Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA
W intencji Europy modlił się Jan Paweł II na zakończenie odbywającego się w Rzymie I Europejskiego Dnia Studentów. „Młodzi ludzie mogą i muszą brać udział w budowie nowej Europy, wnosząc wkład swych aspiracji i ideałów, nauki i pracy, twórczości i wielkodusznego oddania” - powiedział Papież do studentów zgromadzonych 15 marca w watykańskiej auli Pawła VI na modlitewnym czuwaniu. Europejski Dzień Studentów zorganizowała Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) przy współpracy europejskiego komitetu kapelanów akademickich i biura duszpasterstwa akademickiego Wikariatu Rzymu. Mottem Dnia były słowa: „Miłość intelektualna - duszą nowej Europy w łączności z jej świętymi patronami”. Podczas spotkania za pomocą satelity łączono się ze studentami w Bratysławie, Kolonii, Fatimie, Uppsali i Wiedniu, a także w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Jan Paweł II odmówił z młodzieżą modlitwę różańcową przed ikoną Maryi „Sedes Sapientiae”, którą po spotkaniu młodzież zaniosła w procesji do kościoła Sant'Ivo alla Sapienza. „Powierzam wam dzisiejszego wieczoru pragnienie, które bardzo mi leży na sercu: aby młode pokolenia były wierne szczytnym duchowym i moralnym zasadom, które w przeszłości były natchnieniem dla ojców zjednoczonej Europy” - powiedział Jan Paweł II. Zaprosił wszystkich do udziału w Światowych Dniach Młodzieży, które w tym roku obchodzone będą w diecezjach w Niedzielę Palmową pod hasłem „Oto Matka twoja!” (J 19,27).

Na zakończenie spotkania, obserwując telebim, Papież powiedział: „Ta telewizja to wspaniała instytucja. Na przykład będąc tu w Rzymie, w tej sali widzę kościół św. Anny w Krakowie! Kościół ten znany mi jest bardzo dobrze. Wiecie, że przybyłem do Rzymu z Krakowa. I wiele razy uczęszczałem do tego kościoła akademickiego, modliłem się tam, prowadziłem rekolekcje... Piękne wspomnienia! Nie osierociłem ich jednak, bo mają innego kardynała. Innego kardynała, który pokazuje się w telewizji. I tak obaj możemy powiedzieć, powtórzyć: błogosławioną instytucją jest ta telewizja!”.

„Papież zawsze chciał odwiedzić Mongolię” - zapewnił nuncjusz apostolski w tym kraju abp Giovanni Battista Morandini. W wypowiedzi dla azjatyckiej agencji katolickiej UCANews stwierdził, że „pragnienie to może się urzeczywistnić”, a okazją byłaby planowana na jesień konsekracja katedry w Ułan Bator. Niedawno w stolicy Mongolii gościł prał. Renato Boccardo, odpowiedzialny za organizowanie zagranicznych podróży Jana Pawła II. W Mongolii mieszka 136 katolików i pracuje 33 misjonarzy.

„Była to przerwa na milczenie i kontemplację, która okazała się wyjątkową okazją do spotkania z Panem” - tak Jan Paweł II mówił o tegorocznych rekolekcjach wielkopostnych dla Kurii Rzymskiej. Rekolekcje głosił w dniach 9-16 marca abp Angelo Comastri, prałat sanktuarium maryjnego w Loreto. „Najpiękniejszym wspomnieniem, jakie zabieram ze sobą do Loreto, jest widok modlącego się Papieża” - powiedział po rekolekcjach abp Comastri.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE
n Zabójstwo premiera Serbii Zorana Dzindzicia odbiło się echem w Kościołach Europy. Kondolencje przesłał władzom Serbii i Czarnogóry Jan Paweł II. „Ten zamach jest wielkim nieszczęściem” - powiedział bp Josef Homeyer, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Jego zdaniem Dzindzić - „krytyczny wyznawca prawosławia” i zwolennik „nowego oblicza Serbii i Europy” - przypisywał religii istotną rolę, troszcząc się np. o powrót katechezy do szkół. „Człowiekiem wielkiej siły i mądrości” nazwał Dzindzicia katolicki arcybiskup Belgradu Stanislav Hocevar.

Pogrzebowi premiera przewodniczył patriarcha Paweł, zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego. „Dzindzić pozostanie na zawsze w naszej pamięci, gdyż to on podał światu i Europie dłoń pokoju i pojednania” - powiedział abp Amfilohij podczas nabożeństwa w belgradzkiej katedrze św. Sawy.

