Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • “Adwent to czas radości, pozwala bowiem przeżywać na nowo oczekiwanie na najradośniejsze wydarzenie w historii: narodziny Syna Bożego z Dziewicy Maryi" - przypomniał Jan Paweł II w rozważaniu przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański". Papież zaznaczył, że “niepowtarzalną cechą chrześcijańskiej radości jest to, że może ona współistnieć z cierpieniem, ponieważ w całości oparta jest na miłości. (...) Tylko w ten sposób rozumie się pogodną radość męczenników nawet pośród prób albo pełen miłości uśmiech świętych wobec tych, którzy cierpią: uśmiech, który nie obraża, lecz przynosi pociechę".
  • W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Jan Paweł II złożył bukiet róż u stóp kolumny z figurą Matki Bożej na Placu Hiszpańskim w Rzymie. “Wysłuchaj krzyku bólu ofiar wojen i tylu postaci przemocy, które wykrwawiają Ziemię. Rozjaśnij mroki smutku i samotności, nienawiści i zemsty. Otwórz umysły i serca wszystkich na zaufanie i przebaczenie" - modlił się do Matki Bożej.
  • W Watykanie opublikowano komunikat po kolokwium islamsko-chrześcijańskim. Tematem czterodniowego spotkania w siedzibie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego były “Prawda, sprawiedliwość, miłość, wolność - cztery filary pokoju". Stronę katolicką reprezentowali m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, abp Michael L. Fitzgerald i sekretarz tej Rady, abp Pier Luigi Celata; muzułmańską - delegacja Iranu na czele z ajatollahem Mahmudem Mohammadi Araghi, przewodniczącym organizacji ds. kultury i łączności islamskiej. 2 grudnia, podczas audiencji u Jana Pawła II, ajatollah Araghi złożył mu życzenia z okazji 25-lecia pontyfikatu i podziękował za “niezmordowane wysiłki na rzecz sprawiedliwości i pokoju na świecie". Następne kolokwium odbędzie się w Teheranie.
  • Jan Paweł II przyjął ministra spraw zagranicznych Izraela Silvana Shaloma (11 grudnia). Shalom spotkał się także z sekretarzem stanu kard. Angelo Sodano oraz z nowym szefem papieskiej dyplomacji, abp. Giovannim Lajolo. W rozmowach “szczególny nacisk położono na konieczność rozwiązania obecnych problemów, jak również na potrzebę gestów pojednania, które powinny uczynić wszystkie strony" - powiedział rzecznik prasowy Watykanu Joaquín Navarro-Valls.

Kościół w świecie...

  • Komisja Mieszana Kościołów katolickiego i luterańskiego w USA kończy prace nad pionierskim dla ekumenizmu uzgodnieniem “Kościół jako komunia zbawienia - struktury i posługi kościelne". Podczas spotkania w Waszyngtonie poinformowano, że dokument ukaże się drukiem w kwietniu 2004 r. “Pięć lat intensywnych i drobiazgowych badań - powiedział bp Richard Sklba, katolicki współprzewodniczący Komisji - doprowadziło do zaskakującej zgody. Jest teraz dla mnie jasne, że różnice między luterańskimi i katolickimi pojęciami oraz praktyką w dziedzinie posług urzędowych nie mają charakteru dzielącego Kościół". Rozmowy katolicko-luterańskie w USA (od 1965 r.) to zdaniem ekspertów poligon doświadczalny: uzgodnienia te przenoszone są z czasem na poziom Kościoła światowego.
  • Komisja parlamentu Francji przedstawiła prezydentowi raport, w którym zaleca - powołując się na zasadę religijnej neutralności państwa - wprowadzenie prawa zakazującego “noszenia ostentacyjnych znaków religijnych" w szkołach publicznych (11 grudnia). Za “ostentacyjne" uważa się chustę islamską, żydowską kipę i dużych rozmiarów krzyże. Tymczasem przeciw takiemu prawu wystąpili trzej współprzewodniczący Rady Kościołów Chrześcijańskich Francji: abp Jean-Pierre Ricard (przewodniczący Episkopatu Francji), ks. Jean-Arnold de Clermont (kierujący Federacją Protestantów Francuskich) i bp Emanuel (przewodniczący Rady Biskupów Prawosławnych). Przypomnieli, że francuskie prawo nie przyznaje szczególnych “przywilejów" ateistom czy agnostykom, lecz zapewnia każdemu wolność sumienia i wyznania oraz wyrażania własnych przekonań religijnych, o ile nie zagraża to wolności innych i porządkowi demokratycznemu. Przeciwko zakazowi zaprotestowały też środowiska islamskie i żydowskie. “Zbyt wiele ustaw zabija prawo" - powiedział dziennikowi “Le Figaro" rabin Joseph Sitruk.
  • W Berlinie otwarto największy w tym mieście meczet. Szacuje się, że na 83 mln mieszkańców Niemiec 3,4 mln to wyznawcy islamu (w stolicy żyje ich 220 tys.). W Niemczech czynnych jest 2200 muzułmańskich centrów modlitwy, w tym 77 meczetów. Według ostatnich badań 64 proc. Niemców jest zdania, że muzułmanie winni mieć prawo bez ograniczeń wyznawać swoją wiarę w tym kraju, 53 proc. popiera naukę religii islamskiej w języku niemieckim w szkołach państwowych, ale co trzeciemu przeszkadzałoby sąsiedztwo meczetu. Wielu wyraża obawy, szczególnie po 11 września 2001 r., że meczety mogą służyć jako centra rekrutacji ekstremistów islamskich.

