Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • W Watykanie zakończyło się XI Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów
  • Podczas Eucharystii na Placu św. Piotra Benedykt XVI celebrował pierwszą kanonizację w tym pontyfikacie. Oprócz Polaków: abp. Józefa Bilczewskiego (1860-1923) i ks. Zygmunta Gorazdowskiego (1845-1920) - ogłosił świętymi włoskiego księdza Kajetana Catanoso (1879-1963), chilijskiego kapłana Hurtado Cruchagę (1901-1952) i kapucyńskiego brata Feliksa z Sycylii (1715-1787). Uroczystość zamykała zainicjowany przez Jana Pawła II Rok Eucharystii oraz Synod Biskupów. Benedykt XVI apelował o kontemplację tajemnicy Najświętszego Sakramentu. Mówił, że nie może być rozdźwięku między kultem Eucharystii i życiem chrześcijanina. Po polsku powiedział: “Święty Józef Bilczewski był człowiekiem modlitwy. Msza św., Liturgia Godzin, medytacja, różaniec i inne praktyki religijne wyznaczały rytm jego dni. Szczególnie wiele czasu poświęcał adoracji eucharystycznej. Również święty Zygmunt Gorazdowski zasłynął swoją pobożnością opartą o sprawowanie i adorację Eucharystii. Przeżywanie Ofiary Chrystusa prowadziło go ku chorym, biednym i potrzebującym".
  • Józef Bilczewski był potomkiem osadników z Flandrii. Studiował teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i archeologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Był rektorem Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie. Leon XIII mianował go metropolitą Lwowa obrządku łacińskiego. Abp Bilczewski działał na rzecz współpracy Polaków i Ukraińców, grekokatolików i łacinników. Z kolei Zygmunt Gorazdowski urodził się w Sanoku. Bił się w Powstaniu Styczniowym. Jako kapłan poświęcił się we Lwowie pracy dla ubogich, zyskując przydomek “Księdza Dziadów". Wydawał poradniki religijne. Założył Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Józefa oraz liczne fundacje na rzecz ubogich. Obaj kanonizowani są pierwszymi świętymi archidiecezji lwowskiej. Beatyfikował ich Jan Paweł II podczas pielgrzymki na Ukrainę w 2001 r.
  • 27. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową wspomniał Benedykt XVI w rozważaniu przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" (16 października). Jan Paweł II “stał się autorytetem moralnym również dla wielu niechrześcijan i niewierzących. Udowodniły to wzruszające przejawy miłości przy okazji jego choroby i żywej żałoby po jego śmierci" - powiedział Papież. Wezwał również Polaków do przyjęcia nauczania Jana Pawła II oraz naśladowania jego życia.
  • Środowa audiencja generalna: omawiając Psalm 130. (“Z głębokości wołam do Ciebie, Panie"), Benedykt XVI nazwał go jednym z najpiękniejszych i szczególnie ulubionych przez pobożność ludową. Tekst opiewa miłosierdzie Boże i wzywa do pojednania grzesznika z Panem, który jest sprawiedliwy, ale zarazem gotowy objawić się jako “Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność, przebaczający niegodziwość, niewierność, grzech". Papież podkreślił, że Bóg nie jest bezlitosnym władcą karzącym winnego, ale pełnym miłości ojcem; mamy go kochać nie ze strachu przed karą, ale za Jego dobroć.
  • Benedykt XVI mianował Alberta Gasbarriego nowym organizatorem papieskich podróży. Gasbarri (59 lat) jest pierwszym świeckim, który obejmie to stanowisko. Dotychczasowy dyrektor administracyjny Radia Watykańskiego zastąpił bp. Renato Boccarda, który w lutym został sekretarzem generalnym Gubernatoratu Watykanu.
  • Eucharystia prowadzi do wielkodusznej działalności ewangelizacyjnej i do czynnego zaangażowania w budowę społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i braterskiego - napisał Jan Paweł II w orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2005 (obchodzony w tym roku 23 października). Dokument nosi tytuł “Misja: chleb dzielony dla świata". To ostatnie oficjalne orędzie, jakie przed śmiercią przygotował poprzedni Papież.
  • Abp Stanisław Dziwisz ujawnił, że posiada nagranie ostatniego przesłania Jana Pawła II. “Na krótko przed udaniem się na salę operacyjną w klinice Gemellego 24 lutego, aby poddać się zabiegowi tracheotomii, Jan Paweł II na naszą prośbę nagrał swoje przesłanie. Okazało się ono też ostatnim, ponieważ od owego dnia udało mu się, i to z wielkim wysiłkiem, powiedzieć tylko kilka zdań. Trzymam tę kasetę, ale nie znalazłem jak dotąd siły, by jej posłuchać" - wyznał abp Dziwisz w rozmowie z dziennikiem “Avvenire".
  • W wieku 90 lat zmarł włoski kardynał Giuseppe Caprio (15 października). Był biskupem za pontyfikatu pięciu papieży. Sakrę otrzymał w 1961 r., kardynalski biret - w 1979 r. Był ostatnim sekretarzem nuncjatury w Chinach, skąd komuniści wydalili go w 1951 r.
  • W latach 1981-90 przewodniczył Prefekturze Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Po jego śmierci kolegium kardynalskie liczy 180 członków, w tym 112 elektorów.

