Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • W Niedzielę Palmową Jan Paweł II odprawił Mszę z okazji 19. Światowego Dnia Młodzieży. W homilii powiedział, że męka i zmartwychwstanie Chrystusa są centrum naszej wiary i wsparciem w nieuchronnych próbach dnia codziennego. “Jezus umiera na krzyżu dla każdego i każdej z nas" - przypomniał Jan Paweł II. Pod koniec Mszy, za pośrednictwem telewizji, wierni zgromadzeni na Placu św. Piotra połączyli się z Berlinem, gdzie odbyła się ceremonia przekazania krzyża Światowych Dni Młodzieży młodym Niemcom (w sierpniu 2005 r. w Kolonii odbędą się obchody 20. Światowego Dnia Młodzieży). Krzyż przekazała młodzież z Sarajewa.
  • W tym roku Światowe Dni Młodzieży obchodzone były na szczeblu lokalnym. Włoskie uroczystości rozpoczęły się 1 kwietnia wieczornym spotkaniem 30 tys. młodych z Papieżem na Placu św. Piotra. Jan Paweł II apelował: “Nie lękajcie się! Nieście wszędzie, w porę i nie w porę moc Krzyża, ażeby wszyscy, również dzięki wam, mogli nadal widzieć i wierzyć w Odkupiciela człowieka!".
  • Spowiedź była tematem trzeciego i ostatniego kazania wielkopostnego, wygłoszonego w Watykanie przez kapucyna, o. Raniero Cantalamessę. Kaznodzieja Domu Papieskiego podkreślił, że najlepszym podręcznikiem spowiedników pozostaje Ewangelia: “Jezus nie zaczyna rozmowy z jawnogrzesznicą, Zacheuszem czy innymi grzesznikami od stanowczych pytań o to »ile razy, z kim i gdzie«, ale zależy Mu na tym, by osoba zaznała miłosierdzia, czułości, nawet radości Boga z przyjęcia grzesznika; wie, że po takim przeżyciu, sam grzesznik odczuje potrzebę całkowitego i dogłębnego wyznania swych win".
  • O skandalu obyczajowym w amerykańskim Kościele i konieczności odnowy duchowej wspomniał Jan Paweł II w przemówieniu skierowanym do amerykańskich biskupów, składających w Watykanie wizytę “ad Limina Apostolorum". “Jestem przekonany, że okazana przez was wola uznania i zajęcia stanowiska wobec błędów i porażek z przeszłości wraz z jednoczesnym dążeniem do wyciągnięcia lekcji na przyszłość, w znacznym stopniu przyczyni się do pracy pojednania i odnowy" - powiedział Papież. Według raportu opublikowanego przez amerykański Kościół, w ciągu minionych 50 lat zarejestrowano 4392 przypadki seksualnego wykorzystywania nieletnich przez księży.
  • Zdarzało się, że Watykan zbyt często interweniował w sprawy Kościołów lokalnych - powiedział kard. Joseph Ratzinger, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. To zaskakujące wyznanie usłyszeli dziennikarze podczas spotkania po Mszy żałobnej za kard. Franza Königa, który nieraz oskarżał Kurię Rzymską o “nadęty centralizm". “Być może - powiedział kard. Ratzinger - czasami w niektórych sprawach mogliśmy być bardziej wielkoduszni". Podkreślił też, że nadszedł czas, aby zastanowić się, gdzie należałoby w Kościele osłabić centralizm, a gdzie wesprzeć decentralizację.
  • Jan Paweł II mianował kard. Franciszka Macharskiego specjalnym wysłannikiem na uroczystości 50-lecia bazyliki w Lisieux. Rozwiał tym samym pogłoski, jakoby zamierzał osobiście udać się 11 czerwca do grobu św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1873-97), która - obok Joanny d’Arc - jest patronką Francji, a w 1997 r. jako trzecia kobieta została doktorem Kościoła.

Kościół w świecie...

