Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • “Najdrożsi Bracia i Siostry - Witajcie!" - tymi słowami Jan Paweł II rozpoczął pierwsze po powrocie ze szpitala spotkanie z wiernymi. W otwartym oknie Pałacu Apostolskiego Papież odmówił z pielgrzymami niedzielną modlitwę “Anioł Pański". Rozważania przed modlitwą odczytał zastępca sekretarza stanu, abp Leonardo Sandri (a późniejsze pozdrowienia dla rodaków - abp Stanisław Dziwisz). “Znów spotykamy się w tym samym miejscu, aby chwalić Pana. Chciałbym podziękować Wam wszystkim, którzy łączą się z nami za pośrednictwem radia i telewizji za Waszą bliskość, uczucia, a przede wszystkim za modlitwę w dniach mego pobytu w poliklinice Gemelli. Stale odczuwam przed Panem potrzebę Waszej pomocy, aby pełnić misję, którą Jezus mi powierzył" - podkreślił Jan Paweł II. Papież nawiązał do Wielkiego Postu, który “każdego roku przypomina nam o tej podstawowej prawdzie: Nie można wejść do życia wiecznego, jeśli w łączności z Jezusem nie dźwigamy naszego krzyża". “Nie można dojść do szczęścia i pokoju bez odważnego podejmowania duchowych zmagań. Jest to walka, w której odnosi się zwycięstwo orężem pokuty, modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia" - zaznaczył Papież i przypomniał, że wraz z pracownikami Kurii Rzymskiej rozpoczyna tygodniowe rekolekcje (nauki wygłosi bp Renato Corti, ordynariusz Novary).
  • Jan Paweł II powrócił do Watykanu - oświetlonym, panoramicznym papamobilem - w czwartek wieczorem, po dziesięciodniowym pobycie w klinice Gemelli.
  • We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Kościele obchodzono 13. Światowy Dzień Chorego. Główne uroczystości odbyły się w stolicy Kamerunu, Jaunde. Wybór tego miasta “daje sposobność, by okazać konkretną solidarność mieszkańcom tego kontynentu, którzy doznają wielkich cierpień z powodu niewystarczającej opieki zdrowotnej" - napisał w specjalnym orędziu Jan Paweł II. Zwrócił uwagę na epidemię AIDS, którą nazwał także “pewną patologią ducha". “Aby zwalczać ją w sposób odpowiedzialny, trzeba położyć większy nacisk na jej zapobieganie przez wpajanie szacunku dla świętej wartości życia oraz wychowanie do właściwego przeżywania płciowości" - przypomniał Papież. Zaapelował do rządzących, aby dostarczali “obywatelom jasnych i właściwych informacji" na temat AIDS oraz przeznaczali odpowiednie środki na wychowanie młodzieży i opiekę zdrowotną.
  • Papieska Rada Interpretacji Tekstów Prawnych ogłosiła dokument dotyczący orzekania nieważności małżeństw. Jak powiedział przewodniczący dykasterii, kard. Julián Herranz, instrukcja “Dignitas connubii" stanowi “swego rodzaju przewodnik w procesach kanonicznych". Hierarcha przypomniał, że w mentalności współczesnego człowieka orzekanie nieważności małżeństwa może być odbierane jako uzyskanie rozwodu za kościelnym przyzwoleniem, co nie jest prawdą. Sekretarz Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, bp Velasio De Paolis, poinformował podczas prezentacji dokumentu, że liczba procesów o stwierdzenie nieważności związku sakramentalnego “wzrosła niepomiernie w ostatnich dziesięcioleciach, szczególnie w krajach o dawnych tradycjach chrześcijańskich". W 2002 r. wydano orzeczenia w 46092 sprawach (na 56236 rozpatrywanych), najwięcej w Ameryce (36656) i w Europie (8855).

Kościół w świecie...

