Kronika religijna (11-17 VI)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Papieskie ostrzeżenie dla Polski i Słowacji: obu krajom grozi, że ich bogate dziedzictwo katolickie, którego "nie zdołał zniszczyć reżim komunistyczny, zostanie poważnie podważone przez fermenty typowe dla zachodnich społeczeństw: konsumpcjonizm, hedonizm, laicyzm, relatywizm" - zdiagnozował Benedykt XVI podczas spotkania ze słowackimi biskupami na zakończenie ich wizyty ad limina Apostolorum (zob. tekst ks. Adama Bonieckiego na str. 3).
  • Na znaczenie adoracji Eucharystii wskazał Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" (10 czerwca). "W dzisiejszym życiu, często hałaśliwym i rozpraszającym, jak nigdy przedtem, ważne jest odzyskanie zdolności do wewnętrznego wyciszenia i skupienia: adoracja eucharystyczna pozwala uczynić to nie tylko wokół własnego »ja«, ale w towarzystwie owego »Ty« pełnego miłości, którym jest Jezus Chrystus, »bliski nam Bóg«" - podkreślił Papież. Przemawiając po polsku, Benedykt wspomniał, że czerwiec jest miesiącem czci Serca Pana Jezusa: "Uwielbiając Chrystusa obecnego w Eucharystii, pamiętajmy, że Jego Serce jest pełne dobroci, miłości i miłosierdzia. Oddając hołd Bożemu Sercu, rozumiemy lepiej obecną w Nim tajemnicę Odkupienia. Niech Jezus, którego Serce jest hojne dla wszystkich, którzy Go wzywają, udzieli wam obfitych łask i swego błogosławieństwa".
  • Środowa audiencja generalna: w ramach cyklu o postaciach starożytnego Kościoła Papież przedstawił Euzebiusza z Cezarei, żyjącego na przełomie III i IV wieku biskupa, teologa, filologa i pierwszego historyka chrześcijaństwa. Jego najsłynniejsze dzieło "Historia kościelna" nie jest zwykłą pracą historyczną. To "historia chrystocentryczna", która ujawnia tajemnicę miłości Boga do ludzi, przez co domaga się naszego nawrócenia. Benedykt XVI wyjaśnił: "W ten sposób Euzebiusz zwraca się do wierzących wszystkich czasów w sprawie ich podejścia do wydarzeń z historii, a historii Kościoła w szczególności. Pyta on również nas: jaka jest nasza postawa wobec wydarzeń Kościoła? Czy jest to postawa tego, kogo interesują one ze zwykłej ciekawości, kto szuka np. za wszelką cenę sensacji i skandali? Czy raczej jest to postawa pełna miłości i otwarta na tajemnicę kogoś, kto wie - ze względu na wiarę - że może odnaleźć w historii Kościoła oznaki miłości Boga i wielkie dzieła zbawienia, jakich On dokonał?".
  • Przed upływem roku Papież powinien spotkać się z patriarchą Aleksym II - zapowiedział kard. Walter Kasper. Przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan uczestniczył na rzymskim Uniwersytecie Urbanianum w ceremonii nadania doktoratu honoris causa Chryzostomowi II, prawosławnemu arcybiskupowi Cypru.
  • Benedykt XVI przypomniał postać włoskiego dziennikarza, który podczas II wojny uratował kilkuset Żydów. W podpisanym przez kard. Tarcisio Bertone orędziu, przesłanym do diecezji Carpi, skąd pochodził Odoardo Focherini, Papież wskazał na "niezapomnianą postać małżonka chrześcijańskiego, którego mężny przykład nadal przemawia do dzisiejszego Kościoła". W tym roku mija sto lat od urodzin Focheriniego. Dziennikarz miał siedmioro dzieci, zajmował kierownicze stanowisko w dzienniku "L’Avvenire d’Italia". Za ratowanie Żydów trafił do obozu koncentracyjnego, gdzie zmarł z wycieńczenia w Wigilię Bożego Narodzenia 1944 r.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Stopień z religii ma liczyć się do średniej, która decyduje o dopuszczeniu do matury - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny we Włoszech. Tym samym anulował wyrok, który zapadł w niższej instancji przeciw rozporządzeniu ministra edukacji. Naczelny Sąd Administracyjny argumentował, że we Włoszech na średnią składają się także oceny z "pozaszkolnych zajęć formacyjnych, które wzbogacają w dziedzinie kultury", a do takich zaliczyć należy naukę religii.
