Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • O roli świeckich w Kościele i powołaniu do świętości przypomniał Benedykt XVI podczas modlitwy “Anioł Pański" (13 listopada). Podkreślił też, że 40 lat temu ogłoszono soborowy dekret “Apostolicam actuositatem", poświęcony apostolstwu laikatu. Papież mówił o nowych błogosławionych, których w tym dniu w Bazylice św. Piotra wyniesiono na ołtarze: Karolu de Foucauld, s. Marii Pii Mastenie i s. Marii Crocifissie Curcio (obie założyły zgromadzenia zakonne).
  • Środowa audiencja generalna: Papież kontynuował rozważanie sprzed tygodnia i omówił drugą część Psalmu 136. Podkreślił, że niebezpieczne jest dla człowieka, gdy pamięć o wycierpianym złu jest silniejsza niż wspomnienie dobra: “Obecny Psalm służy temu, by rozbudzić w nas także pamięć o wielkim dobru, jakie Pan nam wyświadczył i wciąż wyświadcza".
  • “Z katedry cierpienia Jan Paweł II uczynił szczyt swego Magisterium" - podkreślił Benedykt XVI w przesłaniu do włoskich biskupów obradujących w Asyżu o duszpasterstwie służby zdrowia: “Oświecony i zachęcony tak wielkim świadectwem Kościół wezwany jest, by okazywać solidarność i troskę tym, którzy doświadczają choroby, w pierwszym rzędzie pomagając im ujrzeć w chorobie i śmierci nie negację swego człowieczeństwa, ale przejście, które śladem cierpienia, śmierci i zmartwychwstania Jezusa prowadzi nas do prawdziwego i wiecznego życia".
  • Papież przyjął na audiencji prezydenta Izraela Mosze Kacawa. Podczas półgodzinnego spotkania rozmawiano o dialogu katolicko-żydowskim i stosunkach izraelsko-kościelnych, o wsparciu pielgrzymek do Ziemi Świętej i procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. Najtrudniejsza okazała się kwestia uznania przez Izrael statusu własności kościelnych i zwolnienia instytucji katolickich z podatków. Przed odlotem z Rzymu prezydent Kacaw ujawnił, że zaprosił Benedykta XVI do Izraela “z oficjalną wizytą państwową".
  • Hasło “Totus Tuus" nie jest związane jedynie z Matką Bożą, ale posiada wymiar chrystocentryczny - wyjaśnił w wywiadzie dla tygodnika “Famiglia Cristiana" abp Stanisław Dziwisz. Potwierdził, że “zachował się pożółkły kawałek papieru, na którym młody Wojtyła spisał własną ręką akt zawierzenia, który złożony na kształt szkaplerza, nosił zawsze przy sobie". Tekst kończył się słowami: “Wszystko dla Ciebie, Przenajświętsze Serce Jezusa".
  • W Auli Pawła VI, z udziałem Papieża i kilku tysięcy widzów, odbyła się światowa prapremiera filmu “Jan Paweł II" (17 listopada). Zrealizowały go telewizja RAI i amerykańska CBS przy współpracy TVP. Reżyserem jest John Kent Harrison, zaś główną rolę zagrał John Voight. Po premierze Voight odwiedził w Krakowie abp. Dziwisza: “Przyjechałem prawie jak żołnierz, który dostaje instrukcję, a potem wraca do swego generała, aby złożyć raport z dobrze wykonanego zadania" - powiedział dziennikarzom.

Kościół w świecie...

  • Episkopat USA ogłosił początek kampanii przeciwko karze śmierci. Podczas obrad w Waszyngtonie zaprezentowano dokument “Kultura życia i kara śmierci", w którym biskupi wskazują na inne metody karania przestępców. Kara śmierci - ostrzega Episkopat - jest nieodwracalna, tymczasem w sądach często w grę wchodzą takie czynniki jak rasa, jakość pomocy prawnika czy miejsce, gdzie dopuszczono się zbrodni. Biskupi argumentują, że zabijanie - nawet zgodne z prawem - poniża wszystkich ludzi.
  • Podczas zamieszek w Houdain na północy Francji zniszczono kaplicę należącą do Polskiej Misji Katolickiej. Nie zbeszczeszczono tabernakulum, a mer miejscowości zatroszczył się o zabezpieczenie kaplicy. Dotychczas zaatakowano trzy kościoły, ale nie wywołało to poruszenia władz ani mediów.
  • We wschodnim Pakistanie dwa tysiące muzułmanów podpaliło trzy kościoły, żeński klasztor, dwie szkoły katolickie, dom pastora protestanckiego oraz kilkadziesiąt domów chrześcijan. Policja miała biernie przyglądać się wydarzeniom. “Akcja była zorganizowana" - powiedział abp Lawrance Saldana, ordynariusz Lahauru. Wezwał rząd do położenia kresu prześladowaniom mniejszości religijnych. Przedstawiciele islamu tłumaczyli, że przyczyną ataku był akt bluźnierstwa, którego miał się dopuścić jeden z miejscowych chrześcijan, paląc kilka egzemplarzy Koranu. Trzy dni później chrześcijańscy przywódcy domagali się zniesienia w Pakistanie tzw. ustawy o bluźnierstwie. W liście otwartym do prezydenta Perveza Musharrafa, podpisanym m.in. przez abp. Saldana, podkreślili, że ustawa stała się powodem do prześladowania niewinnych. 97 proc. ludności Pakistanu stanowią muzułmanie, 3 proc. - wyznawcy hinduizmu, chrześcijaństwa, buddyzmu i parsizmu.
  • Zmarł Patricio Rodé, prezes Międzynarodowej Federacji Intelektualistów Katolickich “Pax Romana" (17 listopada). Pochodził z Urugwaju. Był urbanistą, profesorem architektury, doktorem prawa i nauk społecznych. Pełnił m.in. funkcję sekretarza Rady Episkopatu Urugwajskiego ds. Świeckich.
  • 1,5 mln demonstrantów protestowało w Madrycie przeciwko rządowym planom reformy edukacji. Nauka religii ma być proponowana obowiązkowo przez placówki oświatowe, ale “będzie się to dokonywać na zasadzie dobrowolnego wyboru przez uczniów". Oceny z tego przedmiotu nie będą uwzględniane przy stypendium, przechodzeniu z klasy do klasy czy rekrutacji na uczelnie. Zmiany - uważają krytycy - ograniczą wpływ rodziców na edukację dzieci oraz niezależność szkół prywatnych.

