Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • “Niech nigdy nie zabraknie zaangażowania w modlitwie o jedność i nieustanne jej poszukiwanie" - zaapelował Jan Paweł II przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Papież wezwał, aby “przeszkody, trudności, niezrozumienie lub nawet niepowodzenia" nie zniechęcały chrześcijan w dążeniu do jedności. Przypomniał też, że chrześcijanie mogą stanowić “pełną i widzialną komunię" także w “rzeczywistości doczesnej".
  • “Świat potrzebuje pokoju, ale często szuka go w niewłaściwy sposób, czasem uciekając się do siły" - powiedział Jan Paweł II podczas środowej audiencji ogólnej w Watykanie. Papież poświęcił rozważania tematowi tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: “Mój pokój wam daję". Na zakończenie audiencji, z okazji przypadającego w tym dniu wspomnienia św. Agnieszki, Jan Paweł II pobłogosławił dwa żywe baranki, z których wełny powstaną paliusze. 29 czerwca Papież wręczy paliusze mianowanym ostatnio arcybiskupom-metropolitom jako znak ich godności i władzy oraz łączności ze Stolicą Apostolską.
  • Jan Paweł II został laureatem Nagrody Karola Wielkiego - najwyższego odznaczenia europejskiego, przyznawanego za wkład w dzieło jedności Europy. Papież “w drodze wyjątku" przyjmie to wyróżnienie - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquín Navarro-Valls, dając do zrozumienia, że w przyszłości Jan Paweł II nie zgodzi się już na nic podobnego (Papież z zasady odmawia przyjmowania wszelkich nagród i wyróżnień, wyjątkiem są honorowe obywatelstwa polskich miast i doktoraty honoris causa polskich uniwersytetów). Nagroda zostanie przekazana Papieżowi 25 marca w Rzymie.
  • Kard. López Trujillo kolejny raz stwierdził, że prezerwatywy “nie są całkowitą ochroną" przed AIDS. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny zapowiedział, że jego dykasteria opublikuje 44-stronicowy dokument na temat “mitu »bezpiecznego seksu«". Dokument nosi tytuł “Wartości rodziny przeciwko bezpiecznemu seksowi" i został zredagowany na życzenie Jana Pawła II. Hierarcha podkreślił, że tzw. bezpieczny seks nie istnieje i propagowanie go wśród dzieci i młodzieży jest nieuczciwe i nieodpowiedzialne. Słowa kardynała - twierdzili niektórzy komentatorzy - mogą stanowić krytyczny komentarz do niedawnej wypowiedzi kard. Godfrieda Danneelsa.
  • Kard. Stanisław Nagy objął kościół tytularny Santa Maria della Scala w Rzymie (25 stycznia). “Przybywam z kraju już nie tak dalekiego" - powiedział w homilii, przyznając, że do zmniejszenia tej odległości przyczynił się przede wszystkim Jan Paweł II. W uroczystości uczestniczyli kard. Zenon Grocholewski, arcybiskupi: Józef Kowalczyk, Stanisław Ryłko i Edward Nowak oraz ambasador Hanna Suchocka. Świątynia, wraz z historycznym klasztorem, od trzech lat jest domem studiów dla młodych księży karmelitańskich.
  • W Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie odbył się wieczór kolęd z udziałem Jana Pawła II . Papież wspomniał, że kiedy przybył w 1978 r. na konklawe, zamieszkał właśnie w Kolegium Polskim i zażartował: “Stamtąd wywieźli mnie do Watykanu i nie wróciłem jeszcze...".

Kościół w świecie...