  • "Kiedy Kościół broni niedzieli, korzysta z tego całe społeczeństwo" - oświadczył kard. Georg Sterzinsky. Tak arcybiskup Berlina uzasadnił ewangelicko-katolicką obronę zakazu handlu w tym mieście w niedziele i święta. Kard. Karl Lehmann, przewodniczący Episkopatu, i bp Wolfgang Huber, przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech, skierują do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego skargę przeciw senatowi Berlina, który zezwolił na otwarcie sklepów w dziesięć niedziel w roku.
  • Tony Blair zamierza nie tylko przejść na katolicyzm, ale również zostanie diakonem stałym - twierdzi Garry O’Connor, autor najnowszej biografii brytyjskiego premiera. Fragmenty książki opublikował londyński dziennik "Daily Mail". Już od dawna spekuluje się o konwersji Blaira z anglikanizmu na katolicyzm, który wyznają jego żona i dzieci.

...I W POLSCE

  • 340. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu odbyło się w Kamieniu Śląskim (15 do 17 czerwca). Obrady połączono z obchodami 750. rocznicy śmierci św. Jacka Odrowąża, który pod koniec XII w. urodził się właśnie w Kamieniu na Opolszczyźnie. Na sekretarza generalnego Episkopatu biskupi wybrali bp. Stanisława Budzika (55 l.). Sufragan tarnowski zastąpił bp. Piotra Liberę, który z rezygnował z urzędu po przejęciu rządów nad diecezją płocką (zob. tekst Krzysztofa Drwala obok). Abp Sławoj Leszek Głódź będzie przewodniczył Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu przez drugą, pięcioletnią kadencję. Biskupi powołali też nowego dyrektora Caritas Polska; ks. Marian Subocz zastąpił oskarżanego o mobbing ks. Adama Derenia, który zrezygnował ze stanowiska (zob. komentarz ks. Adama Bonieckiego na str. 3). Moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie został ks. Adam Wodarczyk, rzymski postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego. Poza tym Episkopat powołał Radę ds. Młodzieży, którą kierować będzie sufragan siedlecki, bp Henryk Tomasik. Biskupi utworzyli również zespół odpowiedzialny za ocenę moralną i prawną materiałów bezpieki, których w zasobach IPN szuka Kościelna Komisja Historyczna. W skład gremium weszli ks. prof. Andrzej Szostek, etyk i były rektor KUL, a także prawnicy - mecenas Maciej Bednarkiewicz oraz księża profesorowie Tomasz Rozkrut z PAT i Krzysztof Warchałowski z UKSW. Biskupi wyrazili także zgodę na rozpoczęcie procesów beatyfikacyjnych dwóch kobiet związanych z zakonem karmelitańskim: zakonnicy Marianny Marchockiej (1603-1652) oraz Kunegundy Siwiec ze Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego (1876-1957).
  • Od września stopień z religii będzie wliczany do średniej ocen - zapowiedział minister edukacji Roman Giertych. Taki postulat Kościół zgłosił rządowi już w marcu 2006 r. "Jeżeli uczeń chodzi na religię, niech traktuje przedmiot poważnie" - tłumaczył wicepremier.
  • Emerytowany krakowski biskup pomocniczy Albin Małysiak skończył 90 lat (12 czerwca). Księdzem jest od ponad 66 lat, a biskupem - od 37 lat. W czasie II wojny uratował pięciu Żydów, za co w 1994 r. otrzymał - jako pierwszy pośród katolickich biskupów - medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2007