... i w Polsce

  • Gdański Areopag 2005: spotkanie (11-13 listopada) odbyło się pod hasłem “Natura. Nauka. Sztuka". Organizatorami byli Forum Dialogu Gdański Areopag, Duszpasterstwo Dziennikarzy i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. Odbyły się m.in. dwie debaty. W pierwszej - “Czy możliwy jest świat bez sztuki?" - uczestniczyli Stanisław Fiszer, Paweł Huelle, Stanisław Soyka i Andrzej Wajda. W drugiej - “Jak nauka może ocalić świat?" - wzięli udział Maciej Władysław Grabski, ks. Andrzej Szostek, Andrzej Szczeklik oraz Aleksander Wolszczan. Tematem przyszłorocznego Areopagu będzie rodzina.
  • Unia Europejska przeżywa prawdopodobnie najcięższy kryzys w dotychczasowych dziejach - powiedział bp Piotr Jarecki. “Unia przypomina dziś trochę dryfujący okręt bez kapitana. Brak jest wizji i wizjonerów" - stwierdził biskup. Hierarcha reprezentował rodzimą Konferencję Biskupów podczas posiedzenia Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Bp Jarecki zapowiedział, że być może na początku roku powstanie Biuro ds. Integracji Europejskiej przy Episkopacie.
  • Dyrektor zespołu Capella Cracoviensis Stanisław Gałoński oraz organista i pedagog prof. Joachim Grubich odebrali z rąk abp. Stanisława Dziwisza odznaczenia “Pro Ecclesia et Pontifice" (14 listopada). W styczniu medale przyznał obu muzykom Jan Paweł II.
  • Zuzanna Radzik i Grzegorz Wesołowski zostali laureatami międzynarodowego konkursu dla młodych dziennikarzy “Gesty pojednania". Znaną także z łamów “TP" Radzik nagrodzono za opublikowany w “Więzi" tekst “Miasteczka odżywają" o przywracaniu pamięci relacji chrześcijańsko-żydowskich na polskiej prowincji. Wesołowski otrzymał nagrodę za artykuł o stosunkach polsko-rosyjskich i polsko-niemieckich, który ukazał się w piśmie gimnazjalistów i licealistów “PREtext". Konkurs zorganizowała Fundacja “Pamięć - Odpowiedzialność - Przyszłość", zajmująca się moralną i finansową rekompensatą strat spowodowanych przez reżim nazistowski.
  • Za Potop sprzed 350 lat przeprosił w Częstochowie ambasador Szwecji. Tomas Bertelman oświadczył: “Nie wiem, czy teraz można prosić o wybaczenie za cierpienia i zniszczenia, których dokonały wojska szwedzkie. Ale ubolewamy, bo zniszczenia były tak wielkie". Ambasador przybył do Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na konferencję “Jasna Góra w dobie Potopu", zorganizowaną z okazji rocznicy oblężenia klasztoru (18 listopada). “Długo czekaliśmy na słowa Pana Ambasadora. Ubolewanie przyjmujemy do wiadomości. Niech pamięć o bolesnej przeszłości da Polakom i Szwedom powód do życia godnego Europejczyków i chrześcijan w tym XXI wieku" - powiedział “GW" o. Stanisław Tomoń, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Szwedzi przekazali też częstochowskiemu przeorowi oryginalny list o. Augustyna Kordeckiego do dowódcy szwedzkiego z 21 listopada 1655 r. Obchody jubileuszu oblężenia zakończą się 27 grudnia - w dzień, gdy Szwedzi odstąpili od klasztoru.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 48/2005