Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Abp Stanisław Dziwisz został mianowany przez Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą krakowskim. Nowy metropolita formalnie obejmie urząd 27 sierpnia.
  • Papież odbył swą pierwszą podróż poza granice Rzymu. Podczas trzygodzinnego pobytu w Bari (29 maja), Benedykt XVI przewodniczył Mszy św. na zakończenie XXIV Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Homilię poświęcił znaczeniu niedzieli i Eucharystii w życiu Kościoła oraz ekumenicznemu wymiarowi tego sakramentu. “Właśnie tutaj, w Bari - mieście, które przechowuje szczątki św. Mikołaja, ziemi spotkania i dialogu z braćmi chrześcijanami Wschodu, pragnąłbym ponowić moją wolę podjęcia jako zasadniczego zadania zabiegania ze wszystkich sił o odbudowę pełnej i widzialnej jedności wszystkich uczniów Chrystusa" - powiedział Papież. - Zdaję sobie sprawę, że nie wystarczą do tego przejawy pobożnych uczuć. Konieczne są konkretne gesty, które dotrą do serc i poruszą sumienia".
  • Hymn z 2. rozdziału Listu św. Pawła do Filipian, mówiący o wielkości i chwale, a zarazem pokorze Chrystusa, był przedmiotem katechezy Benedykta XVI podczas środowej audiencji ogólnej. Papież zwrócił się do ok. tysiąca polskich pielgrzymów, obecnych na audiencji: “Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Rozpoczynamy miesiąc modlitw do Serca Pana Jezusa. Niech ta modlitwa wyda w rodzinach godne owoce wiary, nadziei i miłości. Niech Boże Serce wam błogosławi".
  • Edykt kard. Camillo Ruiniego w sprawie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II znajdować się będzie od 1 czerwca do końca lipca na bramach Wikariatu Rzymu i krakowskiej Kurii. Wzywa on wiernych do przekazywania Trybunałowi Diecezjalnemu Wikariatu Rzymu (Piazza San Giovanni in Laterano, 6-00184 Roma) wszystkich dowodów “sprzyjających bądź przeciwnych opinii świętości." Trybunał prosi także o oryginały bądź kopie “z poświadczoną autentycznością" wszelkich rękopisów, diariuszy, listów oraz pism prywatnych zmarłego Papieża.
  • O stanie dialogu prawosławno-katolickiego rozmawiali w Moskwie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich abp Stanisław Ryłko i zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Patriarchatu Moskiewskiego bp Marek. Podkreślono konieczność aktywnej współpracy obu Kościołów w obliczu wyzwań współczesnego świata, szczególnie w dziedzinie pracy duszpasterskiej z młodzieżą. Wcześniej abp Ryłko poprowadził ulicami Moskwy procesję Bożego Ciała.

Kościół w świecie...