Główny rabin Bułgarii Nisim Kalo odprawił w klasztorze Baczkowo kadisz na grobach egzarchy Stefana i patriarchy Kiriła. W taki sposób uczczono akcję społecznego sprzeciwu, dzięki której uratowano ok. 60 tys. bułgarskich Żydów - ogromną rolę odegrał w niej Kościół prawosławny. Bułgaria w czasie II wojny weszła w sojusz z Niemcami, zachowując jednak pewną niezależność. Przywódcy tamtejszego prawosławia wielokrotnie wypowiadali się przeciwko planowanym przez nazistów wywózkom, egzarcha Stefan m.in. demonstracyjnie udzielił gościny naczelnemu rabinowi Bułgarii, a Kirił ogłosił, że otworzy cerkwie i klasztory dla Żydów, chroniących się przed deportacją. Zagroził też, że jeśli choć jeden wagon z Żydami zostanie wysłany do „wschodnich terytoriów Rzeszy”, położy się na torach, aby uniemożliwić wyjazd.

Spór w Kościele kubańskim wokół stosunku do reżimu Fidela Castro. Tamtejsza Konferencja Biskupów skrytykowała „przesadne” wyrazy sympatii, jakimi „niektórzy dostojnicy kościelni” obdarzyli Castro podczas otwarcia klasztoru brygidek w Hawanie. Kubański przywódca otrzymał wtedy od przełożonej generalnej order przyznawany osobom zasłużonym dla zakonu. W uroczystości wzięli udział kardynałowie: Cre-scenzio Sepe - prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Juan Sandoval Iniguez -arcybiskup Guadalajary (kard. Jaime Ortega z Hawany usprawiedliwił nieobecność innymi obowiązkami).

...I W POLSCE
Episkopat przygotowuje „Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin”. Dokument reguluje sprawy związane m.in. z przygotowaniem do małżeństwa, poradnictwem rodzinnym oraz duszpasterstwem rodzin rozbitych i związków niesakramentalnych. Dyrektorium zaleca, by w każdej parafii co miesiąc odbywały się katechezy dla małżonków i rodziców. W duszpasterskie kalendarium mają na stałe zostać wpisane spotkania z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych oraz młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. W każdej parafii ma działać Poradnia Rodzinna, a także być prowadzona roczna katechizacja przedmałżeńska.

Polski katechizm dla dorosłych ukaże się na przełomie 2004/2005 r. - poinformował bp Kazimierz Nycz, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego. Komisja zapoznała się na razie z projektem, opracowanym przez zespół redakcyjny. Zdaniem bpa Nycza katechizm ten nie może „powielać” Katechizmu Kościoła Katolickiego, lecz ma w jego świetle podjąć problemy współczesnego Polaka.

Satelitarna Telewizja Trwam o. Tadeusza Rydzyka otrzymała koncesję. Dokument podpisał 14 marca przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusz Braun. Właściciel telewizji - fundacja Lux Veritatis - ma teraz trzy miesiące na uruchomienie programu. Na razie stara się o zgodę na retransmisję programów telewizji watykańskiej CTV. „Konieczne jest spełnienie dwóch warunków: musi to być telewizja niekomercyjna oraz musi działać za zgodą Konferencji Episkopatu” - skomentował szanse na współpracę Trwam z CTV bp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Trwam nie spełnia obu tych wymogów. Bp Głódź zdementował także wiadomość rozpowszechnianą przez Radio Maryja, jakoby podczas ostatniej audiencji generalnej Papież udzielił specjalnego błogosławieństwa tej rozgłośni: „Byłem na tej audiencji, nie padło ani jedno słowo o Radiu Maryja. A co na ucho usłyszał ojciec Rydzyk, nie wiem”.

Wydanie przed referendum europejskim wspólnego listu pasterskiego Kościoła katolickiego i Kościołów z Polskiej Rady Ekumenicznej zaproponował ks. prof. Michał Czajkowski. Wykładowca UKSW mówił o roli chrześcijan w integracji europejskiej podczas ekumenicznego spotkania młodzieży w Laskach (11-13 marca).

60 proc. Polaków stosuje się do wskazań Kościoła - wynika z sondażu opublikowanego w dołączonym do „Rzeczpospolitej” dodatku „Kościół na przełomie wieków” (z 15-16 marca). 35 proc. wierzy na swój własny sposób, niewierzący to 3 proc. Co najmniej raz w tygodniu do kościoła chodzi 51 proc. Stosowanie antykoncepcji dopuszcza 66 proc., a odrzuca 21 proc. Połowa jest za zniesieniem celibatu (przeciw: 40 proc.). W

Trójcę Świętą wierzy 86 proc. badanych (nie wierzy - 10 proc.), w piekło - 68 proc. (28), zaś w niebo - 84 proc. (13).

Nigdy w historii polskiego Kościoła nie było tak wielu księży - uważa bp Stefan Regmunt, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań. Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego pod koniec 2001 r. było w Polsce 30 tys. 440 kapłanów. Biskup przedstawił te dane podczas Ogólnopolskiej Kongregacji Referentów Powołaniowych, 14 marca w Licheniu.

300-tysięczny nakład „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II jest już wyczerpany. Archidiecezjalne Wydawnictwo św. Stanisława w Krakowie zapowiedziało dodruk.

Opracowano na podstawie KAI i innych agencji, mediów oraz informacji własnych, zdjęcia KNA-Bild.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2003