Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • “Wyjątkowymi świadkami pełnej miłości Opatrzności Bożej" nazwał Papież czworo nowych błogosławionych. W obecności kilkunastu tysięcy wiernych na Placu św. Piotra Jan Paweł II beatyfikował: włoskiego kapłana Ludwika Talamoni (1848-1926) - wykładowcę, kaznodzieję, polityka i założyciela Instytutu Sióstr Miłosierdzia; dwie zakonnice hiszpańskie: Matyldę od Najświętszego Serca Téllez Robles (1841-1902) - założycielkę zgromadzenia Córek Maryi Matki Kościoła i Piedad de la Cruz Ortiz Real (1842-1916) - założycielkę Zgromadzenia Sióstr Salezjanek Najświętszego Serca Jezusowego oraz włoską karmelitankę Marię Kandydę od Eucharystii (1884-1949). Niedzielne uroczystości zakończyła modlitwa “Anioł Pański". W wygłoszonym przed nią przemówieniu Jan Paweł II zachęcił Hiszpanów do podtrzymywania nadziei, męstwa i szlachetności “w obliczu bólu tak wielu rodzin, ludności Madrytu i całej Hiszpanii z powodu niedawnego zamachu terrorystycznego".
  • Jan Paweł II ponownie potępił eutanazję. “Człowiek, nawet jeśli jest poważnie chory, czy nie jest w stanie spełniać swych najważniejszych funkcji, jest i pozostanie zawsze człowiekiem, nigdy nie będzie »rośliną« ani »zwierzęciem«" - powiedział Papież w przemówieniu do uczestników międzynarodowego kongresu na temat leczenia chorych w stanie terminalnym i wegetatywnym, zorganizowanego przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich i Papieską Akademię Życia. Zdaniem Jana Pawła II nie można etycznie wytłumaczyć przerwania minimalnego leczenia pacjenta, z odżywianiem i piciem włącznie, nawet gdy znajduje się w stanie wegetatywnym ponad rok. Jedynym bowiem rezultatem byłaby śmierć z głodu i pragnienia. “Nasi bracia i siostry znajdujący się w »stanie wegetatywnym« zachowują całą godność ludzką. Bóg nadal kieruje ku nim swe pełne miłości spojrzenie" - zaznaczył Papież.
  • Jan Paweł II przyjął na audiencji prywatnej Jamesa Caviezela, aktora grającego Jezusa w filmie “Pasja". Aktorowi towarzyszyła żona i teściowie.

Kościół w świecie...

  • Podczas nabożeństwa za 201 ofiar zamachu w Madrycie kard. Antonio R. Varela wezwał do modlitw o nawrócenie terrorystów (17 marca). “Z jak wielką intensywnością musimy się modlić o nawrócenie zabójców, którzy wydają siebie na wieczne potępienie, odrzucając wszelką skruchę" - powiedział metropolita Madrytu. Do katedry La Almudena przyszły 4 tys. ludzi. Dzień później odbyło się podobne nabożeństwo w stolicy Maroka (Rabacie), na które przybyli chrześcijanie, Żydzi i muzułmanie (wcześniej policja hiszpańska aresztowała pięciu Marokańczyków podejrzanych o udział w zamachu). Abp Vincent Landel powiedział w homilii: “Jesteśmy tutaj, by powiedzieć, że - bez względu na naszą przynależność religijną lub narodową - pragniemy powstrzymać zarazę, która nawiedziła świat".
  • Władze Chin - po interwencji Watykanu - uwolniły biskupa Kościoła podziemnego Wei Jingyi. Biskupa aresztowano 5 marca, gdyż w jego paszporcie - zdaniem władz - było właściwe nazwisko, ale nie zdjęcie. Obecnie ok. 50 biskupów i księży Kościoła podziemnego przebywa w więzieniach, obozach pracy lub zostało pozbawionych prawa wykonywania posługi kapłańskiej.
  • Spór o obraz Miłosierdzia Bożego w Wilnie. Decyzją metropolity wileńskiego kard. Audrysa Bačkisa pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany w 1934 r. według wskazówek św. Faustyny, ma zostać 22 marca przeniesiony z polskiego kościoła Św. Ducha w Wilnie do małego, nieczynnego kościółka Trójcy Świętej, który otrzyma wezwanie Miłosierdzia Bożego. Decyzja wywołała oburzenie wśród litewskiej Polonii. Protestacyjny list do metropolity podpisało wielu działaczy katolickich, przedstawicieli świata nauki, kultury i polityki. Zdaniem sygnatariuszy nowy kościół jest dziesięć razy mniejszy od poprzedniego i nie pomieści pielgrzymów. Poza tym jedna ze ścian świątyni przylega do restauracji.
  • Patriarchat Moskiewski zdementował informację, jakoby trwały przygotowania do spotkania Jana Pawła II i Aleksego II w Polsce w 2005 r., przy okazji poświęcenia przez Papieża Świątyni Bożej Opatrzności. Ks. Michaił Dudko, przedstawiciel Patriarchatu, powiedział, że spotkanie zależy nie od zbieżności czasu i miejsca pobytu obu postaci w danym kraju, ale od uprzedniego rozwiązania zasadniczych problemów na linii Watykan-Moskwa. Na razie nic też nie wiadomo o jakiejkolwiek wizycie Aleksego II w Polsce.
  • “Istnieje niebezpieczeństwo, że film »Pasja« odrodzi antysemickie uprzedzenia" - głosi oświadczenie Kościoła katolickiego, Kościołów protestanckich i Centralnej Rady Żydów w Niemczech, pierwszy od czterech lat wspólny dokument tych instytucji. Sygnatariusze skrytykowali film za jego “całkowicie negatywną prezentację" Żydów.
  • Ks. Joseph Crea, psycholog ze Zgromadzenia Misjonarzy Serca Jezusowego, opisał zjawisko uzależnienia zakonników i zakonnic od internetu. We włoskim piśmie “Życie Konsekrowane" wykładowca rzymskich uczelni “Claretianum" i “Anselmianum" napisał, że niewłaściwe relacje przyjaźni we wspólnotach zakonnych mogą prowadzić niektórych jej członków do poszukiwania przyjaźni i podniet w internecie, grożąc “uczuciowym i seksualnym uzależnieniem", które z kolei może skutkować “bezprawnymi i patologicznymi zachowaniami".