  • Prezydent Niemiec Johannes Rau - wbrew wcześniejszemu stanowisku - sprzeciwił się zakazowi noszenia chust islamskich w szkołach publicznych. Prezydent (praktykujący protestant) powiedział: “Byłby to pierwszy krok na drodze ku państwu laickiemu, które chce pozbyć się religijnych znaków i symboli z życia publicznego", na co nie wolno się zgodzić. Przewodniczący Episkopatu Niemiec, kard. Karl Lehmann, który ostro skrytykował wcześniejszą wypowiedź Raua, z zadowoleniem przyjął jego nowe oświadczenie, widząc w nim “jasne opowiedzenie się za wolnością religijną". W podobnym duchu wypowiedział się bp Wolfgang Huber, przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech, podkreślając, że Niemcy inaczej rozumieją laickość państwa niż Francja. Władze francuskie planują wprowadzić zakaz noszenia w szkołach publicznych wszelkich “ostentacyjnych" symboli religijnych.
  • Kościół katolicki jest “świetnym partnerem" w walce z AIDS - powiedział Desmond Johns, kierujący Departamentem ds. AIDS ONZ, w wywiadzie dla biuletynu Papieskich Towarzystw Misyjnych w Niemczech. Podkreślił rolę Kościoła w eliminowaniu wirusa HIV i niesieniu pomocy chorym oraz ich rodzinom, szczególnie w krajach najbiedniejszych. Johns podkreślił także edukacyjną funkcję katolickich szkół misyjnych. “Katolickie organizacje - powiedział - pełnią zasadniczą rolę w walce z HIV/AIDS, także w podniesieniu świadomości i odpowiedzialności".
  • W Kościele episkopalnym (anglikańskim) w USA, gdzie niedawno konsekrowano na biskupa jawnego homoseksualistę, powstaje alternatywna struktura kościelna - z biskupami, księżmi i świeckimi, którzy odrzucają tę konsekrację. W dniach 19--20 stycznia zawiązano Sieć Diecezji i Parafii Wspólnoty Anglikańskiej, do której na razie należy 12 diecezji (240 tys. wiernych). - Organizacja ta nie jest żadną schizmą, ale “Kościołem w Kościele"; wciąż pozostajemy Kościołem episkopalnym - wyjaśnił bp Robert Duncan z Pittsburgha, stojący na czele Sieci. O schizmie - dodał - można raczej mówić w przypadku tych, którzy opowiedzieli się za konsekracją.
  • Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia odwiedził Kubę. Bartłomiej I spotkał się z Fidelem Castro, poświęcił też “dar ludu Kuby" - katedrę św. Mikołaja (to pierwszy prawosławny kościół w tym kraju, zarazem pierwsza świątynia zbudowana tam od 1959 r.). Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola uhonorował Castro Orderem św. Andrzeja.
  • Władze Izraela oświadczyły, że zamierzają uznać - po dwóch latach zwlekania - wybór Ireneusza I na zwierzchnika Kościoła grecko-prawosławnego (KGP) w Jerozolimie. Zgodnie z prawem, akceptowanym przez Kościoły w Ziemi Świętej, wybór nowego zwierzchnika kościelnego musi być przyjęty przez władze państwowe. Izrael uzasadniał odmowę konfliktem z Cerkwią co do jej własności ziemskich, niemniej tajemnicą poliszynela jest, że Ireneuszowi zarzucano przede wszystkim postawę propalestyńską. KGP jest największym Kościołem w Ziemi Świętej, szczycącym się najdłuższą nieprzerwaną tradycją istnienia na tym terenie. Inne tamtejsze Kościoły uznają patriarchę KGP za honorowego zwierzchnika, któremu przysługuje przewodnictwo we wspólnych uroczystościach kościelnych i kontaktach z władzami.
  • Z mniejszości religijnych w islamskich krajach b. ZSRR z terenu Azji Centralnej tylko Kościół prawosławny nie napotyka na większe problemy - stwierdza raport “Forum 18", norweskiej organizacji monitorującej przestrzeganie wolności religijnej na świecie. Mniejszości mają przede wszystkim problemy z oficjalną rejestracją.

... i w Polsce

  • W świątyniach różnych Kościołów chrześcijańskich w Polsce obchodzono Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia). Tradycyjnie przedstawiciele różnych nurtów chrześcijaństwa odwiedzali się na nabożeństwach ekumenicznych i głosili tam kazania.
  • W Warszawie średnio jedna osoba na tydzień przechodzi na islam - powiedział w rozmowie z KAI imam Tomasz Miśkiewicz, dyrektor Centrum Kultury Islamu w Warszawie i przewodniczący Rady Imamów RP. Jego zdaniem ataki terrorystyczne dokonane przez muzułmańskich fundamentalistów - paradoksalnie - zwiększyły zainteresowanie islamem i liczbę konwersji w naszym kraju. 26 stycznia Kościół katolicki w Polsce obchodził Dzień Islamu.
  • Metropolita Poznański wystosował list do zawodników i kibiców Lecha Poznań. Abp Stanisław Gądecki przestrzegł, że sport nie może być traktowany jak “bożek".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 05/2004