Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • “Niech nasze życie codzienne będzie przeniknięte obecnością Chrystusa. Złóżmy przed Jego oczy cierpienia chorych, samotność młodych i starych, pokusy i lęki, całe nasze życie" - apelował Benedykt XVI podczas uroczystości Bożego Ciała w Rzymie. Wieczorem z udziałem kilku tysięcy wiernych Papież przewodniczył Mszy przed bazyliką św. Jana na Lateranie, a po liturgii poprowadził procesję do bazyliki Matki Bożej Większej.
  • Psalm 116., o Bogu, który wybawia człowieka z ucisku i niebezpieczeństwa śmierci, rozważał Benedykt XVI podczas audiencji generalnej. W obecności 27 tys. pielgrzymów zgromadzonych na Placu Św. Piotra Papież wezwał wspólnotę międzynarodową do pomocy “umiłowanym ludom Afryki" (25 maja przypadał właśnie Dzień Afryki). Zwracając się do Polaków, Benedykt XVI powiedział: “Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Niech uroczystość Bożego Ciała rozpala we wszystkich miłość do Chrystusa obecnego w Eucharystii. Niech Bóg Wam błogosławi". Przejeżdżając przed audiencją między sektorami, Papież zatrzymał się i pobłogosławił grupę pielgrzymów z Hongkongu.
  • “Nie możemy żyć bez Niedzieli" - te słowa pierwszych chrześcijan przypomniał Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" (22 maja). Dodał, że “każda parafia wezwana jest, aby odkryć na nowo piękno Niedzieli, Dnia Pańskiego, kiedy uczniowie Chrystusa odnawiają w Eucharystii jedność z Tym, który nadaje sens radościom i trudom dnia codziennego". Nawiązując do obchodzonego w tym dniu wspomnienia Trójcy Przenajświętszej, Papież powiedział: “Miłość zawsze jest tajemnicą, rzeczywistością, która przerasta rozum nie przecząc mu, owszem, powiększa jego możliwości. Jezus objawił nam tajemnicę Boga: On, Syn, dał nam poznać Ojca, który jest w Niebie i dał nam Ducha Świętego, Miłość Ojca i Syna. Chrześcijańska teologia wyraża prawdę o Bogu w tych słowach: jedna natura w trzech osobach. Bóg nie jest samotnością, lecz doskonałą jednością. Dlatego osoba ludzka, obraz Boga, realizuje się w miłości, która jest darem z siebie".
  • “Do naszego profesjonalizmu należy miłość do Chrystusa, do Kościoła i do ludzi" - powiedział Papież do pracowników Sekretariatu Stanu, którego biura odwiedził 21 maja. “My nie pracujemy, jak mawia wielu o naszej pracy, ażeby bronić władzy. Nie posiadamy ziemskiej, świeckiej władzy. Nie pracujemy na rzecz prestiżu, nie pracujemy dla wzrostu firmy czy czegoś podobnego. My rzeczywiście pracujemy po to, aby drogi świata otwarte były dla Chrystusa" - mówił w zaimprowizowanym przemówieniu Benedykt XVI.
  • Rozpoczęty w diecezji rzymskiej proces beatyfikacyjny Jana Pawła II będzie prowadził ks. Sławomir Piotr Oder. 45-letni kapłan urodził się w Chełmży, a w 1994 r. na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim obronił doktorat z prawa kanonicznego. Od 2001 r. przewodniczy Trybunałowi Apelacyjnemu Wikariatu Rzymu (sąd drugiej instancji do spraw małżeńskich). Kilka razy był postulatorem w procesach beatyfikacyjnych Polaków.
  • Na trzy dni przed śmiercią Jan Paweł II przyznał papieski medal zasługi “Bene Merenti" Irlandce, którą niesłusznie oskarżono o udział w zamachu terrorystycznym. Annie Maguire skazano w 1976 r. na dziewięć lat więzienia za współudział w zamachu IRA, w którym zginęło pięć osób. W 1989 r. sąd apelacyjny unieważnił wyrok, zaś w lutym br. premier Tony Blair przeprosił uwięzionych.

Kościół w świecie...

  • George W. Bush uczestniczył w katolickim II Krajowym Spotkaniu Modlitewnym Breakfast prayer w Waszyngtonie. W owacyjnie przyjętym wystąpieniu prezydent powiedział, że “katolicy w historii Ameryki ponieśli wiele ofiar dla wolności, którą rozumieją jako nadprzyrodzony dar zobowiązujący do odpowiedzialności". Cytował słowa Benedykta XVI o “dyktaturze relatywizmu" i kilka razy odwołał się do pojęcia ukutego przez Jana Pawła II - “kultura życia".
  • Sobór zwierzchników i przedstawicieli Cerkwi prawosławnych potwierdził decyzję Świętego Synodu Cerkwi Jerozolimskiej o złożeniu z urzędu patriarchy Ireneusza I. Nadzwyczajny sobór zwołał do Konstantynopola Bartłomiej I, honorowy zwierzchnik prawosławia. Imię Ireneusza, zwierzchnika Kościoła grecko-prawosławnego w Jerozolimie, wykreślono z dyptychu, czyli spisu zwierzchników wspominanych m.in. podczas nabożeństw. Powodem była sprzedaż inwestorom żydowskim obiektów kościelnych na Starym Mieście, dokonana bez wiedzy współwyznawców i - jak się podejrzewa - celem uzyskania aprobaty władz Izraela dla patriarchy.