Kościół w świecie...

  • W miejscowości Longbao w chińskiej prowincji Syczuan odbyła się konsekracja biskupia Paula He Zeqinga z tzw. Kościoła patriotycznego (18 października). Będzie pracować jako biskup pomocniczy diecezji Wanxian. Przed rozpoczęciem liturgii miejscowy biskup Joseph Xu Zhixuan poinformował, że na konsekrację zgodziła się Stolica Apostolska. Zdaniem komentatorów, nominacja ta odbyła się zgodnie z nową polityką kościelną Pekinu, która polega na tym, że komunistyczne władze aprobują i zatwierdzają kandydaturę zaproponowaną przez Watykan. W ostatnim czasie na podobnych zasadach miały się odbyć konsekracje dwóch innych biskupów pomocniczych: Josepha Xing Wenzhi w Szanghaju i Anthony’ego Dang Mingyan w Xian.

... i w Polsce

  • Caritas Polska przekazała dotkniętemu trzęsieniem ziemi Kaszmirowi 1 milion 267 tys. dolarów. O pomoc dla ofiar kataklizmu zaapelowali m.in. arcybiskupi Józef Michalik i Stanisław Dziwisz.
  • O stworzenie Polakom warunków do godnego życia zaapelował do parlamentarzystów Prymas Polski (19 października). W dniu inauguracji prac Sejmu wielu posłów i senatorów przyszło na poranną Mszę w archikatedrze św. Jana. W homilii kard. Józef Glemp przekonywał parlamentarzystów, aby zawierzyli swą posługę Bogu: “Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że przyszliście na Mszę. To naturalna potrzeba serca, że przed wykonaniem wielkiego zadania prosicie Boga o pomoc".
  • Trzydzieści nienarodzonych dzieci, które zmarły w wyniku aborcji lub poronienia, pochowano na cmentarzu przy kościele św. Katarzyny w Warszawie (20 października). Ciała pochodzą ze stołecznego szpitala (nazwy nie ujawniono). “Chodzi o pochowanie szczątków ludzkich. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwu, że istnieje taki problem - powiedział Dariusz Lisowicz z Fundacji Nazaret. - Bardzo często ciała dzieci nie są wydawane rodzicom przez szpitale, są traktowane jak odpadki". Dziesięć małych białych trumien postawiono przed prezbiterium. Wśród kilkudziesięciu uczestników Mszy, którą odprawił ks. Zdzisław Peszkowski, nie było rodziców dzieci. Organizatorzy uznali, że byłoby to dla nich zbyt bolesne przeżycie. Tymczasem polskie prawo stanowi, że można pochować tylko płód, który ma co najmniej 22 tygodnie. Warszawski pogrzeb stanowi “precedens nie tylko w Polsce, ale na całym obszarze byłych krajów tzw. demokracji ludowej. Mam pełną interpretację prawną, opracowaną przez jedną z kancelarii adwokackich. Działaliśmy zgodnie z prawem" - zapewnia proboszcz parafii św. Katarzyny, ks. Józef Maj.
  • Śmierć ks. Jerzego Popiełuszki “stała się posiewem niepodległości Polski" - czytamy w uchwale Sejmu w 21. rocznicę męczeństwa kapelana “Solidarności". Uchwałę przyjęto przez aklamację 19 października, na pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu. Z kolei ks. Tomasz Kaczmarek, postulator rzymskiego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Popiełuszki, poinformował, że proces może zakończyć się w ciągu roku.
  • Benedykt XVI został zaproszony do Poznania na obchody 50. rocznicy Czerwca 1956. Oficjalne zaproszenie podpisali abp Stanisław Gądecki i prezydent miasta Ryszard Grobelny (21 października).
  • O materialną i duchową pomoc dla misjonarzy zaapelował przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu. W liście na Niedzielę Misyjną (23 października) bp Wiktor Skworc napisał, że troska wiernych o misje będzie stanowić kontynuację gorliwości Jana Pawła II. Na misjach pracuje 2071 polskich zakonników, księży, sióstr i świeckich.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 44/2005