Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • O znaczeniu Eucharystii w życiu kapłańskim mówił Benedykt XVI podczas rozważań przed modlitwą “Anioł Pański" w Castel Gandolfo (18 września). Papież przypomniał, że “ważność Sakramentu nie zależy od świętości celebransa, ale jego skuteczność dla niego samego i dla innych będzie tym większa, im bardziej przeżywać go będzie z głęboką wiarą, żarliwą miłością, gorliwym duchem modlitwy". Przemawiając po polsku, Papież pozdrowił m.in. “ludzi pracy, którzy dzisiaj pielgrzymują na Jasną Górę".
  • W następną niedzielę (25 września) Benedykt XVI ponownie mówił o Najświętszym Sakramencie - tym razem w życiu każdego chrześcijanina: “W Eucharystii Pan daje się nam wraz ze swym ciałem, ze swoją duszą i swoją boskością, a my stajemy się jednym z Nim i między sobą. Nasza odpowiedź na Jego miłość musi więc być konkretna. Musi wyrażać się w prawdziwym nawróceniu na miłość, w przebaczeniu, we wzajemnym przyjęciu i w trosce o potrzeby wszystkich" - stwierdził Papież. Do Polaków powiedział: “Matce Bożej polecam wszystkie pragnienia i wybory narodu polskiego. Niech Wam Bóg błogosławi!". W odpowiedzi usłyszał: “Polska Czeka" i “Zapraszamy". To była ostatnia w tym roku papieska modlitwa “Anioł Pański" w Castel Gandolfo.
  • Środowa audiencja na Placu Św. Piotra: druga część Psalmu 132, opowiadająca o przeniesieniu Arki do Jerozolimy oraz o wybraniu Dawida i wskazaniu góry Syjon na siedzibę Pana, była przedmiotem katechezy Benedykta XVI.
  • “Mimo naszych słabości i grzechów Pan miłuje nas, a Jego miłość nadaje sens naszemu życiu i życiu świata" - powiedział Benedykt XVI do biskupów wyświęconych w ciągu ostatniego roku. Hierarchowie uczestniczyli w zorganizowanym przez Watykan kursie. Z Polski przyjechali biskup polowy Tadeusz Płoski oraz biskupi pomocniczy: Kazimierz Gurda (Kielce) i Ryszard Kasyna (Gdańsk). Papież polecił, aby jako duszpasterze sięgali po Katechizm i niedawno opublikowane Kompendium. Niestety nie ma jeszcze kursów dla nowych papieży, a jestem nim dopiero od pięciu miesięcy" - żartował Benedykt XVI.
  • Kongregacja Wychowania Katolickiego ma opublikować dokument, który zakazuje przyjmowania do seminariów mężczyzn ze skłonnościami homoseksualnymi - ujawnił dziennik “International Herald Tribune", powołując się na anonimowego hierarchę. Instrukcja dotyczy kandydatów do kapłaństwa, a nie wyświęconych księży.
  • Benedykt XVI udzielił pierwszego wywiadu telewizyjnego - Pierwszemu Programowi TVP. Rozmowę w Castel Gandolfo (20 września) przeprowadził ks. Andrzej Majewski, kierownik Redakcji Programów Katolickich w TVP. Tematem była postać Jana Pawła II oraz ewentualna podróż Benedykta XVI do Polski. Trwający kwadrans wywiad zobaczymy tuż po “Wiadomościach" w Dniu Papieskim (16 października). To pierwszy w historii wywiad telewizyjny udzielony przez następcę św. Piotra.
  • Dokumenty związane z chorobą i śmiercią Jana Pawła II ukazały się w specjalnym wydaniu “Acta Apostolicae Sedis". Biuletyn (220 stron) otwiera komunikat biura prasowego z dnia 31 stycznia (ze względu na grypę “poradzono Ojcu Świętemu odwołać zaplanowane na dzisiaj audiencje"), kończą zaś ostatnie słowa Jana Pawła II: “Pozwólcie mi odejść do Ojca".
  • Na kard. Josepha Ratzingera głosowało 84 ze 115 uczestników konklawe - ujawnił kwartalnik “Limes". Periodyk opublikował fragmenty rzekomego diariusza jednego z elektorów. Wynika z niego m.in., że jedynym liczącym się kontrkandydatem był kard. Jorge Mario Bergoglio, arcybiskup Buenos Aires. W drugim głosowaniu otrzymał 40 głosów, podczas gdy kard. Ratzingera poparło 72 purpuratów. W kolejnym głosowaniu Argentyńczyka poparło 26 elektorów, a dawnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary - 84. Tę zmianę miała spowodować - zdaniem anonimowego kardynała - wyrażona gestem sugestia kardynała Bergoglio, że nie zamierza przyjąć wyboru. Ujawnienie takich szczegółów stanowi złamanie obowiązku dochowania tajemnicy, jaki na uczestnika konklawe nakłada konstytucja apostolska “Universi Dominici gregis".