... i w Polsce

  • “Janie Pawle II, dziękujemy, że byłeś z nami. Janie Pawle II Wielki, dziękujemy ci, że jesteś z nami. Janie Pawle II święty, módl się za nami" - powiedział abp Stanisław Dziwisz na Kaplicówce w Skoczowie (22 maja). Były papieski sekretarz przewodniczył Mszy w 10. rocznicę wizyty Jana Pawła II w diecezji bielsko-żywieckiej. W uroczystościach wzięli udział również m.in. kard. Crescenzio Sepe, metropolita ołomuniecki abp Jan Graubner, metropolita katowicki abp Damian Zimoń i gospodarz, biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. W homilii abp Dziwisz przypomniał papieskie słowa, że “trzeba od nowa rozpoczynać wszystko od Chrystusa", oraz stwierdzenie, że podstawowym problemem w Polsce “pozostaje sprawa ładu moralnego".
  • W Radomiu obchodzono 500-lecie konstytucji “Nihil novi". Rocznicową Mszę w katedrze Opieki NMP koncelebrowali kard. Józef Glemp i abp Józef Kowalczyk. Na radomskim Rynku odczytano również okolicznościowy uniwersał: “Zawierzamy współczesną polską demokrację młodemu pokoleniu w przekonaniu, że bogactwo doświadczeń przeszłości dawnej Rzeczypospolitej ułatwi budowanie przyszłości Narodu i Państwa Polskiego w duchu pokoju, wolności, miłości bliźniego, wierności Bogu i Ojczyźnie" - czytamy w dokumencie podpisanym przez biskupów i polityków.
  • “Lustracja duchownych nie jest zadaniem Kościoła" - stwierdził w wywiadzie dla KAI abp Józef Michalik. Przewodniczący Episkopatu opowiedział się przeciw powoływaniu w Kościele komisji lustracyjnych, bowiem zakonnicy i księża zawsze - jak stwierdził arcybiskup - odpowiadali za swe czyny na równi z innymi obywatelami.
  • Przełożeni zakonni chcą prawdy o współpracy z SB, ale każdy zakon sam postanowi, jak wyświetlić historię - oświadczył o. Kazimierz Malinowski. Nowy przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich dodał, że jego macierzysty zakon - franciszkanie - wkrótce podejmie decyzję w sprawie materiałów IPN.
  • W wieku 70 lat zmarł w Warszawie abp Marian Oleś (24 maja). Przez 36 lat pracował jako watykański dyplomata, m.in. w Ekwadorze, Indonezji i Portugalii, w Iraku i Kuwejcie (w 1991 r. jako jedyny z dyplomatów nie opuścił Bagdadu podczas wojny w Zatoce). W 1994 r. Jan Paweł II mianował go nuncjuszem w Kazachstanie, Kirgizji i Uzbekistanie, a po dwóch latach także w Tadżykistanie. W grudniu 2001 r. abp Oleś został nuncjuszem w Słowenii i Macedonii, ale po pięciu miesiącach złożył urząd ze względu na kłopoty ze zdrowiem. Po jego śmierci wśród nuncjuszy pozostało pięciu Polaków: Józef Kowalczyk w Polsce, Juliusz Janusz na Węgrzech, Henryk Nowacki na Słowacji, Janusz Bolonek w Urugwaju oraz Józef Wesołowski w Kazachstanie, Kirgizji, Tadżykistanie i Uzbekistanie.
  • 20. rocznicę powstania obchodził “Przegląd Prawosławny". W 1985 r. był kilkustronicowym dodatkiem do “Tygodnika Podlaskiego". Teraz ukazuje się jako ogólnopolski miesięcznik w nakładzie pięciu tysięcy egzemplarzy. Jego twórcą i redaktorem naczelnym jest Eugeniusz Czykwin.
  • O. Stefana Miecznikowskiego wybrano najpopularniejszym łodzianinem piętnastolecia. Zmarły niedawno opiekun “Solidarności" zwyciężył w plebiscycie lokalnego oddziału “Gazety Wyborczej". W piętnastce laureatów znalazł się również metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek.
  • Benedykt XVI skieruje przesłanie do uczestników Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży nad Jeziorem Lednickim - poinformował o. Jan Góra. Impreza, w tym roku poświęcona sakramentowi Chrztu, odbędzie się 4 czerwca. Jednym z rekwizytów będą mokasyny, jakie zwykł nosić Jan Paweł II. Wiśniowe buty z koziej skóry przygotował papieski szewc z Kalwarii Zebrzydowskiej: “Każę założyć je na Lednicy młodemu księdzu, któremu będą pasować na nogi. To będzie taka symboliczna papieska droga do nieba" - zapowiada o. Góra.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2005