... i w Polsce

  • Na 326. Zebraniu Plenarnym Episkopatu zaprezentowano dokument, określający zasady wprowadzenia w Polsce diakonatu stałego. Watykańska Kongregacja Wychowania Katolickiego zatwierdziła dokument 22 stycznia. Nie należy się jednak spodziewać, że w najbliższym czasie żonaci mężczyźni będą rozdawać Komunię św., głosić homilię czy udzielać chrztu. Zgodnie z dokumentem, aby pierwsi kandydaci przyjęli świecenia diakonatu, muszą odbyć co najmniej trzyletnią formację oraz spełnić szereg innych wymogów, np. mieć wykształcenie teologiczne. Ostateczna decyzja o wprowadzeniu diakonów stałych w diecezji należeć będzie do miejscowego biskupa.
  • Od września w parafiach zostaną wprowadzone katechezy dla młodzieży licealnej, przygotowujące do życia w rodzinie. Tę poszerzoną wersję kursów przedmałżeńskich mają prowadzić katecheci i duszpasterze oraz małżeństwa z terenu parafii.
  • “Zbrodnię trzeba nazwać zbrodnią" - tak abp Damian Zimoń skomentował wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który skazał gen. Czesława Kiszczaka za przyczynienie się do śmierci górników z kopalni “Wujek" w grudniu 1981 r. Zdaniem metropolity “chodzi nie o to, żeby kogoś potępiać, bo to do nas nie należy, ale żeby sprawiedliwości stało się zadość".
  • Caritas diecezji kieleckiej i Caritas Polska otrzymały status organizacji pożytku publicznego. Wcześniej taki status przyznano Caritas gnieźnieńskiej. Aby wesprzeć organizację użytku publicznego, należy obliczyć podatek, a potem 1 proc. wpłacić na konto wybranej organizacji. Urząd Skarbowy zwróci pieniądze wraz ze zwrotem nadpłaconego podatku. Adresy i numery kont organizacji pożytku publicznego oraz zasady ich finansowego wsparcia można znaleźć na stronach internetowych www.pozytek.ngo.pl; www.jedenprocent.pl oraz www.ms.gov.pl. Termin składania PIT-ów mija 30 kwietnia.
  • Posiadający działki rolne proboszczowie z diecezji łomżyńskiej będą starać się o dopłaty bezpośrednie z Unii Europejskiej. Zgodnie z zarządzeniem bp. Stanisława Stefanka jeszcze w tym miesiącu podejmą starania o uzyskanie numeru identyfikacyjnego producenta w Powiatowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie zajęła trzecie miejsce w rankingu wyższych uczelni tygodnika “Newsweek Polska". Kryterium oceny była skuteczność w przygotowaniu absolwentów do zdobycia dobrej pracy. ChAT przegrała tylko z warszawską Szkołą Główną Handlową i krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą.

Ks. Mieczysław Turek, redakcyjny kolega i dobry duch naszego zespołu, odebrał w imieniu zmarłego ojca medal i dyplom “Sprawiedliwy wśród narodów świata". Franciszek Turek, znany krakowski malarz, ukrywał w 1942 r. Natana Grossa, który z matką i rodzeństwem uciekł z krakowskiego getta. Ciesząc się tym rodzinnym wyróżnieniem, drogiemu księdzu Mieszkowi składamy najlepsze życzenia z okazji zbliżających się osiemdziesiątych urodzin.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2004