  • W Kościele katolickim w Szwajcarii protestanccy współmałżonkowie katolików będą mogli przyjmować Komunię świętą - poinformował bp Amédée Grab, przewodniczący Konferencji Biskupów Szwajcarii. Asystenci duszpasterscy w wyjątkowych sytuacjach będą mogli głosić kazania i udzielać chrztu, gdy zabraknie księdza. Na wspomniane praktyki - podkreślił bp Grab - zgodził się Watykan, który na zasadzie wyjątku odstąpił od norm obowiązujących w Kościele powszechnym. Decyzję łączy się m.in. z dotkliwym brakiem księży w Szwajcarii.
  • Szwedzki pastor zielonoświątkowy Ake Green nie pójdzie do więzienia. Przypomnijmy, że w czerwcu 2004 r. duchownego skazano na miesiąc pozbawienia wolności za szerzenie nienawiści do homoseksualistów, ponieważ podczas kazania nazwał homoseksualizm m.in. “rakiem na ciele społeczeństwa". Tym razem sąd apelacyjny powołał się na poszanowanie swobody wypowiedzi i uniewinnił pastora; choć jego opinia była “wysoce dyskusyjna", jednak prywatnego interpretowania Biblii i przekonywania do niego innych nie można uznać za niezgodne z prawem. “Wyrok dowodzi, że system sprawiedliwości działa i że chroni nas, którzy głosimy słowo Boga - powiedział ks. Ralph Toerner ze szwedzkiej gałęzi założonego w Wielkiej Brytanii Świętego Kościoła Katolickiego. - Jednocześnie należy go traktować jako ostrzeżenie przed posługiwaniem się w kazaniach językiem nietaktownym w delikatnych sprawach".
  • Kard. Jean-Marie Lustiger przeszedł na emeryturę. Jan Paweł II przyjął jego rezygnację po 24 latach kierowania archidiecezją paryską i po trzech latach od złożenia - zgodnie z prawem kanonicznym - dymisji ze względu na wiek (75 lat). Następcą kard. Lustigera został abp André Vingt-Trois, dotychczasowy metropolita Tours. Nominat urodził się w 1942 r. w Paryżu. Biskupem został w 1988 r., obejmując obowiązki sufragana archidiecezji paryskiej. Od 1999 r. był arcybiskupem Tours.

... i w Polsce

  • Spory wokół Komunii św. na rękę. Kilkanaście dni temu kard. Józef Glemp zdecydował, że od Wielkiego Czwartku tak właśnie będzie można przyjmować Najświętszy Sakrament na terytorium archidiecezji warszawskiej. Podobne stanowisko zajmie prawdopodobnie Konferencja Episkopatu. Zezwolenie na przyjmowanie Komunii św. na rękę znalazło się już w dokumentach II Synodu Plenarnego z 1999 r., po dwóch latach zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską.
  • Tymczasem decyzja Prymasa oburzyła m.in. Macieja Giertycha, eurodeputowanego LPR. Jego zdaniem, taka forma przyjmowania Komunii “obniża respekt do Pana Jezusa". Niesie również zagrożenie sprzedawania hostii satanistom. Z kolei “synowski żal" wyraziła grupa dwudziestu publicystów i polityków katolickich (m.in. Paweł Milcarek, Marek Jurek, Marcin Libicki, Jan Pospieszalski i Dariusz Karłowicz). “Otwarcie stwierdzamy, że nie rozumiemy tej decyzji, jej motywów i nie dostrzegamy wartości, które przeważyłyby w tym przypadku dotykalne zagrożenia" - czytamy w oświadczeniu. Przytoczono w nim również instrukcję Kongregacji Kultu Bożego “Memoriale Domini" z 1969 r.
  • W dokumencie tym znalazło się ostrzeżenie, że przyjmowanie Komunii św. na rękę może zrodzić “mniejszy szacunek dla Najświętszego Sakramentu Ołtarza, profanację tegoż sakramentu, naruszenie prawdziwej doktryny".
  • “To są głosy ludzi, którzy niedostatecznie zrozumieli sens Eucharystii, która jest Chrystusem idącym do człowieka jako chleb, aby go zbawiać" - tak Prymas skomentował wypowiedź Giertycha. “Uważam, że moment, w którym wierny może wziąć Ciało Pańskie w rękę i przez moment Je adorować, a potem spożyć, jest bardzo ważny - tłumaczy kardynał. - Zezwalając na tę formę chciałem stworzyć ludziom kochającym Eucharystię możliwość pogłębienia swojej pobożności, świadomości obecności Chrystusa w życiu osobistym i społecznym".
  • Obradowała Rada Stała Konferencji Episkopatu (8 lutego). Biskupi zajmowali się programem Krajowego Kongresu Eucharystycznego (czerwiec 2005) i zbliżającą się 40. rocznicą listu biskupów polskich do niemieckich oraz problemami duszpasterstwa polonijnego.
  • Obywatele Polski wywiezieni w głąb Rosji po 17 września 1939 r. mają takie samo prawo do rekompensat jak ofiary nazizmu - uważa ks. Zdzisław Peszkowski, kapelan rodzin katyńskich. 10 lutego minęła 65. rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków na Syberię i do Kazachstanu.
  • S. Maria Pietkiewicz ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia została pośmiertnie odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. To piąta szarytka, która otrzymała tytuł Sprawiedliwych. Podczas wojny jako przełożona klasztoru na warszawskim Kamionku uratowała kilkoro żydowskich dzieci, m.in. od 1943 r. ukrywała trzyletnią Ilonę, którą wydostano z łódzkiego getta.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2005