  • W stolicy Meksyku zakończył się III Światowy Kongres Rodzin. W dokumencie końcowym podkreślono, że rodzina jest instytucją wynikającą z prawa naturalnego. Tworzy wewnętrzne więzi międzyosobowe, których podstawowym ośrodkiem jest małżeństwo między kobietą i mężczyzną. Kongres wezwał władze państwowe i ONZ do przeciwstawienia się inicjatywom ustawodawczym promującym homoseksualizm jako prawo człowieka.
  • Konferencja Biskupów Szwajcarii odrzuciła prośbę synodu katolików świeckich (odbył się w ub.r. w Lucernie), aby znieść obligatoryjny celibat dla księży i wprowadzić kapłaństwo kobiet. Biskupi podkreślili, że celibat jest bogactwem Kościoła i ważnym elementem nauczania Papieża, a kapłaństwo kobiet sprzeciwia się woli Chrystusa. Hierarchowie uważają, że w obu sprawach synod przekroczył swoje kompetencje, dlatego rozważają zastosowanie wobec niego sankcji dyscyplinarnych.
  • Liderzy Kościołów chrześcijańskich w Kanadzie obawiają się, że fragmenty Biblii mogą być uznane za literaturę nawołującą do nienawiści. Tamtejszy parlament pracuje właśnie nad ustawą delegalizującą publiczne potępianie zachowań homoseksualnych. Episkopat Kanady w liście do ministra sprawiedliwości ostrzegł, że ustawa sprawi, iż poza prawem znajdzie się nauczanie Kościoła katolickiego o niemoralności współżycia seksualnego osób tej samej płci.
  • Badenia-Wirtembergia jako pierwszy w Niemczech kraj związkowy przyjęła prawo zabraniające nauczycielkom-muzułmankom noszenia chust islamskich w szkołach publicznych. Tamtejsza minister kultury Annete Schavan podkreśliła, że zakaz wprowadzono, ponieważ noszenie chusty można interpretować jako symbol “politycznych poglądów islamistycznych". Prace nad podobnymi ustawami trwają w innych sześciu landach i dotyczą również chrześcijańskiego krzyża oraz żydowskiej kipy. Przeciwko wprowadzaniu podobnych zmian wypowiadał się m.in. prezydent Niemiec.
  • Franz Beckenbauer poradził trenerowi piłkarskiej reprezentacji Niemiec, aby przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy pomyślał o duszpasterzu dla piłkarzy. “Duszpasterz w drużynie - powiedział znakomity przed laty piłkarz - pełni rolę trenera psychiki". Dodał, że dobrze wspomina duszpasterską pomoc ks. Matthiasa Dolle, który towarzyszył reprezentacji w 1990 r., gdy Niemcy zdobyli mistrzostwo świata.
  • W Berlinie zlicytowano kościół św. Jana Kapistrana, przeznaczony dla katolików z Polski (2 kwietnia). Zadłużona na 150 mln euro archidiecezja berlińska sprzedała kilka świątyń, w tym “polski" kościół w dzielnicy Tempelhof. Prywatny inwestor zapłacił za niego 2,5 miliona euro i zamierza tam budować dom starców. Kuria szuka nowego kościoła dla Polonii; problem w tym, że polska parafia jest największa w archidiecezji, a Polacy nie godzą się na przyłączenie 30 tys. wiernych do parafii niemieckiej.

... i w Polsce

  • “Życzę Wam gorąco, Bracia i Siostry, abyście (...) dodawali współbraciom w Europie blasku nadziei i ducha" - napisał Prymas Polski w życzeniach wielkanocnych. Kard. Józef Glemp poprosił wiernych, aby przez dziewięć dni - od 25 kwietnia do 3 maja - “otoczyli modlitwą czas wchodzenia nowych krajów do UE".
  • Kard. Glemp wezwał Polonię do podjęcia modlitwy, postu i jałmużny. W liście z 2 kwietnia Prymas przypomina, że po Wielkanocy Polska wejdzie do Unii Europejskiej. Dlatego prosi, aby każdy odmówił cząstkę różańca w dniach od 25 kwietnia do 3 maja oraz odprawił post o chlebie i wodzie aż do zachodu słońca w piątek 30 kwietnia. Z kolei jałmużna ma być darem na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Ofiary można wpłacać na konto bankowe w Polsce lub przekazywać duszpasterzom.
  • W Niedzielę Palmową Kościoły diecezjalne obchodziły XIX Światowy Dzień Młodzieży (4 kwietnia). “Nie bójcie się, ufajcie. Wy jesteście nadzieją Kościoła, wy jesteście nadzieją Europy" - apelował do młodych abp Józef Życiński w Lublinie. Nawiązując do sytuacji politycznej metropolita powiedział, że walka niektórych posłów o własne przywileje może doprowadzić do “desperackich zachowań społecznych" i “otworzyć drogę do populistycznej dyktatury". Wezwał młodych, by dostrzegali instytucje i ludzi, którzy postępują uczciwie i cieszą się autorytetem - rzecznika praw obywatelskich, Instytut Pamięci Narodowej, Trybunał Konstytucyjny, dziennikarzy kierujących się głosem sumienia. Prosił też, żeby młodzi nie decydowali się na wyjazd z Polski.
  • Ks. Stanisław Budzik przyjął w Tarnowie sakrę biskupią (3 kwietnia). 52-letni dotychczasowy rektor tamtejszego seminarium został biskupem pomocniczym.
  • Imam Tomasz Miśkiewicz został pierwszym po wojnie muftim Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Wyboru dokonał 15. nadzwyczajny kongres Związku, który 3 kwietnia zakończył się w Suchowoli. Wyznawcy islamu zadeklarowali, że chcą zbudować meczet w Warszawie i szkołę koraniczną w Białymstoku oraz posiadać ordynariat wojskowy (imamat). Kongres przyjął także projekt ustawy regulującej stosunek państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego (dotychczas obowiązywała ustawa z 1936 r.).
  • Metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl otrzymał doktorat honorowy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (29 marca). Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego odebrał wyróżnienie z rąk prawosławnego metropolity Warszawy i całej Polski, abp. Sawy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 15/2004