczka s. Wanda Boniszewska. Zakonnica należała do bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. W 12. roku życia odczuła ból w rękach i nogach w miejscach ran Chrystusa. Stygmaty krwawiące pojawiły się w 1934 r. W czasach stalinowskich spędziła sześć lat w sowieckich więzieniach. Do Polski wróciła w 1956 r. Stygmaty ukazywały się najczęściej w Wielkim Poście. Siostra przeżywała też mękę Jezusa w bolesnych ekstazach. Zachowanie tajemnicy o tych doświadczeniach zastrzegła aż do chwili swej śmierci.

W następnym numerze opublikujemy zapowiadany wykład ks. Grzegorza Rysia, wygłoszony w ramach Uniwersytetu Latającego Znaku. Przepraszamy Czytelników za zwłokę.

Opracowano na podstawie KAI i innych agencji, mediów oraz informacji własnych, zdjęcia KNA-Bild.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2003