  • Francuskie “nie" dla Traktatu Konstytucyjnego UE jest “średnich rozmiarów katastrofą" dla europejskiej wspólnoty - stwierdził kard. Karl Lehmann, przewodniczący niemieckiego episkopatu. Z kolei ks. prałat Aldo Giordano, sekretarz Rady Konferencji Biskupów Europy, powiedział, że wyniki referendum postulują “potrzebę nowego przemyślenia idei Europy, abyśmy wiedzieli, dokąd pragniemy dotrzeć, wypełnili treścią pewne wartości, które pobrzmiewają nieco pusto i retorycznie". Kard. Lehmann przypomniał, że Kościół, podobnie jak wielu intelektualistów, bezskutecznie domagał się uwzględnienia w Traktacie Konstytucyjnym odniesienia do Boga.
  • Wspólny dokument, w którym Kościoły katolicki i ewangelicki uznają wzajemnie praktykowane obrzędy chrztu świętego zapowiedzieli podczas trwającego w dniach 25-29 maja w Hannowerze protestanckiego Kirchentagu bp Wolfgang Huber, przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich, i kard. Karl Lehmann, przewodniczący niemieckiego episkopatu. Kardynał podkreślił, że “dla ekumenizmu nie ma alternatywy, ponieważ zobowiązują nas do tego słowa Jezusa, który wzywa do jedności, ale należy być cierpliwym i pozwolić dojść do słowa również sceptykom".
  • Episkopat Belgii skrytykował plany legalizacji adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Temat ten ma stać się niebawem przedmiotem obrad tamtejszego parlamentu. Biskupi przypomnieli, że w 1998 r. w deklaracji “Wybrać małżeństwo" przyjęli, że nie są wrogami prawnej regulacji statutu par homoseksualnych, ale sprzeciwili się traktowaniu ich jako małżeństwo.
  • Przeciw wprowadzeniu do ukraińskich szkół przez państwo lekcji etyki wystąpiły wspólnie Kościół katolicki, greckokatolicki i Cerkwie prawosławne patriarchatów moskiewskiego i kijowskiego. Ich zdaniem nauczanie etyki “rujnuje chrześcijańskie zasady wychowania" i “wydaje się być programowym i systematycznym niszczeniem dzieci." Proponowany przez państwo podręcznik “Etyka" zawiera materiał na temat m.in. “bezpiecznego seksu" już w szóstej klasie. Kościoły w zamian proponują przedmiot “podstawy moralności chrześcijańskiej." “Nie ma on nic wspólnego z katechizacją, która jest sprawą wyznaniową i powinna być prowadzona poza szkołą" - powiedziała s. Luiza Ciupa podczas konferencji prasowej we Lwowie.
  • Kościół Katolicki w Anglii i Walii po raz pierwszy wyszedł z akcją powołaniową na ulice brytyjskich miast. Jak poinformował odpowiedzialny za tę akcję ks. Paul Embery, po śmierci Jana Pawła II zaobserwowano znacznie większe zainteresowanie młodych ludzi kapłaństwem. Jednym z elementów akcji są plakaty powołaniowe w miejscach, gdzie przebywają młodzi.

... i w Polsce

  • Opracowanie na temat współpracy o. Konrada Hejmy z służbami bezpieczeństwa PRL opublikował w internecie 1 czerwca Instytut Pamięci Narodowej. Z materiałów wynika, że o. Hejmo w latach 1975-80 był tajnym współpracownikiem SB, ps. “Dominik". W Rzymie, w latach 1980-88, współpracował pod ps. “Hejnał" i “Vox" z wywiadem PRL. Prowadził go agent “Lakar", który przedstawiał mu się jako pracownik wywiadu zachodnioniemieckiego. Prowincjał polskich dominikanów o. Maciej Zięba przeprosił za działalność o. Hejmy, a abp Józef Michalik odwołał dominikanina z funkcji opiekuna polskich pielgrzymów (rozmowę ze współautorem raportu IPN, Pawłem Machcewiczem, publikujemy na str. 8 i 17).
  • IX Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży na Lednicy koło Gniezna rozpoczęło się 4 czerwca wniesieniem relikwii św. Wojciecha pod Bramę-Rybę. W spotkaniu, mimo padającego deszczu, uczestniczyło prawie 200 tys. osób - wśród nich również młodzi Litwini i Niemcy. Głównymi punktami tegorocznego spotkania było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz przyjęcie duchowego testamentu Jana Pawła II. List do uczestników skierował Benedykt XVI.
  • 90. urodziny obchodził 1 czerwca ks. Jan Twardowski. Na jubileusz został przygotowany tom poetycko-prozatorski “Budzić nadzieję. Abecadło dziewięćdziesięciolatka."
  • “Położyć kres wyzyskowi w hipermarketach" - apelował we środę abp Józef Życiński podczas 8. dnia Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Zapewnił, że Kościół obejmie opieką każdą z kobiet, która zostałaby zwolniona za ujawnienie nieludzkich warunków zatrudnienia i może zaapelować o bojkot niektórych supermarketów.
  • Pogrzeb abp. Mariana Olesia odbył się 30 maja na warszawskich Powązkach. Abp Oleś miał 70 lat. 36 lat był dyplomatą Stolicy Apostolskiej. Ostatnią placówką, w której pracował, była nuncjatura w Słowenii, obejmująca również Macedonię.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 24/2005