Kościół w świecie...

  • Kard. Karl Lehmann (69 lat) został wybrany na czwartą z rzędu sześcioletnią kadencję przewodniczącego Episkopatu Niemiec. Biskup moguncki zdobył ponad dwie trzecie głosów. Jego zastępcą został bp Heinrich Mussinghoff z Akwizgranu. “Wiele osób - powiedział kard. Lehmann - prosiło mnie w ostatnim czasie, bym znów kandydował. To dla nich z pewnością dobra wiadomość, inni niestety będą musieli mnie zaakceptować".
  • W USA rozpoczęła się apostolska wizytacja w katolickich seminariach w związku z pedofilskimi i homoseksualnymi skandalami wśród księży. Ma zweryfikować, czy właściwie kształci i formuje się w nich kleryków. Wśród ponad pięćdziesięciu pytań stawianych alumnom znalazło się: “Czy istnieją dowody na istnienie homoseksualizmu w seminarium?".
  • Po dwóch wiekach Gruzja ma katolickiego zakonnika. Na początku września w stołecznym kościele świętych Piotra i Pawła ks. Akaki Chelidre ze zgromadzenia kamilianów złożył wieczyste śluby na ręce ich włoskiego prowincjała z Piemontu. Przez dwieście lat taka uroczystość nie była możliwa: Gruzja pozostawała pod władzą carów, a następnie sowieckich komunistów.

... i w Polsce

  • 333. Zebranie Plenarne Episkopatu we Wrocławiu: obrady upłynęły pod znakiem polsko-niemieckiego pojednania (od 22 do 24 września; zobacz tekst obok). Bp Piotr Libera poinformował, że w listopadzie i grudniu członkowie Episkopatu udadzą się do Watykanu z wizytą “ad limina Apostolorum". Biskupi podzielili się na trzy grupy pod przewodnictwem abp. Mariana Gołębiewskiego (14 diecezji), abp. Stanisława Dziwisza (15) oraz kard. Józefa Glempa (14). Podczas obrad ogłoszono także, że Episkopat - być może na początku roku - utworzy Dzieło Pomocy “Ad gentes". Ta organizacja pożytku publicznego ma finansowo wspierać polskich misjonarzy. Poza tym trwają prace nad nowelizacją statutu Konferencji Episkopatu. Projekt zakłada m.in. poszerzenie prerogatyw biskupów-seniorów (mogliby zasiadać w episkopalnych komisjach i radach).
  • Prałat Waldemar Turek (pracownik Sekretariatu Stanu) i Zbigniew Nosowski (redaktor naczelny miesięcznika “Więź") znaleźli się wśród mianowanych przez Benedykta XVI ekspertów i audytorów październikowego Synodu Biskupów.
  • Czterech nowych członków Kapituły Metropolitalnej na Wawelu. Biskupi Józef Guzdek i Tadeusz Pieronek oraz ks. Jan Kabziński (dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej) i ks. Andrzej Fryźlewicz (kapelan kard. Franciszka Macharskiego) obejmą godność kanonika w katedrze, w dzień wspomnienia jej patrona - św. Wacława (28 września). Mianował ich abp Dziwisz. Wawelska Kapituła Katedralna, zwana niegdyś Większą, powstała w XI wieku.
  • Konsulta Teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych definitywnie potwierdziła, że cudowne uzdrowienie dziecka w łonie matki dokonało się dzięki wstawiennictwu o. Stanisława Papczyńskiego (20 września). Cud miał miejsce w Ełku w 2001 r. Ostateczna decyzja o jego uznaniu należy do Kongregacji, następnie zaś musi być promulgowana przez Papieża. Posiadanie dekretu o heroiczności cnót (wydany przed trzynastoma laty) oraz dekretu o cudzie umożliwia złożenie prośby do Benedykta XVI o wyznaczenie daty i miejsca beatyfikacji.
  • O. Stanisław Papczyński urodził się w 1631 r. w Podegrodziu k. Starego Sącza. Zmarł w Górze Kalwarii k. Warszawy we wrześniu 1701 r. - jako przełożony generalny założonego przez siebie zgromadzenia marianów. To pierwszy polski instytut zakonny. Zgromadzenie liczy dziś 521 członków, w Polsce marianie prowadzą 27 domów.
  • Pierwsze w Polsce wydanie Pisma Świętego w wersji audio zaprezentowano w Warszawie (21 września). Biblię w tłumaczeniu bp. Kazimierza Romaniuka czyta Krzysztof Gordon, aktor gdańskiego “Teatru Wybrzeże". Nagranie trwa 112 godzin i liczy 95 płyt.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 40/2005