KRONIKA

21 - 28 maja 2012

28.05.2012

Czyta się kilka minut

Modlitwa to nie danina, którą spłacam Bogu. Modlitwa to najpierw odwracanie uwagi od siebie i proste bycie dla Boga. (O. Dariusz Piórkowski SJ w homilii wygłoszonej w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie podczas Mszy św. pogrzebowej odprawianej w intencji o. Jacka Bolewskiego.)

Św. Hildegarda z Bingen oraz św. Jan z Ávili zostaną nowymi Doktorami Kościoła. Zapowiedział to Benedykt XVI podczas modlitwy Regina Caeli 27 maja. Papież nowych Doktorów Kościoła oficjalnie ogłosi 7 października podczas inauguracji Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów poświęconego nowej ewangelizacji. Żyjąca w latach 1098–1179 św. Hildegarda z Bingen, niemiecka opatka benedyktyńska, była jedną z najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: wizjonerka, lekarka, pisarka i kompozytorka, a także znawczyni ówczesnych nauk przyrodniczych. Żyjący w latach 1500–1569 św. Jan z Ávili należał do hiszpańskiej szlachty o korzeniach żydowskich. Dwa lata spędził w więzieniu inkwizycji. Pozostawił po sobie pamięć wykładowcy akademickiego, mistyka, autora wybitnych dzieł o doskonaleniu duchowym oraz znakomitego kaznodziei. Po ogłoszeniu tych dwojga świętych Doktorami Kościoła, tytuł ten będzie nosiło 35 świętych, w tym cztery kobiety.


Kościoły w Europie mają autonomię w powoływaniu tych, którzy uczą ich doktryny w placówkach nauczania dotowanych przez państwo. W ten sposób Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wypowiedział się w sprawie, czy Kościół ma prawo odmówić zatrudnienia katechety głoszącego poglądy sprzeczne z oficjalnym nauczaniem katolickim. Skargę do Trybunału wniósł Hiszpan, były kapłan katolicki, który po przeniesieniu do stanu świeckiego nadal nauczał religii i moralności katolickiej w jednej ze szkół publicznych w Murcji, głosząc poglądy sprzeczne ze stanowiskiem Kościoła. Po wygaśnięciu kontraktu, miejscowy biskup odmówił przedłużenia go. Zwolniony katecheta zaskarżył tę decyzję najpierw do sądu w swoim kraju. Hiszpański Trybunał Konstytucyjny podtrzymał to postanowienie. Komentując orzeczenie Trybunału, watykański dziennik „L’Osservatore Romano” zwraca uwagę, że nie jest możliwe, aby państwo wyznaczało nauczycieli religii i moralności, nie łamiąc przy tym swego obowiązku zachowania neutralności w sprawach religii.


W Warszawie 25 maja odbył się pogrzeb jezuity o. Jacka Bolewskiego, cenionego nauczyciela akademickiego, autora ponad 20 książek i licznych artykułów publikowanych m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, kaznodziei, teologa i pisarza. Eucharystii w sanktuarium św. Andrzeja Boboli przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, koncelebrowało ją ponad stu kapłanów. Jacek Bolewski urodził się w 1946 r. w Poznaniu. Ukończył fizykę na UW. Do jezuitów wstąpił po dwóch latach pracy jako asystent w Instytucie Fizyki Teoretycznej UW. W 2008 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. Od 1990 r. wykładał teologię dogmatyczną w Collegium Bobolanum w Warszawie. W latach 2001-07 był dziekanem tegoż Wydziału. Należał do Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. W latach 1992-95 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Przeglądu Powszechnego” i kwartalnika „Studia Bobolanum”. Bliski był mu dialog międzyreligijny, zwłaszcza z buddyzmem. Dla wielu jezuitów i osób świeckich był mistrzem życia duchowego.


Kobiety w strukturach kierowniczych Kościoła we Francji. Zastępcą sekretarza Konferencji Biskupów Francji przez najbliższe trzy lata będzie Corinne Boilley – odpowiadać będzie za sprawy gospodarcze, prawne i socjalne. Dotychczas była szefową działu kadr Konferencji. Klawerianka s. Nathalie Becquart została dyrektorką Krajowego Biura ds. Ewangelizacji Młodzieży i Powołań (dotychczas była wicedyrektorką). Natomiast Monice Baujard przedłużono na kolejne trzy lata powołanie na stanowisko dyrektorki Krajowego Biura „Rodzina i Społeczeństwo”.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 25 maja oddalił skargę Fundacji Lux Veritatis na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie nieprzyznania TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Fundacja Lux Veritatis zapowiedziała, że złoży wniosek o kasację wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd zbadał stronę formalną decyzji administracyjnej i jej zgodność z przepisami. Oddalając skargę fundacji Lux Veritatis (właściciela TV Trwam), tym samym utrzymał w mocy decyzję KRRiT. Przewodniczący składu, sędzia Zbigniew Rudnicki, wyjaśnił, że nadawanie na multipleksie cyfrowym jest normalnym przedsięwzięciem ekonomicznym, a Krajowa Rada dokonała oceny długookresowej zdolności finansowej fundacji w sposób wystarczający. Zaznaczył, że problemem w tym przypadku nie była wysokość posiadanych przez Lux Veritatis środków, lecz ich źródło – zbierane przez fundację datki, których wysokość jest trudna do prognozowania.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2012