... i w Polsce

  • Według najnowszego sondażu OBOP 75 proc. Polaków ufa Kościołowi katolickiemu. Zaufania do Kościoła nie ma 22 proc. respondentów. 56 proc. twierdzi, że władze powinny kierować się zasadami społecznej nauki Kościoła - to najwyższy wynik w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W ocenie 41 proc. badanych udział Kościoła w życiu politycznym jest dziś taki, jaki być powinien (48 proc. respondentów stwierdziło, że wpływ ten jest za duży). Komentując sondaż dla KAI, dr Krzysztof Koseła z Instytutu Socjologii UW powiedział, że “miejsce Kościoła w życiu publicznym - po latach napięć - zostało zaakceptowane". Polakom “nie bardzo podoba się ich państwo. Dlatego szukają korzeni we własnej wspólnocie wyznaniowej - twierdzi socjolog. - Jeśli ktoś zasługuje dziś na szacunek, to z całą pewnością Kościół. No bo kto? Politycy?".
  • Pod zarzutem molestowania seksualnego pięciu dziewczynek sąd aresztował na trzy miesiące proboszcza z miejscowości Połoski k. Białej Podlaskiej. Uczennice z miejscowej podstawówki (w wieku 7-9 lat) zeznały, że 43-letni Zbigniew Sz. molestował je podczas lekcji religii i w domach, podczas nieobecności rodziców (incydenty miały miejsce od 2000 r.). Zatrzymany 12 grudnia ksiądz Sz. zaprzecza zarzutom. Kuria w Siedlcach w oświadczeniu przesłanym PAP “w związku z zatrzymaniem księdza z powodu stawianych mu zarzutów" złożyła “wyrazy ubolewania i przeproszenia osobom, które mogły zostać pokrzywdzone. (...) Ze strony kurii zostały podjęte niezbędne kroki zmierzające do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji" - czytamy. Rzecznik kurii, ks. Paweł Siedlanowski, poinformował, że “sprawa wyszła na jaw trzy dni przed zatrzymaniem księdza przez policję. Natychmiast został odwołany ze stanowiska proboszcza".
  • Fundacja, która buduje w Warszawie świątynię Opatrzności Bożej, zalega ze spłatami już niemal 9 milionów złotych - ujawnili jej przedstawiciele (11 grudnia). Fundacja liczyła na sponsorów, tymczasem na tysiąc firm zaproszonych do współpracy na propozycję odpowiedziało 30. Kard. Józef Glemp ma jednak nadzieję, że 2 maja 2004 r. w dolnym kościele zostanie odprawiona pierwsza Msza. Przyznał, że długi mogą przyhamować budowę, ale nie ma mowy o przerwaniu prac. Na pytanie dziennikarzy, czy na pierwszą Mszę lub na poświęcenie przyjedzie Jan Paweł II, Prymas odpowiedział: “Bardzo byśmy chcieli, żeby Ojciec Święty przyjechał. Jeśli nie będzie osobiście, to przynajmniej będzie obecny na telebimie". Dodał też, że aktualne jest hasło “1 zł od każdego Polaka": “Świątynia rośnie, widać ją z daleka, patrzy, kto z ofiarą jeszcze zwleka" - przy pomocy rymowanki zachęcał do wspierania budowy.
  • Prasa katolicka przeżywa czas próby, związany z brakiem profesjonalizmu dziennikarskiego i środków finansowych - powiedział bp Sławoj Leszek Głódź podczas sympozjum “Inspiracje Vaticanum II i Jana Pawła II dla ludzi mediów" na UKSW (9 grudnia). Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy Episkopacie Polski ubolewał, że media katolickie “nie umieją ze sobą współdziałać, jedne o drugich źle się wypowiadają, choć nazywają się katolickie". Gdy nawet pojawia się wsparcie finansowe, pieniądze są czasem defraudowane - krytykował bp Głódź. Jego zdaniem Kościół winien doprowadzić do powstania ogólnopolskiego dziennika - takiej roli nie spełnia zbliżony do Radia Maryja “Nasz Dziennik" (180 tys. egzemplarzy nakładu), bo związany jest z “jednym, wąskim i zamkniętym kręgiem".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 51-52/2003